Kullanma Suyu Kritik Basınç Hesabı

8

Kullanma Suyu Kritik Basınç Hesabı belirlenmesi için iki yöntem vardır.

Kritik Basınç Hesabı

Kritik Basınç Hesabı TS1258 Hesap Yöntemi

Boru tesisatında meydana gelen sürtünme ve lokal kayıpların toplamı, TS1258 kapsamında borularda kireçlenme faktörünü de göz önüne alarak hazırlanan tablolardan okunur. Tablo 1 de çelik ve dökme demir borular için hazırlanmış değerler görülmektedir. Bu tablolarda Y.B. ve ya debiye göre, çeşitli çaptaki borularda 1 mt. uzunlukta meydana gelen toplam ortalama basınç kayıpları verilmiştir. Temiz su tesisatında hızlar 1 m/s ile 2 m/s arasında olmalıdır. Sese çok duyarlı hastane gibi uygulamalarda hız 1 m/s nin altında, sesin önemsiz olduğu endüstriyel uygulamalarda 2 m/s değerinin üstünde (3 m/s değerine kadar) değerler alınabilir. Dolayısıyla bu tablolardan hız seçilirse, boru çapını ve borudaki özgül toplam basınç kaybını belirlemek mümkün olmaktadır.

Kritik Basınç Hesabı Boru Basınç Kaybı Tablosu

Tablo 1 Çelik ve Dökme Demir Borular

Kritik Basınç Hesabı DIN 1998 Hesap Yöntemi

Diğer boru ve kanal tesisatlarında olduğu gibi sürtünme kaybı ve yerel kayıp değerlerini ayrı ayrı hesaplamak ve bunların toplamını kirlenmeyi gözönüne almak üzere bir katsayı ile çarpma yöntemi:

Toplam basınç kaybı, ΔP = ∑R.L + Z ifadesi ile bulunabilir. Burada;

R= Sürtünme Katsayısı, L= boru Boyu; Z= Yerel basınç kaybıdır.

Bu hususlar doğrultusunda TS1258 standartı  veya DIN 1998’e göre sistemin boru çaplarını hesaplayabilirsiniz. Ülkemizde daha çok TS1258 standardına göre hesap yapılmaktadır.

TS1258 Hesap Yönteminin Formül Olarak Kullanılması

Madde 1 de belirttiğimiz gibi basınç kaybı değerlerini tablodan okuyabilir veya çelik borular için aşağıdaki formül ile tablodaki sonuca ulaşabilirsiniz.

Formül =(7,289*Y.B.^1,01)/((D/10)^5,49)

Y.B= Yükleme Birimi

Çap= Boru Anma Çapı (mm)

Kullanma Suyu Kritik Basınç Hesabını yapabilmeniz ve hıza göre yükleme birimlerinin otomatik olarak ayarlandığı çeşitli excel programlarını ekteki linkten indirebilirsiniz.

Kullanma Suyu Basınç Kaybı Hesabı Hesap Programları
Açıklama İndirme Linki
Kritik Devre Basınç Kaybı Hesabı Excel Kritik Devre Basınç Kaybıkritik-devre-basinc-kaybi-hesabi.xls
Sıhhi Tesisat Boru Çapı Hesap Cetveli Excel Sıhhi Tesisat Boru Çapı Hesap Cetvelisihhi-tesisat-boru-capi-hesap-cetveli.xls
Yük Birim Metoduna Göre Sıhhi Tesisat Kesin Boru Çapı Hesabı Excel Yük Birim Metoduna Göre Sıhhi Tesisat Kesin Boru Çapı Hesabıyuk-birim-metoduna-gore-sihhi-tesisat-kesin-boru-capi-hesabi.xls

8 Yorumlar

  1. Kullanma suyu için hesap çok güzel olmuş. Sıcak su içinde ekleyebilir misiniz? Sıcak suda genelde odanın sıhhi tesisat kitabına göre bakıyorum. Bu şekilde bir hesaplama varsa çok güzel olur.

  2. Merhaba saygi deger hocam sizden bir ricam olacak bir su deposu yapmayi planliyorum bana gerekli olan su deposunun kac bar basinc yapacagi olculeri ise
    20000mm*20000 mm yukseklikte 20000 mm bu deponun en altinda 40 mm olacak kac bar basinc elde edebilirim basinci artirmak icin neler yapilabilir ornegin alttaki boru capini dereceli depo altini dereceli yapma gibi tavsiyede bulunursaniz cok sevinirim emeginize saglik cok tskler simdiden

  3. Hocam Selamlar ;

    Böyle değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için emeğinize sağlık . Kritik Basınç Hesabının linki bozuk
    yeniden yükleme durumunuz mümkün müdür ?

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz.