Yağmurlama Sulama ile Gübreleme ve Dondan Korunma

Yağmurlama sulama sistemleri, sulama suyu ile birlikte gübre verilmesi için de kullanılmaktadır. Bu şekilde verilen gübreler,genellikle suda eriyebilir özellikteki Azot ve Potasyumlu gübrelerdir.Fosfor bu şekilde çok nadir durumlarda verilir. Çünkü Fosforun gübre olarak kullanılan formları suda kısmen eriyebilir özelliktedir ve Fosforlu gübreler genellikle bitkinin ekim zamanı toprağa verilir.

Azotun, gübre halindeki değişik formları yağmurlama sistemi yoluyla toprağa verilmek için çok uygun yapıdadır. Bu gübrelerden eniyi sonuç bunların bitkinin maksimum büyüme devresinde verilmesi ile elde edilir.

Gübre, yağmurlama sulama sistemleri ile tarlaya verilmeden önce, toprağın ve bitkinin yeşil aksamlarını ıslatacak şekilde, sistemin yeteri kadar çalıştırılması gerekir.

Yağmurlama Sulama ile Gübreleme

Bundan sonra eriyik halindeki gübre, sisteme enjekte edilir. Bu işlemin yapılması için gerekli olan zaman verilecek eriyik miktarı ve eriyiğin konsantrasyonuna bağlıdır. Fakat normal olarak bu süre 30 dakikadan az olmamalıdır.

Yağmurlama Sulama ile Dondan Korunma

Çeşitli bitkilerin sulanması için geliştirilen yağmurlama sulama sistemleri, ülkemizde özellikle kış aylarında bitkilerin dondan korunma amacı ile de kullanılmaktadır. Açıkta yetiştirilen çilek, domates, biber, meyve, narenciye bahçeleri ve bağlarda başarı daha yüksek olmaktadır.Bu bahçelerde toprak yüzeyine yakın kısımlarda sıcaklığın eksi 6 dereceye düşmesi halinde bile saatte 2,5 mm. yağmurlama hızı ile yapılan yağmurlama bitkiyi don zararından koruyabilmektedir.

Yağmurlama ile oluşturulacak esinti toprak yüzeyindeki kısmen soğuk olan tabaka ile daha sıcak üst tabakayı karıştırarak dondan zarar görmeyi önler.

Yağmurlama sırasında püskürtülecek 0 C sıcaklıktaki su, donma sırasında 80 kalorilik ısı enerjisi açığa çıkaracağından, bitki çevresinde dondan zarar görmeyi önleyecek bir ortam oluşturmaktadır. Yağmurlama sırasında hava neminin bir miktar yükseltilmesi de korumada yardımcı olmaktadır. Yağmurlama ile dondan koruma yapılacaksa, yağmurlama sulama sistemi dondan korunacak tüm alanı kaplayacak şekilde yerleştirilmelidir. Dondan korunacak yer meyve bahçeleri ise ana boru hattı toprak altında, lateral boru hatları toprak yüzeyinde kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

Yağmurlama Sulama ile Dondan Korunma

Çeşitli bitkilerin sulanması için geliştirilen yağmurlama sulama sistemleri, ülkemizde özellikle kış aylarında bitkilerin dondan korunma amacı ile de kullanılmaktadır.

Kaynak:Arılı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın