Skimmer Nedir? Havuz Su Sathı Sıyırıcısı

0

Skimmer, havuz su sathı sıyırıcısı olup denge tankı inşaatına müsait olmayan, su seviyesinin havuz içinde aşağıda kalması istenen daha ekonomik çözümlerde kullanılır.

Açık sirkülasyon sistemli, üstten taşmalı, denge tanklı havuzlarda ya yandan savak yapılarak veya  üzerine ızgara konulan taşma kanalı inşa edilerek havuz suyunun devir daimi sağlanır. Bu tercihe göre, yapılacak havuzun betonarmesine esas olacak şekilde savağının veya üstteki taşma kanalının ölçüleri tespit edilir.

Kapalı sirkülasyon sisteminde kullanılan satıh sıyırıcı (skimmer) cihaz veya cihazlarının da sayısı belirlenir ve yine havuzun betonarmeye esas plan ve kesitinde, skimmer konulacak yerler ile montaj yuvalarının ölçüleri gösterilir. Skimmerlerden sirkülasyon debisinin % 70’i emileceğine göre, kullanılması düşünülen skimmerlerin sayısı, su emme borusunun çapından yola çıkılarak hesaplanır. Skimmerlerin de emiş hızı 1 m/saniye alınmalıdır. Her skimmer kendine ait ayrı boru ile pompa emiş kollektörüne bağlanır Her skimmerin boru uzunluğu farklı olacağından basınç kayıpları incelenmelidir. Skimmerli havuzlarda otomatik su yenileme tesisatı ilave edilmelidir .

Havuzun, normal yüzücü kapasitesini ifade eden hesaplanmış günlük yüzücü sayısı ile 30 litre/yüzücü’nün çarpımı, havuzun günlük olarak tazelenecek su miktarını belirleyecektir. Bu miktar taze su, havuza gün içinde bir veya birkaç defada verilerek havuzun taşırılması sağlanır. Skimmerlerin (satıh sıyırıcıların) içerisinde, havuz taştığında görev yapacak taşma gideri borusu vardır.

Havuzlarda Skimmer Taşma Detayı

Havuz su sathı sıyırıcısı,

  • Denge tankı inşaatına müsait olmayan havuzlarda
  • Su seviyesinin havuz içerisinde biraz aşağıda kalması bilhassa istendiğinde, örnek kapalı yüzme havuzlarında
  • Daha ekonomik çözüm arayışında tercih edilebilir.

Skimmer havuz alanının 25 m²’sine bir adet konulmalıdır. Bununla beraber tam sayı, havuzun şekli ve toplam su debisine bağlı olarak hesaplanıp konacaktır.

Skimmer Nedir?

Skimmer Detayı

 

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz.