Kazan Dairelerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Kazanların doğalgazlı kullanımlarda yerleştirilecekleri kazan dairelerinde, baca ve tesisat özellikleri TSE standartlarında ve gaz idaresinin yönetmeliklerinde kurallara bağlanmıştır. Benzer şekilde sıvı yakıtlı kullanımlarda da kazan daireleri, bacalar ve tesisat özellikleri TSE standartlarında belirlenmiştir.

Kazanın emniyetli ve verimli bir biçimde kullanılabilmesi için bu kurallara kesinlikle uyulmalıdır. Kazanlar ancak standartlara uygun bir kazan dairesine yerleştirilebilir ve tesisata bağlanabilir. Uygun olmayan kazan dairesi ve tesisatla ilgili eksikliklerden doğabilecek işletme sorunlarından üretici ve satıcı firmalar sorumlu değildir.

Kazan dairelerinde kurallar

Kazan Dairelerinde Dikkat Edilecekler

– Ürünün kullanım kılavuzunda yer alan kazan dairesi ve tesisat bağlantıları ile ilgili tavsiyelerle standartlar ve yönetmelikler arasında farklar varsa standartlar ve yönetmelikler geçerlidir.

– Kazan yakınında yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler bulunmamalı, kazan dairesinde bu türden maddeler depolanmamalıdır.

– Kazan brülörü yanma için gerekli havayı ortamdan alır. Bu nedenle kazan dairesinin hava giriş ve çıkış menfezi ile doğal veya cebri olarak havalandırılması gerekir. Kazan çalışırken bu menfezler kesinlikle kapatılmamalıdır.

– Kazan dairesinde kısa devre yapacak veya ark çıkarabilecek bozuk elektrik anahtarları, prizler, kablolar vb. hemen yenilenmelidir.

– Kazan dairesinin taban ve duvarlarının ıslanması engellenmelidir. Kazan suyunun gerektiğinde boşaltılması için kazanla drenaj arasına bir bağlantı yapılmalıdır.

– Kazana ve tesisata gerektiğinde su beslemesi yapılabilmesi için kazanın yanına bir besleme su hattı yapılmalıdır. Elektrik tesisatına ve aksamına, özellikle brülöre su sıçramamasına dikkat edilmelidir.

– Kazan dairesi, görevli olmayanların girmesini engellemek için kapalı olmalı.

– Ancak acil durumlarda kazana veya tesisata müdahale edebilmek için yedek anahtar bulundurulmalıdır.

– Kalorifer kazanları yaşama alanlarına yerleştirilemez. Kazanlar ancak uygun olarak havalandırılan özel bir kazan dairesine yerleştirilmelidir.

– Havalandırma menfezleri her zaman açık durumda olmalı, doğrudan dış ortama açılmalıdır. Üst ve alt havalandırma menfezlerinin kesitleri aşağıdaki gibi belirlenir.

– Alt Havalandırma Menfezi Kesiti (dm² ) = Kapasite (kW) / 23
– Üst Havalandırma Menfezi Kesiti (dm² ) = Kazan Yüzeyi (m²) / 10
– Ayrıca ana yakıcıya giren havanın kazan yüzeyindeki hızının, kazanın 1 m’sinde 1,5 m/sn ‘yi geçmeyecek şekilde olması gerekir.

Kaynak: Alarko-Carrier

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın