0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (29 puan)
Kolay gelsin merkezi sistem bir binada binanın büyük bölümü panel radyatörlerle ısıtılırken bir bölümde hamam var ve o kısım döşemeden ısıtma ile ısıtılacak.

1-Sistem çözümü nasıl olmalıdır aynı tesisata kollektörü ayırmakla çözmek yeterli midir ?

2-Ayrı bir tesisat çekip sikülasyonu ayırmak gerekir mi?

3- 80/60 çalışacak sistemde yerden ısıtmada sıkıntı yaşanır mı?

cevaplarınız için teşekkürler.

1 cevap

+1 oy
(1.4k puan)
Merhabalar,

Yerden ısıtma tesisatında zemin sıcaklığı önemli olup belirli sıcaklıkların üzerinde rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle 50-40 veya daha düşük çalışma sıcaklık aralığında yerden ısıtma beslenmelidir.

Bu durumda sizin tesisatınız için 2 çözüm olabilir.

1- Yerden ısıtma için 3 yollu motorla vana ve frekans konvertörlü yeni bir ayrı tesisat hattı çekmek.

2- Radyatör ana tesisat hattından branşman alarak yerden ısıtma çevirici kiti ve yerde ısıtma kollektörü ekleyerek yerden ısıtma bağlantılarını yapmak. Çevirici kit içerisinde pompa, 3 yollu vana, fark basınç vs. gibi armatürler bulunmakta olup paket halinde satılmaktadır. Bu tarz ana sistemden farklı sıcaklık aralıklarında beslenecek ısıtıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır.
(1k puan)
merhaba,

bana göre sorunuza cevap vermeden önce,bazı kabuller yapacağım.şöyleki,

1-günümüzde artık kullanımı ve münferit kazanda  yük ayarının % 16-100 yapılabildiğine göre işletme basıncının 5-6 bar dan  düşük olduğunu düşünürsek yerden ısıtma sistemide bulunduğuna göre hamam için istenen proje değerleri baz alınırsa hamamlada sadece yere değil aynı zamanda duvarlarada ısıtma borusu konabilmektedir.bu devrenin akışkan sıcaklığı gidiş kollektöründen sonra 3 yollu motorlu vana ile gidiş-dönüş hatlarındaki akışkanla karıştırılması gidiş hattı üzerindeki ısı ölçülerek kontrol panosuna bilgi gider,ponodaki kitlerle bu devrenin sıcaklığı ayarlanır.motorlu vanadan sonra devrenin direnci yedekli olmak üzere ısıtıcı akışkanın sirkülasyonu sağlanır. hamam bölgesinde farklı mahaller varsa onuda tahlih köllektör< dağıtım kutusu > ile çözülebilinir.hamam içindeki sicaklık olçerleri otomasyon panosuna iletilerek 3-y.v akışkan sıcaklığını ayarlar.

2-bu devreninde radyatörlere ayrı bir hatla  ve ayrı bir sirkülasyon pompası ile pan.rad. devreleri ısıtılır.otomasyon panosuna dış hava sıcaklığı,mahal sicaklğı ölçüm probları kanalıyla bilgilerkontrol panelıne gelir mikro işlemçiler kanalyla kazanın uygun sıcaklı eğrisi takip edecektir.emniyet termosatı devre sıcaklığının kontrolsuz yükselmesi durumunda devreyi tamamen dönüş le çalıştırılır.ayrıca kılıflı borularla mobil köllektör ısıtma bileşenleri ile diğer çözüm önerileri olarak düşünebilirsiniz.

3-duvar tipi yoğuşmalı kaskat kazan sistemi ile panel rad.giden suyun sıcaklığı ayarlanır.kazanın  köllektör arasında bulunacak ısıtma elemenlarının başlıcaları şunlardır.denge kabı,genleşme tankı,otomatik havalandırıcılar,dönşte denge tankından önce tortu-pislik tutucu,kaskat bolge ısıtma ve kontrol ünitesi,klapeli baca adaptörü,dış hava sensörü,mahal termostatları,heriki devre için ayrı ayrı sirkülasyon pompaları,yedekli olması frekans kontrollu olması şayanı kabuldur.ayrıca yoğuşan suyun nötrolizasyan ünitesi bu sistemin ana elemanlarıdır.sistemim çalışmasında en önemli unsur;sahadaki otomasyon elemanlarının uyumunu sağlıyacakkitlere sahip olan kontrol paneline sahip olunması işin enönemli kısmını teşkil eder.

saygılarımla.12/02/19-13/02/
...