Tarım Alanlarında ve Temizlikte Borla Artan Yüksek Verim

Bor dokunuşuyla değerlenen tarım alanlarında bitkiler gelişiyor, verim kalitesinde gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bor bitkiler üzerinde gerçekleştirdiği olağanüstü etki ile tarım endüstrisinde son dönemlerde sıkça tercih edilmektedir. Yeteri miktarda borla buluşmayan bitkiler yapraklanıp gelişebilseler de meyve ve tohum üretiminde istenen kaliteye ulaşamamaktadır. Bitkilere bor uygulanmasıyla birlikte meyve tohum kaybının önüne geçilmektedir. Bor kullanımı doğrultusunda tarım alanlarının değerlenmesi ve üreticilerin düşük maliyetlerle yüksek kazanç elde etmesi sağlanmaktadır.

Borla Yüksek Verim Uygun Maliyet

Tarım ürünlerinden alınan verimi en üst seviyelere çıkaran borun kullanım dozu bitkilerin gelişimi ve istenen kaliteye ulaşmasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yanlış dozajlar ve hatalı uygulamalarla istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir ve bitkiler zarar görebilir. Doğru dozaj ve uygulamada ise tarım ürünlerinin gelişmesine en kaliteli mahsulü vermesine yardımcı olur.

Tarım Endüstrisine Bor Dokunuşu: Etidot-67

Eti Maden’in sektöründe uzmanlaşmış profesyonelleri tarafından yürütülen Ar – Ge projelerinde 2010 yılında geliştirilen Etidot-67, tarım alanlarının yüksek verimli ürünler üretmesine yardımcı olmaktadır. Boraks ve borik asit reaksiyonundan üretilerek önemli bir bitki besin maddesi olan Etidot-67, %20,8 oranında bor içermektedir. Etidot-67 tarım endüstrisi için özel olarak geliştirilmiş bir üründür. Suda eritilerek toprak ve yaprak uygulamalarında kullanılmaktadır. Ayrıca böcek ilacı ve ahşap malzemeleri mantar gibi zararlı organizmalardan korumak amacıyla da tercih edilmektedir.

tarım temizlik bor etidot 67 eti matik

Borla Gelen Doğal Temizlik

Petro-Kimya ürünlerinden elde edilen modern deterjanlar birçok madde içermektedir. Bu maddelerin en önemlileri,

  • Yüzey aktif maddeler (surfactants),
  • Builders
  • Beyazlatıcılardır.

Deterjanlarda beyazlatıcı olarak başlıca iki madde, aktif oksijen ve klor kullanılmaktadır. Deterjan kompozisyonunda aktif oksijen kaynağı olarak kullanılan başlıca maddeler sodyum perborat ve sodyum perkarbonattır. Klor kaynağı olan başlıca madde ise sodyum hipoklorür’dür.

Bor bileşikleri doğal bir temizlik maddesi olup 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Yeryüzünden çıkarılan bor madeninden kimyasal bir işleme maruz kalmadan sadece fiziksel bir işlem sonucu boraks ürünü elde edilmektedir. Boraks; sodyum, su, oksijen ve bordan meydana gelen doğal bir bileşiktir. Boratlar; leke çıkarma işlemini kolaylaştırma ve ağartma, enzimleri stabilize etme, alkali tamponlama, suyu yumuşatma ve sürfaktan olarak kullanılan malzemenin performansı artırmak gibi özelliklerinden dolayı temizlik sektöründe önemli bir yere sahip olup temizlik sektöründe daha etkin şekilde kullanılması için Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Petrol türevlerinden meydana gelen deterjanlarının insan sağlığı ve çevre açısından sakıncaları göz önüne alındığında boraks doğallığıyla ön plana çıkmaktadır.

Boratlar, birçok farklı şekillerde çamaşır deterjanları, ev veya endüstriyel tipi temizleyiciler ile kişisel bakım ürünleri imalatında kullanılır.

Borat ve perboratlar deterjanlara kazandırdıkları avantajlar şunlardır:

  • Alkalin tamponlama ve pH kontrolü,
  • Su yumuşatma (karmaşık bir çözünebilir kalsiyum kompleksi üreterek),
  • Yüzey aktif maddesinin performansını artırmak,
  • Kirin yüzeye yeniden yapışmasını önlemek,
  • Perboratların ağartma özelliğine sahip olması,
  • Enzim stabilizasyonu,
  • Kişisel bakım ürünlerinde bakteri ve mantarların üremesini engellemektir.

Eti Maden’in piyasada halihazırda genel amaçlı Etimatik Bor Temizlik Ürünü, Beyazlar, Renkliler ve Tül olmak üzere 4 ürün çeşidi mevcuttur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın