Talin Saraylı Dikici: Daha Yeşil Binalar Yapmak Zorundayız, Başka Bir Dünya Yok

Üretimini gerçekleştirdiği panel ve profil ürünleri sektöründe Türkiye’de ilk kez Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesi alan Saray Alüminyum, yeşil binaların oluşturulmasına katkı sağlıyor. Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici,  müşterilerine çevreye duyarlı, karbon salınımını azaltan, sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmet sunduklarını belirtti.

Yeşil binaların sayısının artması için öncü çalışmalar yürüttüklerini belirten Talin Dikici, “Yeşil binalarda enerji verimliliğini maksimum sağlayan, çevre dostu ve geri dönüşümü olan malzemeler tercih ediliyor. Kapı, pencere, dış cephe giydirme ve kaplamasında tüm bu kriterleri maksimum ölçüde sağlayan alüminyum ise tüm dünyanın tercih ettiği birinci malzeme oluyor. Enerji tasarrufu bölge iklimine uygun ısı yalıtımlı alüminyum sistemlerini seçerek sağlanıyor. Isı yalıtımlı sistemlerde iç mekan ile dış mekan profilleri arasına polyamid yalıtım atkısı kullanılıyor. İki profil arasındaki mesafe iklime ya da tercihe göre Polyamid atkısı uzunluğu artırılarak yalıtım seviyesi arttırılıyor. Saray Grup bünyesinde 12 milimetre başlayarak 34 milimetreye kadar pek çok ısı yalıtım bariyerli sistem sunuyoruz” dedi.

Talin Saraylı Dikici

Dikici, “Saray Alüminyum olarak, hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratma vizyonuyla hareket ediyoruz. Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin EPD ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önemli. Üretirken en az seviyede tüketmeyi amaç ediniyoruz. Bu alanda yoğunlaştırdığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’de ilk kez alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstrüzyon profil, PVC profil ürünleri için EN 15804-Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesine sahip olduk” diye konuştu.

“Yapı sektöründe en çok tercih edilen ürünlerle fark yaratıyor”

Yaklaşık 40 yıldır, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörüne yönelik yüksek kalitede üretim yapan Saray Alüminyum, mevcut tesislerinde 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil ve 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel üretiyor. Üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da yer alan 50’yi aşkın ülkeye, PVC Kapı ve Pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini yurt dışına ihraç eden şirketin EDP belgeli ürünleri, inşaat sektöründen en fazla tercih edilen markalar arasında yerini alıyor. A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfında her biri inovatif birer ürün olan Saray Alüminyum Kompozit Panelleri, Alüminyum Ekstrüzyon Profilleri ve PVC Kapı & Pencere Profilleri bu ürünlerin başında geliyor. EPD Belgeli ürünlerin kullanımı aynı zamanda Türkiye’nin de gündeminde olan Leed, BREEAM, DGNB ve ÇEDBİK gibi yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde ilave puan sağlıyor.

A2 Alüminyum Kompozit Panellerin özellikle de çok katlı binalar, gökdelenler, endüstriyel binalar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, tren ve metro istasyonları, oteller gibi yapılarda kullanıldığına değinen Dikici, Saray ürünlerinin dünyada elliyi aşkın ülkede tercih edildiğini belirtti. Dikici, “Yurt dışında özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih ediliyoruz. Bunlardan bazıları Gürcistan’ın Batum kentinde Porta Batumi Tower, Bosna Hersek’in Ilidža kentinde Hotel Hills, İspanya’nın Valencia kentinde La Rambleta tiyatro binası. Paneller bu binaların dış cephe, iç duvar, tavan ve ara bölme kaplamalarında güvenle kullanılıyor, mimar ve tasarımcılara yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyor. Kapı-pencere profili ve sürgü sistemleri üretiminde kullandığımız PVC profilleri ise Avrupa’dan Rusya’ya, Orta Doğudan Afrika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar birçok bölgeye ihraç ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Saray Alüminyum, rüzgar tribünüyle karbon salınımını da azaltıyor”

Ürettiği iç ve dış cephe sistemleri ile sektörün önde gelen kuruluşlarından biri olan Saray Alüminyum, birbiri ardına faaliyete geçirdiği iki rüzgar enerjisi santrali ile bir yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdi. Bu sayede üretim tesislerinde kullandığı elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 22’sini kendi başına karşıladı. Karbon ayak izi konusunda da sektöre öncülük eden Saray, üçüncü rüzgar tribünü ile bu oranı yüzde 30’un üzerine çıkararak iklim değişikliğine olan duyarlılığını daha da pekiştirdi. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de, toplam 90 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray, enerji tasarrufunda bulunarak ve yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon ayak izini siliyor, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı verilen savaşa destek oluyor.

Yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon ayak izini silmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Dikici, “Üretim tesislerimizde elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluştururken içinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmemeye özen gösteriyoruz. Saray Alüminyum olarak yaklaşık 4.5 milyon euro tutarında bir yatırımla Çerkezköy üretim tesisine iki rüzgâr enerjisi santrali kurduk ve ilk yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdik. Üretimde kullanılan bu enerji sayesinde, Çerkezköy tesisinin toplam kurumsal karbon ayak izi değerinde 5.238 t CO2e azalma sağladık. Böylece, üretim kaynaklı sera gazında, toplamda yüzde 22 oranında bir iyileştirme kaydedildi. Saray Alüminyum geçtiğimiz yıl üçüncü rüzgar tribününü de devreye aldı. Rüzgar enerjisi için son üç yıl içinde toplamda 6.6 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştirerek, enerji üretimini daha da artırmayı, karbondioksit salınımında daha yüksek oranlarda azalma sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

SARAYROLL Panjur

SARAYROLL Panjur ve Kepenk Sistemleri ile ısı ve ses yalıtımı sağlıyor

30 seneyi aşkın deneyimiyle inşaat sektörüne hizmet veren Saray Alüminyum, mimari uygulamalara yönelik çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Saray ailesine katılan en yeni ürün grubu SARAYROLL Panjur ve Kepenk Sistemleri, özellikle sağladıkları ısı ve ses yalıtımı, iç mekânın mahremiyetini korumaları ve güvenlik açısından caydırıcı bir rol oynamaları nedeniyle son dönemde yeni yapılan binalarda sıklıkla tercih ediliyor.

Yalıtım ve güvenlik sorunlarına çözüm sağlayan SARAYROLL Panjur ve Kepenk Sistemleri, hem monoblok hem de dıştan takma olmak üzere iki ayrı sistemde üretiliyor. Her iki sistemde de kullanılan poliüretan iç dolgusu, ısı ve ses izolasyonunu maksimum boyuta çıkarıyor, iyi bir yalıtım avantajı sunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın