Split Klima Dış Ünite Montajı

Split klima dış ünite montajı iki şekilde mümkündür. Birincisinde split klima askı setleri kullanılarak duvara montajı yapılır. Diğerinde ise dış ünite zemine monte edilir. Montaj yöntemi kurulacak klimanın büyüklüğüne, ortam ve diğer şartlara bağlı olarak işi yapacak teknik eleman tarafından karar verilir.

Split klima iç ünite ile ilgili de İç Ünite Montajı konusuna göz atabilirsiniz.

Seçilen montaj tekniği klimanın çalışma performansını etkilediği gibi bakım ve onarım durumlarında da müdahaleyi kolaylaştırması gerekir. Dış ünite montajının nereye ve nasıl yapılacağı split klimanın iç ünitesinin montajına başlamadan karar verilmesi gerekir. İç ünite montajı tamamlandıktan sonra sıra dış ünite montajına gelir. Dış ünite zemine montaj edilecekse yerden en az 10 cm yukarıda bir kaide üzerine montajı yapılır. Bunun nedeni yağan yağmur, kar vb. sularının klimanın içerisine birikmesini engellemektir. Dış ünite, askı setleriyle duvara monte edilecekse monte edilecek duvar üniteyi taşıyabilecek sağlamlıkta olmalı. Dış ünitenin duvara yerleşiminde duvar üzerinde seçilecek yer ünite titreşim ve gürültüsünü duvar üzerinde yayarak iç ortama aktarılmayacak bir yer olması gerekir.

Split Klima Dış Ünite Ayakları

Dış ünite montajında kullanılacak ayaklar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi demonte halde gelir. Ayak setiyle birlikte gelen cıvata ve somunlarla ayakların birbirine monte edilmesi gerekir.

Split Klima Dış Ünite Ayakları

Ayakların montajı tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dış ünite üzerinde ayaklar arası bırakılacak boşluk mesafesi şerit metreyle ölçülür.

Split Klima Dış Ünite Montaj Yeri

Ayaklardan bir tanesi montaj duvarı üzerine yerleştirilerek su terazisi yardımıyla delik yerleri duvara işaretlenir. İşaretlenen delik yerleri matkapla delinerek duvarın özelliğine göre trifor vida, saplama ya da çelik dübel ile ayak monte edilmelidir.

Daha önce ölçtüğümüz ayaklar arası boşluk miktarı kadar montajı yapılan ayaktan ölçü alınarak, ayakların yükseklikleri de eşit olacak şekilde su terazisi ile düzgünlük kontrolü yapılıp diğer ayağında montajı aynı şekilde yapılır.

Split Klima Dış Ünite Ayağının Montajı

Ayakların montajından sonra dış ünite cıvata delik yerlerine denk gelecek şekilde ayaklar ile ünite arasına darbe emici lastik takozlar konularak dış ünite ayaklar üzerine yerleştirilir.

Split Klima Dış Ünite Yerleştirilmesi

Split Klima Dış Ünite Sinyal ve Enerji Kablo Bağlantıları

Dış ünite ayaklar üzerine montajı tamamlandıktan sonra ünitenin yan tarafında bulunan terminal kapağı sökülür. İç üniteye bağlantısını yaptığımız enerji ve sinyal kabloları şemadaki bağlantı sırası iç ünitedekinin aynısı olacak şekilde kablo renklerine dikkat edilerek dış ünite terminalinde bulunan klemenslere montajı yapılır. Dış ünite terminal kapağı kapatılarak vidaları sıkılır.

Split Klima Dış Ünite Enerji Beslemesi

Split Klima Dış Ünite Drenaj Bağlantısı

Dış ünitenin drenaj hortumunun bağlantısını yapmadan önce aşağıdaki resimde görünen dış ünite su tahliye piposu, dış ünitenin altında bulunan yuvaya takılır.

Split Klima Dış Ünite Drenajı

Dış ünite drenaj hortumu pipoya takılır. İç ve dış ünite drenaj hortumları T veya Y ara bağlantısı kullanılarak birleştirilir. Birleşen hortumlar uygun bir gidere bağlanarak tahliye suyunun çevreyi kirletmemesi ve rahatsız etmemesi sağlanır.

Drenaj boru hattı eğimi dışa doğru iyi yapılmalı, suyun akışını engelleyecek gereksiz dönüşler, ek bağlantıları yapılmamalıdır. Drenaj borusu bina atık su tesisatına bağlanmamalıdır. Borunun bitiş noktası yere dik bırakılmalı, suyun birikmesini sağlayan herhangi bir kap içerisine konulmamalıdır.

Split Klima Dış Ünite Borulama

Drenaj boru hattının duvara sabitlenmesinde bina estetiğine dikkat edilmelidir. Sabitlemede boru çapına uygun beton çivili kroşeler kullanılabilir. Borulama işleminden sonra boruların çıktığı delikler alçıyla spatula kullanılarak doldurulmalıdır. Alçı biraz kurumaya başlayınca ıslak bir süngerle alçı yüzeyi düzeltilmelidir.

Kaynak: MEGEP

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın