Su Depoları Çeşitleri ve Çalışma Prensibi

Su depoları, suyu gerektiğinde kullanmak üzere depolayan kaplara denilir. Betonarme, paslanmaz çelik, galvaniz, kagir, plastik ve fiberglas gibi çeşitleri vardır.

Çatıda bulunan Su depoları şehir şebeke tesisatına bağlanmıştır, depoya su dolunca şamandıra suyu keser ve tesisat sisteminde bulunan çek valf suyun geri gitmesini basınç sayesinde engeller. ( Mevcut şebeke suyunda bulunan basınç) Sular kesildiği zaman Deponun Suyu Otomatik Olarak Kullanılır.

Binaların bodrum katlarında genelde betondan yapılmış su depo sistemleri veya polyester olarak depo Şeklinde olan su depolarına, hidrofor binanın mevcut tesisat sistemine temiz suyu basar, hidrofor şebeke kesildiği zaman hidrofor çek valfler sayesinde depodan suyu çekip bina sistemine suyu basmaya devam eder veya şebeke direk depoya dolar hidrofor sürekli depodan bina sistemine suyu basar bu sayede depoda biriken su hidrofor deponun zemininden çektiği için suyu sürekli devri daim halindedir temiz ve taze kalır.

Su Depoları

Binaya temiz su tesisatı için ayrı bir depo bağlanabileceği gibi hem yangın hem de kullanım suyu için ortak kullanılabilen bir depo bağlanabilir. Su deposunun alt yarısı yangın tesisatına ayrılmıştır. Su deposu hacmi hesaplanırken bu husus dikkate alınmalıdır. Yangın söndürme sistemleri için ayrılmış bölüm başka amaçlar için kullanılmamalı; ayrılan su sadece söndürme sistemlerine hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir. Yapıda söndürme sistemi olarak sadece yangın dolapları sistemi mevcut ise depo kapasitesi en az 200 litre debiyi 60 dakika süreyle karşılayacak şekilde olmalı ve 12 m³’ten küçük olmamalıdır. Bu durum yangın yönetmeliği tehlike sınıflarına göre değişmekte olup, kontrol edilmelidir.

Su Depoları Çeşitleri

Suyu gerektiğinde kullanmak üzere depolayan kaplara su deposu denir. Su depoları atmosfere açık yapılır. Su depoları çelik sac, fiberglas ve kagirden üretilir. Silindirik veya prizmatik biçimli olur. Kullanılacağı yerin özelliğine göre depo seçilerek bağlantı yapılır.

Açık su deposunun gerekli temizliğini yapabilmek için iyi kapanabilen ve havalandırma deliği olan bir temizleme kapağı olmalıdır. Havalandırma deliği yoksa ucu aşağı eğik bırakılmış havalandırma borusu bulundurulmalıdır. İçindeki suyun kışın donmasını ve yazın ısınmasını önlemek için izole edilmelidir. Tabana çöken tortuların tesisata akmaması için çıkış borusu ağzı depo tabanından 10 cm yüksekte olmalıdır. Depolar önceleri çatı arasına konularak üstten dağıtmalı tesisatlar yapılırdı. Çatı araları yaz aylarında aşırı sıcak olur. Sular 30-40°C sıcaklıklarda bakteri üretir. Mikropların üremesine uygun ortam oluşturur. Özellikle insanların lejyoner hastalığına yakalanmasının en önemli nedenidir. Ayrıca çatı arasına konulan depo, binaya ek bir yük oluşturur. Bunun için daha serin olan bodrum katlara, hidroforu beslemek amacıyla pompa öncesi konulur. Pompa veya hidrofor besleme suyunu bu depodan karşılar. Taşmaya karşı tedbir olarak depo yakınında bir kirli su çukuru yapılmalıdır. Depo ahşap, çelik veya kagir altlık üzerine alınmalıdır. Günümüzde üretilen depolar kendinden ayaklı yapılmaktadır.

Su Depoları Montaj Kuralları

Su depoları hidrofora en kısa yoldan ve mümkün olduğu kadar düz bağlanmalıdır. Gereksiz dönüşler pompa emişini etkiler. Pompa daima su ile dolu olacak şekilde bağlanır.Su deposu bağlantı ağzının yüksek olması durumunda, boru dönüşü yapılarak pompa seviyesine düşürülür.Aşağıdaki şekilde farklı bir depo ve hidrofor bağlantısı yapılmıştır. Bu bağlantıda hidrofor için gerekli olan hava, hava tüpü üzerine konulan enjektörle sağlanmaktadır.

Su Deposu Hidrofor Bağlantısı

İlgili Yazılar

15 yorum

Binalar için temiz su deposu hesabını nasıl yapıyoruz ve su kesintisi olduğunda depodaki su kaç günlük ihtiyacı karşılamalıdır. Teşekkür ederim

Selim Bey merhaba, talebiniz üzerine su deposu hesabı ile ilgili konu hazırlanmış olup inceleyebilirsiniz.

Paslanmaz çelik den yapılan depodan su içilir mi

Aslan Bey merhaba,

Su depoları paslanmaz çelik, galvaniz, kagir, plastik ve fiberglas olarak seçebilirsiniz. Paslanmaz çelik depodan gerekli koşulları (CE, TSE ve ASTM belgeleri) sağlamak kaydıyla su içebilirsiniz.

Depo tesisatındaki balonun gazı kaç baro olmalı

Samet Bey, Hidrofor hesabı makalesinde denge tankı hacmi hesaplamasına bakabilirsiniz.

şimdi yeni sistem gördüm fakat inceleme ye fırsat bulamadım 2 katli binaya basınçlı su aldılar bahçeye depo gömdüler gördüğüm kadarıyla brio 2000.m ve box-1.0 böyle bir cihaz bağladılar çok sessiz sedasız çalışan bir sistem bu sistemin şebekeye bağlantı şemasını rica edebilirmiyim sizden.

PASLANMAZ ÇALİK SU DEPOLARI BİRBİRİNE NASIL BAĞLANIR

Semra Hanım,
Paslanmaz çelik su depolarını hidrofor emiş ağzı kotunda, paslanmaz çelik boruyla birbirine bağlayabilirsiniz.

ismail bülent türer  -  28 Kasım 2018 / 08:44

Merhaba,
Ben sizin yerinizde olsam depoları flex bağlantı ile bağlamakta fayda vardır,şöyleki sistemin zemininden kaynaklanan çökmelere ,yani zeminin oturmalarına karşı sistemler bağımsız çalışır,rijit bağlantılada kasıntı olmıyacanından deponuzunda ömrü uzar.aynı şekilde bütün bileşenleride bu şekilde bağlanması faydalıdır. Saygılarımla .27/11/2018

bodrum kata konulan su deposu için hidrofor sistemi şart mı.

Feyyaz Bey merhaba,
Su deposu bodrum katta olması durumunda üst katlara basılması için basınçlandırma yapılması gerekli olup bu nedenle hidrofor gereklidir.

Merhaba, 5 m yükseğe konulan su depoları için hidrofor şart mı?

merhaba
su depolarında neden dalgakıran sistemi kullanmalıyız? illa gerekli midir?

Nuri Topkan  -  8 Ağustos 2023 / 08:38

Bölgemde yazın sık su kesintisi olduğundan bahçeli evimin çatısına 200-300 lt (su deposu koymak istiyorum. Bahçem de herhangi bir depom yok. Çatıya ne tür bir su tankı koydurmalıyım. Ankara da bu işi layıkıyla yapacak usta tavsiye eder misiniz. Hoşcakalın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın