APOLLO Sizi Asla Yarı Yolda Bırakmaz!

Standart U-PVC içme suyu borusu ile Wavin APOLLO O-PVC borusu arasındaki fark nedir?

İki boru arasındaki en önemli fark üretim yönteminden kaynaklanmaktadır. Standart boru, hammaddenin uygun sıcaklık ve basınçta üretim hattında tek yönlü olarak çekilmesi ile üretilirken Wavin APOLLO O-PVC boruları, hem boydan hem de çevresel olarak çift yönlü çekilerek üretilmektedir. Bu üretim yöntemine çift eksenli üretim yöntemi denir ve bu yöntem sayesinde karmaşık halde bulunan moleküller düzenli bir yapıya kavuşur.

Wavin APOLLO

Oluşan düzenli molekül yapısı boru kesitinden görülebilmektedir. Aşağıda inceleme için özellikle parçalanmış standart U-PVC boru ve Wavin Apollo O-PVC boru kesitleri yer almaktadır. Üretim sırasında uygulanan moleküler oryantasyon işlemi boruya; standart borudan farkı yeni özellikler kazandırmaktadır.

Wavin APOLLO

Wavin APOLLO O-PVC boruların noktasal darbelere ve çiziklere karşı darbe dayanımı ve hidrostatik basınç dayanımı artmaktadır.

Üretim teknolojisinin sağladığı en önemli özelliklerden biri borunun basınç dayanımının artmasıdır. Üretilen borunun servis ömrü, ilk başlangıç anından itibaren diğer borulara göre daha yüksektir. Bu nedenle aynı et kalınlığındaki standart U-PVC borulara göre Wavin APOLLO O-PVC boruların basınç dayanımı daha fazladır. Örneğin; SDR37 aynı boyut sınıfındaki ve 4,4mm et kalınlığındaki 160mm’ lik U-PVC boru 7 bar basınca dayanırken O-PVC boru 16 bar basınca dayanmaktadır.

Wavin APOLLO Yapısı

Başka bir deyişle Wavin APOLLO O-PVC borular, standart U-PVC borulardan çok daha ince bir boru ile istenilen basınç dayanımı sağlanabilmektedir. Bu da, borunun hafiflemesi, kolay uygulama ve iç çap genişliği gibi birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Geniş İç Akış Alanı

Wavin APOLLO O-PVC borular, standart U-PVC borulara göre ortalama; HDPE borulara göre ise daha geniş akış alanına sahiptir. Geniş akış alanına sahip borularda basınç kaybı, diğer borulara göre daha az olacaktır. Bu özelliği sayesinde Wavin APOLLO O-PVC borular kullanıldığında, daha küçük pompa seçilebilir ve enerjiden tasarruf edilebilir.

Ayrıca geniş akış alanı ve üstün dayanım özellikle sebebi ile Wavin APOLLO O-PVC borular, su koçu darbesine karşı en dayanıklı borulardır. Çalışan bir sistemde aniden pompanın durması veya vana kapanması gibi sebeplerden dolayı su hızlarında ani bir artış olur ve bu artış sebebi ile borunun çeperlerine olan basınç artar. Bu artışı kaldıramayan sistemlerde boru patlar ve sistem bozulmuş olur.

Wavin APOLLO O-PVC borular, üretim esnasında çift eksenli kuvvete maruz kaldığından su koçu darbesine olan dayanımı en yüksek seviyededir. Wavin APOLLO O-PVC kullanılan hatlar uzun ömürlüdür.

O-PVC boruların standart U-PVC borulara göre darbe dayanımı en az 2 kat daha yüksektir. Çok soğuk havalarda bu fark artmaktadır.

Yüksek darbe dayanımı sayesinde Wavin APOLLO O-PVC boruların üzerinde sır çatlağı oluşması çok zordur ancak bu çatlak oluşmuşsa bile ilerlemez. Çentikli darbe dayanımı testinden de alınan sonuçlar, bu veriyi doğrulamaktadır.

Bu sayede ekonomik yataklama ve geri doldurmaya imkan tanır. Çok ince kum ile yataklama yapmaya gerek yoktur.

Esneklik

O-PVC borular, standart U-PVC borulardan çok daha esnektir. Esneklik özelliklerinin iyileşmesi yine üretim teknolojisi sayesinde oluşmaktadır. Esneklik, borunun şekil değiştirme özelliğidir. Buna göre boru esnedikten sonra deforme olmadan ilk halini geri alabiliyor ise bu boruya esnek diyebiliriz. Yüksek esnekliği sayesinde O-PVC borular ile 11°’ lik dönüşe kadar ek parça kullanmadan dönüş yapılabilir.

Kolay Uygulama

İnce et kalınlıkları ile istenilen basınç dayanımını sağlayabildiği için O-PVC boruların uygulaması çok kolaydır. Hafif olduğu için rahatlıkla taşınır, dar çukurların içerisine gömülebilir. Sızdırmaz entegre contalı birleştirme sistemi sayesinde boru montajı hızlı ve kolaydır.

Wavin APOLLO O-PVC boruların depreme karşı yüksek dayanıklılığa sahip olduğu yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır.

Tüm bu üstün özellikleri sayesinde Wavin APOLLO O-PVC borular farklı farklı uygulama alanlarında kullanılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın