Havuz Operatör El Kitabı

Ülkemizde yüzme havuzu sektörünü temsil eden Uygulamalı Havuz Enstitüsünün (UHE) yönetim kurulu ve teknik komisyonu iş birliği ile yüzme havuz operatör el kitabı hazırlanmıştır.

Yüzme havuzları bakım, tutum ve çalıştırılmaları konusunda havuz operatörlerinin ihtiyaç duyacağı bilgileri içeren bir kitapçık hazırlanılmasına özen gösterilmiştir.

Mevcut ve yapılacak tüm yüzme havuzlarının bakım, tutum, arıza giderimi ve su şartlandırılmaları, insan sağlığını direkt olarak ilgilendirdiği için mutlaka bilinçli ve düzgün olarak yapılması gereken işlevlerdir. Ticari, sportif, sosyal veya özel yüzme havuzlarının sağlıklı olarak işletilmesi, sektörümüzde havuz operatörü olarak emek veren arkadaşlarımızın işlerini bilinçli olarak yapmaları ile mümkün olacaktır. Filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemleri ile havuz kimyasalları kullanımlarının düzgün olarak yapılması sektörümüze hem görsel, hem de hijyenik havuzlar kazandıracaktır.

2000 senesinde TSE ve UHE işbirliği ile TS-11899 nolu yüzme havuzları-suyun hazırlanması- teknik yapım kontrol bakım ve işletmesi – genel kurallar standartları çıkarılmıştır. Havuz projelendirme, yapım ve işletilmelerinin bu standartlara uygun olarak yapılması ile ülkemiz problemsiz ve sağlıklı havuzlara kavuşmuş olacaktır.

Ülkemizde yaklaşık 80.000 adet Filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemlerini içeren yüzme havuzu bulunduğu varsayımı ile en az yüzme havuz sayısı kadar eğitilmiş ve havuz bakım tutumlarını hakkı ile yapacak yüzme havuzu operatörü elemana ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu yaklaşımla havuz operatörlü¤ünün bir iş kolu olarak tarif edilmesi mümkündür.

UHE’nin periyodik olarak düzenlediği havuz operatörü eğitim seminerleri, elinizde tuttuğunuz el kitabının da yardımı ile yüzme havuzu operatörü arkadaşlarımıza tüm olanakları ile hizmet vermeye devam edecektir.

Bu kitabın hazırlanışında özveri ile çalışan değerli UHE yönetim kurulu ve teknik komisyon üyesi arkadaşlarıma tüm camiamız adına teşekkür etmekteyim.

Saygılarımla,UHE Başkanı Hasan Tahsin DEDEOĞLU

Havuz Operatör El Kitabı

Havuz-Operator-El-Kitabi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın