Mimarın Tesisat El Kitabı

Mimarın Tesisat El Kitabı inşaat sektöründe projelendirme, taahhüt ve müşavirlik yapanlara yönelik hazırlanan, yenilenen ve gelişen teknolojiyle birlikte bilgileri paylaşmak ve mühendisliğe doğru adımlar atabilmek için Isısan yayınları tarafından ücret beklentisi olmadan genel kullanıma sunulmuş olup sitelerinde pdf olarak da yayınlanmaktadır. Bu doğrultuda Mimarın Tesisat El Kitabı mimar ve mühendisler için çok önemli bir kaynaktır. Mimarın Tesisat El Kitabı ‘nı hazırlayan, mimar ve mühendislerin kullanımına sunan Isısan Yayınlarına ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Bir yapının mimari tasarımında yer alacak tesisat elemanlarının saptanabilmesi ve tesisat tasarımcısının yapıda uygulanabilecek tesisat sistemlerini irdeleyerek yapıda ne tür bir sistem uygulanmasının doğru olduğunu belirlemesi mimari-tesisat ilişkileri bakımından önemlidir. Yapıların planlanmasında ve yapımında proje en öšnemli elemandır. Proje yapımı için yeterli zaman ayrılmalı ve kaliteli proje için yeterli kaynak ayrılmalıdır. BüŸtüŸn bina ve sistemler proje aşamasında šçözüŸlmelidirler. Rezervasyonlar, delikler, geçişler, sistemlerin birbirleriyle ilişkileri bu aşamada šçözüŸlmelidir. Uygulama sırasında bunlar šçözüŸlmeye kalkıldığında, yapıda pek çok statiğe uygun olmayan değişiklikler yapılmak zorunda kalınmaktadır. Yeni delikler delinmekte, kesitler değiştirilmektedir. Sistemler zorlanmaktadır. Her müŸdahale aslında binayı zayıflatmaktadır. Toplam kalite açısından da, depreme dayanıklılık açısından da proje en šnemli aşamadır. İyi bir proje hem mekanik sistemlerin deprem dayanımı, hem de binanın kendisinin depreme dayanımı için gerekli ilk ve en šnemli adımdır.

Tesisat tasarımında mimari tesisat ilişkisi ana başlığı altında, Isıtma Tesisatı mimari proje ilişkileri, Sıhhi Tesisat mimari proje ilişkileri, Kazan Dairesi mimari proje ilişkileri, Yüksek Yapılarda Tesisat mimari, ilişkileri, şantiye kuruluşundaki tesisat işleri için gerekli olan işlemler bu kitapta detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca bir proje tasarım aşamasında mimarın tesisat proje bürosuna vereceği bilgiler ve tesisat projecisinin mimari büroya vereceği bilgiler maddeler halinde belirtilmiştir.

Mekanik tesisat işlerinde; temiz soğuk su, temiz sıcak su, ısı ve nem izolasyonu, sıhhi tesisat gereçleri, ısıtma tesisatı, lpg ve doğalgaz tesisatı, sıcak su kazanları, kombiler, bürlörler, kazan daireleri ve tesisat merkezleri, bacalar, havalandırma tesisatı, hava kanalları, klima tesisatı, vav sistemleri, split klima, klima santralleri, soğutma grupları, soğutma kuleleri, fan coil ve pompalar alt başlıkları altında pratik notlar verilmiştir.

Mimarın Tesisat El Kitabı

Is%C4%B1san%20Mimar%C4%B1n%20Tesisat%20El%20Kitab%C4%B1

Bilgi: Mimarın Tesisat El Kitabı pdf formatında, Isısan tarafından yayınlanmıştır. Herhangi bir şekilde gerçek kitaptan scan edilmemiştir.

Mimarın Tesisat El Kitabı

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhaba.Kitap görüntülenmiyor.Link olarak da paylaşırmısınız.

Hakan Bey merhaba,
Kitap görüntülenmesi için yükleme yapılması nedeniyle bir süre beklemelisiniz. Ancak indirmek istiyorsanız “Otomatik Yakınlaştır” yazının sağındaki çift oka tıklayıp “indir” linkine tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın