Havuz Isıtılması veya Soğutulması

Havuz ister açık ister kapalı olsun, havuz ısıtılması gerekebileceği veya istenebileceği gibi, iklim şartları çok sıcak olan bölgelerde de, havuz suyunu soğutmak gerekebilir. Havuz eşanjörlerinin kolay temizlenebilmesi için, paslanmaz çelik plakalı tipte eşanjör kullanmak en doğru seçim olacaktır. Bu plakların birbirinden ayrılarak temizlenmesi ve tekrar aynı şekilde montajı çok kolaydır.

Isıtılan kapalı veya ısıtılması istenen açık yüzme havuzlarında ısı değiştirici (eşanjör) seçimine mesnet olacak ısı kayıp miktarının hesaplanması

Havuz Şeması

Isıtılan havuzun bulunduğu ortam:

  • Kapalı mekanlarda bulunan havuzlar (kapalı havuzlar)
  • Açık havada kurulmuş havuzlar (açık havuzlar )
  • Odaya iniş merdiveninin genişliği ve kapılar, filtrelerin geçmesine ilerisi de düşünülerek imkan vermelidir.
  • Her filtrenin dolu ağırlığı mimara ve/veya inşaat mühendisine sunulmak üzere raporda belirtilmelidir.

Kapalı mekanlarda bulunan havuzlarda olması gereken su sıcaklıkları:

  • Kapalı yüzme havuzları: 26 – 28 °C
  • Çocuk havuzları: 26 – 32 °C
  • Therapi havuzları: 35 – 37 °C
  • Masaj havuzları: 32 – 38 °C
  • Soğuk su şok havuzları: sauna çıkışında 14 – 16 °C

**    Kişilere özel havuzlarda isteğe bağlı olarak yukarıdaki değerler 1 – 2 °C azaltılır veya çoğaltılabilir.

**    Kapalı havuzların tümünde, içindeki su dezenfekte edilmeden kesinlikle durgun halde bulundurulmamalıdır.

**    Havuz suyunu ısıtmak için kullanılacak plak eşanjörler, yıllık bakımlarda dağıtılarak  temizlenmelidir. Bu plaklar paslanmaz çelik malzemeden olmalıdır.

**  Plakalı eşanjorlerin kapasiteleri: Plaklara kalorifer kazanı devresinden gelen, ısıtıcı suyun gidiş/dönüş  sıcaklığı  90/70, 80/65, hatta 60/50 °C gibi muhtelif değerlerden  biri olabilir. Sistem, bu sıcaklıklardan hangisi ile çalışacak ise, transfer edeceği ısı miktarını sağlayacak kapasitedeki plak eşanjör , ona göre seçilmelidir. Seçilecek eşanjörün kapasitesi tayin edilirken, ısıtıcı akışkanın sıcaklıkları, devredeki başka amaçla kullanımlar sebebiyle zaman zaman değişken olacaksa, eşanjörün hesaplanmasında en düşük değer alınmalıdır. Ayrıca seçilen eşanjör havuz sirkülasyon devresi tarafında basınç kaybını çok arttırıyorsa plakların  sayısı çoğaltılarak basınç kaybı azaltılmalı ve eşanjörün havuz tarafında by-pass  yapılarak  filtrenin basıncının çok yükselmesine de  imkan verilmemelidir .

**    Havuzu ilk soğuk halinden ısıtılacağı sıcaklığa (rejim haline) getirmek için gereken ısı yükü birinci faz olarak düşünülürse, bunu takip eden günlerdeki ısı kayıplarını karşılamak da ikinci faz  olarak kabul edilecektir.

**    Kapalı havuzlarda su sıcaklığı 27 °C ve kaplı mekanın sıcaklığı da 30 °C olmalıdır. Havuzdaki su hiç ısıtılmamışsa 10 °C’ ‘ da  olacağı ve  27 °C ‘a ısıtılana kadar gereken ısının kalorifer devresinden karşılanacağı kabul edilebilir. Bu durum, birinci faz ısıtma halinin  tanımıdır .   Örnek olarak, kapalı yüzme havuzunda, Isıtılacak olan suyun sıcaklık farkı  27–10 = 17 °C olacaktır. Tabiidir ki su 17 °C ısıtılırken havuzun soğuk taban ve duvarlarının emeceği ısı miktarı ile Buharlaşan  suyun kaybedeceği ısı miktarı da hesaba katılmalıdır. Bu nedenle hesapla bulunacak olan  ısı yükünün  büyüklüğüne göre , havuz suyunun 27 °C ‘ye  getilileceği süre uzatılabilir. Bu süre  beklenilebilecek zamana ve  ısıtan kazanın  bu maksada tahsis edeceği ısıtma kapasitesine  bağlı olarak  ( 12  – 72 saat ) arasından seçilebilir.

**    Açık havuzlarda durum farklıdır. Suyun ısıtılması, ancak ilk ve sonbaharın ılıman iklimli günlerinde su sıcaklığının hava sıcaklığından 5 °C kadar soğuk olduğu durumlarda suyun ısıtılması düşünülebilir. Serinleyen iklimde açık havuzun ısıtılacağı düşünülüyorsa : dış hava sıcaklığı 18–21 °C değerlerine indiğinde  ve  havuz suyunun sıcaklığı da bu değerden 4 ila 5 °C daha soğuk olursa, su ile dış ortam arasındaki  4–5 °C sıcaklık farkını giderecek ısıtma yapılabilir .

**    Kapalı veya açık havuzları, yukarıda tarif edilen birinci faz, rejim sıcaklığına kavuşturmak için havuzun hacim büyüklüğüne göre ısıtma süresi 1 ila 3 tam gün olarak kabul edilebilir. Bu süre zarfında saatteki  ısı kaybı da toplama ilave edilecektir. Bu kayıplar: rüzgar etkisinden, satıhtaki buharlaşmadan, muhitin sıcaklık farkından, bir miktar da havuzun soğuk çeperlerinden kaynaklanacaktır.

Havuz Suyunun Isıtılması

Havuz Isıtıcısı Kapasitesinin Hesaplanması :

Q = V x ( t2 – t1 ) / h + Sh x q …………… Kcal / h

V =  Havuzun toplam su hacmi(denge tankındaki yarım depo su hacmi de dahil olarak litre.
h =   Havuz suyunun ilk sıcaklık değerinden, ısıtılacağı son sıcaklığa gelinceye kadar geçecek olan süre (rejime girme süresi) ………. (saat)
Sh =  Havuzun su alanı………   (m²)
q   =  Havuzun su yüzeyinden buharlaşma ile kaybolan  ısı…………. Kcal/m².saat

Sıcaklık farkları ( t2 – t1 ) = … °C

Açık yüzme havuzlarında  4  ila 5  °C olmalıdır.
Kapalı havuzlarda: 27 – 10  =  17  °C  alınır.

Su yüzeyinden ısı kayıpları :

Kapalı yüzme havuzlarında: q = 104 Kcal / m².saat
Açık yüzme havuzlarında :
Rüzgara karşı tam korunmuş ise :q =  241  Kcal / m².saat,
Rüzgara karşı az korunmuş ise :q =  375   Kcal / m².saat,
Rüzgara karşı korunmamış ise:q =  645   Kcal / m².saat ,   değerleri alınır.

Havuz ısıtılması ile ilgili daha ayrıntılı hesaplama adımlarına ve excel havuz hesabı dosyalarına “Yüzme Havuzlarında Isıtma İçin Isı Kaybı ve Kazancı Hesapları makalesinden bakabilirsiniz.

Küçük ve Büyük havuzlar için; Isısan  – Buderus  ve diğer firmaların uyguladığı Yüzme havuzu  ısıtma sistem şemaları

Havuz Isıtılması Tesisat Şeması

Havuz

Plakalı Eşanjör Bağlantısı

Havuz Isıtılması Plakalı Eşanjör

Kaynak: Sami Bölükbaşıoğlu Mak. Y. Mühendisi, Selim BölükBaşıoğlu Mak. Mühendisi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın