Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı

Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı, ısıtma sektöründe projelendirme, taahhüt ve müşavirlik yapanlara yönelik hazırlanan, yenilenen ve gelişen teknolojiyle birlikte bilgileri paylaşmak ve mühendisliğe doğru adımlar atabilmek için Isısan yayınları tarafından ücret beklentisi olmadan genel kullanıma sunulmuş olup sitelerinde pdf olarak da yayınlanmaktadır. Bu doğrultuda Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı özellikle makine mühendisi olmak üzere bir çok mühendis için çok önemli bir kaynaktır. Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı ‘nı hazırlayan ve mühendislerin kullanımına sunan Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Isısan Isıtma tesisatı Kitabı öncesi Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI’nın  önsözünden bir alıntı yapalım.

“Kalorifer tesisatı kitabının 1. baskısı 1993, 2. baskısı 1995, 3.baskısı ise 1997 yıllarında yapıldı. Her baskıda yeni bilgiler eklendi, eskiyenler çıkartıldı. Bilgi çok hızlı olarak değişiyor. Bu nedenle bilgiyi alıp, paylaşıp, hemen kullanmak gerekiyor. Isısan kitaplarına yenilikleri ekleyerek güncelliğini korumaya çalışıyoruz. Isıtma Tesisatı Kitabı’nı Isısan yayınları içerisinde 16. Kitap olarak sizlere takdim ediyoruz.

Ham petrolün varili 1999 yılbaşında ~9,-$ iken, bugün 36,-$ mertebesine yükseldi. Ham petrol fiyatının 4 kat artışına, TL’nin de dolara karşı değer kaybı eklendiğinde; iki yıl içerisinde dünya ham petrol fiyatının TL bazında ~9 katına çıktığını görüyoruz. Oysa bu iki yıl içinde Türkiye’de doğal gaz, motorin, fuel-oil, LPG vb. yakıt fiyatları ~2,2 – 2,8 katına yükseldi. Yani dünya petrol fiyatlarındaki artışın iç pazara henüz çok az bir kısmı yansıtıldı. Önümüzdeki dönemde Türkiye petrol ürünleri fiyatları, dünya’daki fiyat artışına paralel veya yakın oranda artırılacaktır.

Dünya enerji kaynakları her gün daha da artan bir hızla tükenmektedir. Çok uzak olmayan bir gelecekte, hazır enerji kaynaklarında ciddi bir darboğaz oluşumu ve bunun paralelinde fiyat artışları olasıdır. Bir proje gündeme geldiğinde; enerjinin değeri günlük maliyetlerle anılmakta ve enerji tasarrufu sağlayan yatırımların amortisman süreleri de bu maliyetlerle hesaplanmaktadır. Bana göre bu kavram geçersizdir. Amortisman sürelerinde gelecekte oluşabilecek enerji maliyetleri de tahmin edilmeye çalışılmalı ve ciddi bir parametre olarak dikkate alınmalıdır.

Doğru uygulanan bir dizayn felsefesi sayesinde, az enerji tüketen ve toplam 1.500.000 kcal/h ve daha büyük kapasitelerdeki sistemler kurulabilir. Yoğuşmalı tip kalorifer kazanlarının ilave ilk yatırım bedelini, yakıt cinsine bağlı olarak 3 ile 6 ay içinde amorti etmek mümkün olabilmektedir. 3 milyon kcal/h ve daha büyük kapasiteli tesislerin yıllık yakıt tüketimlerinin, kalorifer kazanlarının satın alma bedelinin 10 katı mertebesinde olduğunu düşünürsek; kalorifer kazanlarından bir adedi yoğuşmalı tip seçilerek yıllık yakıt tüketimi ~%8 oranında azaltılabilir. Bu imkanla birlikte toplam kazan yatırımını da bir ile iki yıl içinde geri almak mümkün olacaktır.

Kitap içerisinde sistem çözümleri, örnek projeler, pratik bilgiler, ısıtmada yenilikler, ısıtma sistem seçim kriterleri ve sistem karşılaştırma tabloları, diyagramlar, hesap yöntemleri, proje ve uygulamalarda kullanılabilecek bilgiler yer almaktadır. Teknik değerlendirmeler her zaman tartışmaya açıktır. Kitap bu bakış açısıyla düşünmeyi engellemeden, alternatifler oluşturmak ve bilgileri paylaşmak için hazırlanmıştır.

Yeni Isıtma Tesisatı Kitabı’nda konuları güncelleştirerek, dinamik bir sunum yapmaya çalıştık. Isıtma Tesisatı Kitabını Prof.Dr.Ahmet Arısoy ile birlikte hazırladık. Isısan mühendis ve teknisyenleri çok ciddi katkılarda bulundular. Zahide Türe, Nurettin Küçükçalı ve Tarık Altınel şahıslarında kendilerine teşekkür ederim. Ayrıca bu kitaba katkıları bulunan Erdoğan Atakar , Erdinç Boz, Haçik Eram, Celal Okutan, Ayhan Razgat, Baycan Sunaç, Orhan Turan ve edebiyat öğretmeni Fatma Arısoy’a, Isısan kitaplarının dağıtımını yapan Birsen Yayınevi’ne ve bu kitabı okuyarak eleştirilerini bize iletme nezaketini gösterecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.”
05.12.2000
Rüknettin KÜÇÜKÇALI
Makina Y.Mühendisi

Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı

Is%C4%B1san%20Is%C4%B1tma%20Tesisat%C4%B1

Bilgi: Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı pdf formatında, Isısan tarafından yayınlanmıştır. Herhangi bir şekilde gerçek kitaptan scan edilmemiştir.

Isısan Isıtma Tesisatı Kitabı

İlgili Yazılar

3 yorum

Anıl Sönmez  -  18 Aralık 2017 / 23:32

Baskısı tükendiği için kitabı temin edemiyorum. Ücreti mukabilinde kitabı temin edebileceğim bildiğiniz bir yer varsa bilgi verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

Anıl Bey merhaba,
Yeni baskı olmaması nedeniyle, bu kitapları ancak sahaflarda bulabilirsiniz. İnternet ortamında ise ısısan kitaplarını sahafların satış yaptığı nadirkitap.com adresinde de bulabilirsiniz.

bahri coskun gulen  -  23 Mart 2023 / 14:08

ısısan ….sıçaksu kalorifer kazanları tessisat resimleri istiyorum..atmosferik kazanlar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın