Spa Masaj Havuzları Filtrasyon

Bir kişilik Spa havuzları daha çok, ısıtılan ve küçük su hacmine sahip olanlardır. Su sıcaklıkları (35°C – 39°C) derece arasında değişir. Yüzmek yerine oturarak kullanılır .Genel olarak gövdeleri akrilik veya güçlendirilmiş polyester’den yapılır. Fakat  bunların betonarme gövdeli  tipleri de mevcuttur.

Bir kişilik Spa havuzların, çok kişilik Spa ‘lara  (whirlpoolara) göre farkı kullanıldıktan sonra suyun hemen boşaltılmasıdır. Hiçbir filtrasyon sistemi mevcut değildir ve kimyasal dezenfeksiyon uygulaması da yapılmaz. Bir kişilik SPA havuzları için tavsiye edilen minimum su hacmi 370  lt.dir.

Tabanına oturma halinde su derinliği 48 cm. yi geçmemelidir. Bir kişilik olacağından normal küvet büyüklüğündedir.

Çok kişilik Spa (whirlpool) Filtrasyon

Bu tür Spa ‘lar için en verimli filtre tipi  yüksek hızlı kum filtresidir. Filtre kumunun tane  büyüklüğü  0.4 – 0.55 mm arasında olmalıdır. Sıcak suya  bulaşan vücut yağları ve kozmetiklerin hepsi, suyu süzen filtrede tutulur.  Ancak zaman içerisinde kum parçacıkları yağla kaplanarak kirlenir, uzun süreli kullanım sonunda ters yıkama yapılsa da yağ çıkmayarak kumda birikir. Bu probleme karşı spa’nın filtre kumunun her yıl değiştirilmesi tavsiye edilerek , filtre kumu daima temiz tutulur . Evlerde kullanılan spalarda, kartuş filtre çok yaygın olanıdır. Kartuş filtrelerde de zamanla yağ ve kozmetiklerin birikmesi neticesinde suda beyazımsı kirlilik görüntüsü meydana gelebilir. Filtre kartuşunu iyice yıkayarak veya artık çok tıkandı ise  kartuş filtre değiştirilerek suyun temizlenmesi sağlanır.

Spa (whirlpool) Filtrasyon

Spalarda yükselen su sıcaklığı ve büyük  su hareketi neticesinde, su yüzeyinden, kimyasal madde kayba uğrar. Ayrıca Klor, ısınan suda rahatsız edici koku çıkarır. Brom’un sıcak suyun hareketinden etkilenmesi klordan daha azdır. Fakat Klor Brom’dan daha hızlı aktif hale geçer ve daha fazla etkili olur. Ancak Brom iki mol daha fazla ağırlıkta olduğundan yüksek  pH aralıklarındaki sularda dezenfeksiyon etkisi daha fazladır. Klor, çok fazla kişinin kullandığı spalarda, kötü kokusu olmasına rağmen emniyet bakımından kullanılması tavsiye olunur.

Spa sularında, klor kullanımında bağlı klor hızlı bir şekilde oluşur ve yükselir. Bunu engellemek veya bağlı klor oluşum hızını azaltmak için ozon kullanılır. Ozon aynı zamanda flokulant görevi de görür ve sonuçta Spa‘daki su daha berrak olur. Ozon brom ile beraber de kullanılır.

Brom’la beraber olursa  kullanılmış bromu, tekrar faydalı brom haline geri dönüştürmek gibi ekonomik faydası da vardır.

UV spa’lar için faydalıdır. Devamlı UV dezenfeksiyonu yapıldığında spa’daki su çok temiz olmaktadır.

UV bakteri ve diğer organik kirlilikleri yok eder . Fakat tek başına kullanılması çok güven verici bulunmaz bu nedenle az miktarda da olsa  klor veya brom da kullanılarak suda oksidasyon sağlanmalı ve UV takviye edilerek  güv veren bir su sağlanmalıdır.

Kaynak: Sami Bölükbaşıoğlu Mak. Y. Mühendisi, Selim BölükBaşıoğlu Mak. Mühendisi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın