+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan) tarafından

Proje okurken merkezi ısıtma mı doğal gaz mı olduğunu nasıl anlarım? Kalorifer ve sıhhi tesisat projesi elektrikli termosifon bulunuyor merkezi ısıtma mı oluyor? Çok eksiğim var tespit etmekte zorlanıyorum neye göre anlaşılıyor bir kaynak önerebilir misiniz ?

Not :yeni mezun

2 Cevaplar

+1 oy
(1.7k puan) tarafından

Merhaba,

Konu ile alakalı olarak Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı ve Isıtma Sistemleri Ders Notları Kitabını inceleyebilirsiniz. Ön bilgi olarak da şunu belirtebiliriz.

Isıtma sistemleri genel olarak dört ana gruba ayrılır.

1.Merkezi ısıtma (Bina altından ısıtma)

Isıtılacak binaların bodrum katlarında ayrı ayrı kazan daireleri tesis etmek suretiyle kazanlarda üretilen ısının  taşıyıcı bir akışkan vasıtasıyla  istenen ortamlara yerleştirilmiş ısıtıcılara gönderilmesi suretiyle  gerçekleştirilen ısıtmaya merkezi ısıtma denir. 

2.Tekil ısıtma (Kat ve villa ısıtması)

Kombi veya kazan tipi ısıtma cihazları kullanarak  yapılacak kat kaloriferi sistemi ile villa tipi binaların veya tesisatı bulunmayan çok katlı binaların bağımsız olarak ısıtılmasıdır. Bu tesisatın ilk tesis ve işletme masrafları merkezi sistemlere göre daha fazladır. Merkezi kalorifer tesisatı bulunan binalarda kat sahipleri arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, bu tip tesisatın uygulama sahasını gün geçtikçe artırmış bulunmaktadır.

3.Bölgesel ısıtma (Uzaktan ısıtma)

Bölge ısıtması, endüstri tesisleri, toplu konut uygulamaları, mahalle ve şehir ısıtmaları gibi  büyük ölçekli ısıtma olarak tanımlanabilir.

4.Sıcak hava ile ısıtma

+1 oy
(1.3k puan) tarafından
Merhaba,

Siz kendiniz için öncelikle bir eğitim programı hazırlamakla başlamalısın. Bu programın konularını siz tayin etmelisiniz ama öncelikle üniversite eğitiminde aldığınız temel dersleri yeniden gözden geçirmelisiniz, ayrıca bol bol mesleki kitaplarını okuyup analiz-sentez yapacak konuma gelmek için temel mühendislik bilgilerini kuvvetlendirdikten sonra sitedeki çıkan bütün makaleleri okursanız iyi olur,ayrıca sorunuza cevap veren sn .modaratörün tavsiye ettiği ısısan-dokümanlarını, kazan firma kataloglarını, birsen yayın ekibinin teknik yayınlarını ,brülör satan firmaların satış kataloglarını büyük bir şevkle okursanız, eksikliklerinizi kısa zamanda giderebilirsiniz.

Masa başı mühendisi mi? Tatbikat ağırlıklı mühendis mi? Ne olacağınıza karar vermeniz de işin diğer tarafını teşkil edecektir. Uzun lafın kısası, her şey size bağlı.!

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde arkan (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde müh34 (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Wizard (22 puan) tarafından soruldu
...