Su Nedir ve Suyun Fiziksel, Kimyasal ve Biyolojik Özellikleri

Su geçtiği toprak tabakalarının özelliklerine göre değişir. Toprak tabakalarından aldığı tuzlar ve minerallere göre tadı ve kokusu değişir. Yer üstüne çıkan suya çeşitli mikroplar ve bakteriler karışabilir.

Bitki artıkları, çamur ve diğer asılı maddeler suyun görüntüsünü bozar. Suyun içinde bulunan bu maddelerin oranı, suyun kalitesini ve hangi alanda kullanılacağını belirtir.

Suyun Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik Özellikleri

Fiziksel Özellikler

Gözle görülebilen ve su içinde çözünür durumda olmayan, hissedilen ve kolay ayrıştırılabilen maddelerin sudaki oranı suyun fiziksel özelliğini belirler. Bunlar suyun kokusu, lezzeti, rengi, berraklığı ve sıcaklığıdır.

– Koku ve lezzet: Yosun ve benzeri maddeler suyun tadını değiştirir ve kötü kokmasına neden olur. Suda erimiş hâlde bulunan oksijen ve karbondioksit gazları, suya hoş bir lezzet verir.
– Renk: Suda erimiş ya da asılı bulunan koloidal organik maddeler suya renk verir.
– Berraklık: Yosun ve diğer yabancı maddeler suya bulanıklık verir. Bu maddeler zamanla tesisat araç ve gereçlerin dibine çökerek zarar verir.
Sıcaklık: İçme suyunun sıcaklığı yaklaşık olarak 7–12 ºC arasında olmalıdır.

Su Nedir

Su Kimyasal Özellikleri

Suyun kimyasal özelliğini, suya genellikle topraktan karışan bazı kuvvetli asitler, tuzlar ve bazı gazların su içinde eriyik durumda bulunması belirler. Kalsiyum ve magnezyum bikarbonatları geçici sertliği (veya karbonat sertliğini) yine bu elementlerin klorür, nitrat, sülfat, fosfat ve silikatları ise kalıcı sertliği (veya karbonat olmayan sertliği) verir.

Her iki sertliğe birden sertlik bütünü denir. Geçici sertlik bikarbonatlardan ileri geldiğinden suların kaynatılması ile giderilir. Halbuki kalıcı sertlik kalsiyum ve magnezyum sülfat ve klorürden ileri geldiği için kaynatılmakla giderilemez.

Su Sertlik Birimleri

Çeşitli sertlik birimleri vardır. Bunlardan en çok kullanılanları şunlardır:

– Fransiz sertlik derecesi (FS): Litrede 10 mg kalsiyum karbonat kapsayan suyun sertliği, 1 Fransız sertlik derecesidir.
– Ingiliz sertlik derecesi (IS): 1 galon (0,7 litre) suda 10 mg kalsiyum karbonat kapsayan suyun sertliği, 1 İngiliz sertlik derecesidir.
– Alman sertlik derecesi (AS): Litrede 10 mg kalsiyum oksit(CaO) kapsayan suyun sertliğidir.
– Amerikan sertlik derecesi: 1 grain (0,0648 g) CaCO3/Amerikan galonu (3,785 l)
– Rus sertlik derecesi: 0.001 g Ca/l 1 FS = 0,56 AS = 0,7 IS = 10 ppm

Yukarıdaki rakamsal bilgileri tablo olarak verecek olursak;

ppmDerece
CaCO3İngilizAmerikanFransızAlmanRus
ppm veya CaCO31.000,070,0580,100,0560,40
Ingiliz Sertlik.Derecesi14,191,000,831,430,805,72
Amerikan Sertlik Derecesi17,161,201,001,720,966,86
Fransız Sertlik Derecesi10,00,700,581,000,564,00
Alman Sertlik Derecesi17,861,251,041,791,007,14
Rus Sertlik Derecesi2,500,180,150,250,141,00

Su sertlik derecelerinin karşılaştırılması

Suyun sertliğinin kalıcı ve geçici sertliğin toplamı olduğunu belirtmiştik.

– Geçici sertlik (Karbonat sertliği): Kalsiyum ve magnezyum iyonlarının suda çözünmüş olan bikarbonatlarından ileri gelir(Kalsiyum bikarbonat Ca(HCO3)2 ve magnezyum bikarbonat Mg(HCO3)2 ). Suyun ısıtılması ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonları, çöktürülerek uzaklaştırıldığı için (CO2 da uçar.) geçici sertlik adı verilmiştir. Reaksiyonları şu şekildedir:

Ca(HCO3)2 ====== CaCO3 + CO2 + H2O
Mg(HCO3)2 ====== MgCO3 + CO2 + H2O

– Kalıcı sertlik (Karbonat olamayan sertlik): Sülfat (SO4=), Klorür (Cl-) ve Nitrat (NO3) iyonlarının meydana getirdiği sertliktir. Bunlar kalsiyum sülfat CaSO4, magnezyum sülfat MgSO4, kalsiyum klorür CaCl2, magnezyum klorür MgCl2, kalsiyum nitrat Ca(NO3)2, magnezyum nitrat Mg(NO3)2 ve kısmen de diğer bileşiklerden meydana gelir. Sular sertlik derecelerine göre;

Çok Yumuşak: 0–5 Fr
Yumuşak: 5–10 Fr
Orta Sert: 10–20 Fr
Sert: 20–30 Fr
Çok Sert: >30 Fr şeklinde belirlenir.

Su Biyolojik Özellikleri

Suda bulunan organizmaların en küçüklerinden biri olan bakteriler suyun biyolojik özelliğini belirtir. Bakterilere özellikle yer üstü sularında rastlanır. Suya bakterinin bulaşması, yer üstünde, çevreden olur. Suda yaşayan bakteriler çok çeşitlidir. Bunların hepsi zararlı değildir.

Zararlı olanların başında tifo, para tifo, basilli, dizanteri ve kolera bakterileri gelir. İçme suyu şebekesine girişlerden alınan 100 ml numunelerde koli form gurubundan herhangi bir bakteri bulunmamalıdır. İçme suyu şebekesinden alınan 100 ml’lik numunelerden % 95‟inde koli form gurubundan herhangi bir bakteri olmamalıdır.

Tava Sulama Yöntemi

Bu, 100 numune tahlil edildiği zaman en fazla 5 numunede koli form gurubu bakterilerin bulunmasına müsaade edilebileceği manasına gelir.

Yeryüzünün büyük bir kısmı su ile çevrilidir. Ancak, içilebilecek ve çeşitli amaçlar için kullanılacak su kaynakları sınırlıdır bu nedenden dolayı su kaynaklarının doğru kullanımı ve kirlenmesinin önlenmesi gerekmektedir.

İlgili Yazılar

5 yorum

Bu bilgilere ihtiyacım vardı teşekkürler

Emre KÖME  -  19 Kasım 2017 / 00:51

Arıtma cihazı mı daha temiz damacana su mu hangıssını kullanmalıyım

Emre Bey merhaba,
“Bursa da su çeşmeden içilir” sloganı geldi aklıma. Bu doğrultuda arıtma, damacana su veya şebeke suyu için su verileri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Zor bir zoru, cevabı da şehire, arıtma ve damacana firmalarına göre çok değişken.

ismail bülent türer  -  21 Ocak 2019 / 07:09

merhaba,
sorunuzu görünce aklıma hemen bir gazetenin saygın köşe yazarının damaca suyu ile ilgili yazısını hatırlayarak ,size şunu söyliyebilirimki ,eğer arıtma cihazınız iyi bir gurupsa ,inanın zamanında kartuş bakımları yapabiliyorsanız,size tavsiyem kendi arıtma cihazınızını kullanmakta faydalı olabilme ihtimali daha yüksektir.daha hijyenik ve içilebilir su temin etmiş olursunuz.ama suyun içindeki faydalı birleşikleri,tuzlarıda göz ardı etmemek lazımdır.en iyisi bilgili mütahasıza danışmakta fayda var.bence osmatik arıtma yerine kartuşlu tip tortu kartuşu +aktif karbon kartuşu +gümüş iyonları havi kartuşlular size tavsiye edebilirim.suyun içindeki alınarak berrak su hijyenik su elde etmenin 1.kamesi ve cihazın daha randalpıl çalışmasını sağlar. bütün tuzları temizlerken insan sağlığınıda düşünmek zorundayız.osmatik cihazlar daha ziyade endüstride > ve labratuvarlarda kullanılır. saygılarımla.21/01/2019

ismail bülent türer  -  21 Ocak 2019 / 07:30

emre bey,

su kimyası çok geniştir eniyi su berrak,tadı güzel ph.7,5-8,5 ,su sertliği 5-8 fh olmalı,ama suyun da hastalık yapan patojenlerden ari olması en önemli şarttir.şehir sularını mikrop giderilmesinde sıvı klor kullandıklarını unutmamalı,fazlası kanser yapıcı özelliklere sahiptir.belediyeler kullanma suyu tesisleri vardır,içme suyunu siz temin etmek zorundasınız.ayrıca sitemizde çıkan su arıtımı ile makale size bütün bilgileri verebiliyor.saygılarımla.21/01/2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın