Suların Test Cihazları Ve Ölçme Metotları

Test ederken en önemli işlev suyun nereden ve nasıl alındığıdır .

  • Su örneği havuzda her zaman aynı yerden alınmalıdır. Bu yer havuzda, suyun filtre edildikten sonraki en uzak noktasıdır.
  • Su numunesi suyun taşma kodundan 300 mm aşağısından alınmalıdır.
  • Test aleti, her su örneği alınmadan önce, su ile tekrar iyice yıkanıp durulanmalıdır.

Renkli Analiz

Suda ki anyon ve katyon konsantrelerini ölçmek için kullanılan karşılaştırmalı RENK (Colorumetry) analiz metodu eskiden beri uygulanan en eski ve en basit bir yoldur. Eskiden beri yapılan bu tür ölçümlerde, seçilen bir ayıraç, ölçüm esnasında suya karıştırılınca bir renk oluşturur, o rengin daha önce tespit edilmiş olan renklerle karşılaştırılması oldukça doğru bir ölçüm değeri verir.

Havuz Suyu Test Kiti

Örneğin : İçerisine  renk ayıracı karıştırılan sabit hacimdeki suda ,klorun varlığına göre bir renk verecektir.  Sudaki Klor miktarı çoğaldıkça doğru orantılı olarak rengi de aynı oranda koyulaşacaktır. Bu renkler sudaki klorun miktarına göre kademelendirilmiştir.

Evvelce standartlaştırılarak tespit edilen renk kademeleri plastik veya cam tüplerin üzerine boyanmıştır. Test tüplerinin içerisindeki suya  konulan ayıraçla oluşan renk, tüp üzerindeki renklerle karşılaştırılır böylece  değer okunmuş olur.

Gerek camdan  ve gerekse şeffaf plastikten yapılmış tüpler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Plastik test aletleri daha ucuz tip test kitleridir. Camdan yapılan tipleri daha iyi dizayn edildiğinden profesyonel yüzme havuzlarında ve rahatlama merkezlerinde daha fazla kullanılmaktadır.

Kolormetrik test aletlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır ve aşağıda belirtilen gereklerin hepsi renk testi yapan  aletlerde bulunmalıdır. (Lovibont test alet ve maddelerinde bu uyum vardır )

– Dikkatli olarak kalibre edilmiş renk standartlarında olmalıdır . Bu renklerin zamanla güneş altında solması, ölçüm sonucunu istenmeyen yanlış değerler  götürür.

– Renk karşılaştırmasını yaparken kaset tipi optik prizma sistemi ile bakılarak, renklerin karşı karşıya getirilmesi sayesinde, renkler mükemmel bir şekilde karşılaştırılabilecek ve  doğru ölçüm yapılabilecektir..

– Tüm Ayıraçlar ölçüm kitinde bulunmalıdır.

– Ölçüm yaparken en önemli husus kullanım esnasında renkleri açıkça gösteren ışık sisteminin  bulunmasıdır.

Photo-Metrik Analiz

Havuz suyunun test edilmesinde modern teknoloji elektronik test ölçüm aletleri geliştirmiştir. Taşınabilir büyüklükte olan bu test cihazları ülkemizde de son derece hızla yayılmaya başlamıştır. Bu cihazlar ışın huzmesini test edilen renkli soluyondan geçirerek foto detektörün üzerinde ışığın şiddetini mikro elektriğe çevirir. Sonuç Dijital olarak okunur.

Bu tip cihazlarla, kullanıcı hiç bir renk karşılaştırması yapmaz; Doğrudan dijital olarak verilen sonucu okur. Ancak, doğru sonuç alabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

– Doğru ayıraç kullanılmalıdır. Özel photometre ile ölçen tabletler kullanılmalıdır.
– Test edilecek hücrede ayracın tamamıyla erimesi gerekmektedir.
– Test hücresi içinde  hiçbir köpük olmaması icap eder .
– Test  hücresinin dış yüzü kuru olmalı ve üzerinde el ve parmak izi bulunmamalıdır .
– Hücre kompartımanı kendi başına temiz ve kuru olmalıdır .

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın