Örnek Sulama Projesi Hesapları ve Sulama Projeleri

Örnek 6 adet yağmurlama sulama projesi hesaplamaları, sulama projelerinde kullanılan tablolar ve örnek yağmurlama sulama projelerine yer verilmiştir.

Sulama Projesi

Örnek Yağmurlama Sulama Projesi Hesaplamaları

Örnek Sulama Projesi 1

Konya bölgesinde 200 x 130 m boyutlarında eğimsiz bir arazide mısır tarımı yapılacaktır. Bu arazinin yağmurlama sulama sistemi ile sulanması planlanmaktadır. Sulama suyu, tarlanın hemen kenarında 4 metre emme derinliğinde bulunan bir kanaldan alınması planlanmaktadır. Çiftçi günde 18 saat sulama yapmayı planlamaktadır. Arazideki toprağa ve bitkiye ait veriler aşağıdaki gibidir. Verilerden yola çıkarak sistemin projelendirmesini yapınız.
1-1

Örnek Sulama Projesi 2

Konya bölgesinde 174 x 144 m boyutlarında 25 dekarlık eğimsiz bir arazide şekerpancarı tarımı yapılacaktır. Bu arazinin yağmurlama sulama sistemi ile sulanması planlanmaktadır. Sulama suyu, tarlanın hemen kenarında 5 metre emme derinliğinde bulunan bir kanaldan alınması planlanmaktadır. Çiftçi günde 18 saat sulama yapmayı planlamaktadır. Arazideki toprağa ve bitkiye ait veriler aşağıdaki gibidir. Verilerden yola çıkarak sistemin projelendirmesini yapınız.
1-2

Örnek Proje 3

Konya bölgesinde 400 x 250 m boyutlarında %5- 8 eğiminde bir arazide buğday tarımı yapılacaktır. Mevcut toprak neminin %50 azaldığı bir dönemde bu arazinin yağmurlama sulama sistemi ile sulanması planlanmaktadır. Çiftçi günde 20 saat sulama yapmayı planlamaktadır. Su kaynağı arazinin ortasında olup arazideki toprağa ve bitkiye ait veriler a􀃺ağıdaki gibidir. Verilerden yola çıkarak sistemin projelendirmesini yapınız.
1-3

Örnek Proje 4

Buğday bitkisi yetiştirilen bir arazide yağmurlama sulama sistemi kuruludur. Sisteme ilişkin bilgilerle birlikte gerekli diğer bilgiler aşağıdaki gibidir. Verilen bilgiler ışığında, uygulanacak net ve toplam sulama suyu miktarı, sulama aralığı ve sulama süresini hesaplayınız.
1-4

Örnek Proje 5

Yonca bitkisi yetiştirilen bir arazide yağmurlama sulama sistemi kuruludur. Sisteme ilişkin bilgilerle birlikte gerekli diğer bilgiler aşağıdaki gibidir. Verilen bilgiler ışığında, uygulanacak net ve toplam sulama suyu miktarı, sulama aralığı ve sulama süresini hesaplayınız.
1-5

Örnek Proje 6

Sistem Tertibi olarak ana boru hattı polietilen yağmurlama su borularından teşekkül edecek ve aşağıda verilen tarla parselinin ortasından toprak altına gömülerek geçirilecektir. Böylece laterallerin çift yönlü çalıştırılması sağlanacaktır.
1-6

Sulama Projesi Hesaplarında Kullanılacak Tablolar

2

Örnek Yağmurlama Sulama Projeleri Başlık Yerleşimi ve Borulama

3

Konu ile alakalı olarak “Sulama Tesisatı Projelendirmesi ve Sulama Hesapları” makalesinde sulama sistemlerinde kullanılacak hesap formullerine göz atabilirsiniz.
Kaynak: Arılı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın