Isıtma Sistemleri Ders Notları

Isıtma sistemleri ders notları içeriğinde, ısıtma sistemleri grupları ve tanımlamaları, ısı kaybı hesabı, yapı malzeme ve bileşenlerinin ısı iletkenlik değerleri, yerleşim yerlerinde kullanılacak ısı değerleri, tesisat projelerinde kullanılan iç hava sıcaklıkları, ısıtma boru çapı ve basınç kaybı, sirkülasyon pompa hesapları, armatür (boru ısıtıcılar, radyatör, konvektör, kazan, brülör, kapalı ve açık genleşme depoları vs.), ısı yalıtım bilgisi, tesisat sistemleri, otomatik kontrol sistemleri, bacalar, yıllık yakıt miktarı ve yakıt depoları ve örnek hesaplamalar bulunmaktadır.

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri ders notları giriş bölümünde alıntı;

“Bir ve birden fazla hacmi istenilen sıcaklığa çıkarmak ve bu sıcaklıkta kararlı bir şekilde tutma işlemine ısıtma; bu işlemleri yapan tesislere de ısıtma sistemleri denir. Isınma ihtiyacı, insan vücudu ile çevresi arasındaki ısı alışverişi ile bir ısı değişimi dengesi kurma ve ısıl konfor ortamını sağlama gereğinden doğmuştur. İnsanların barındığı veya çalıştığı binalarda ısıl konfor şartları verimli çalışma ve sağlık yönünden önemlidir. Isıl konfor günümüzde yalnız insanlar için değil bütün hassas cihaz ve makineler için de gereklidir.

Canlılar içerisinde insan, fizyolojik bakımından tropikal iklim şartlarına uygundur. Bir insanın rahat ve güvenli yaşayabilmesi için çevre sıcaklığının belli bir değerde olması gerekir. Bu değer 15 C ile 27 C arasında değişir. Dış hava sıcaklığı kış aylarında çok düştüğü için ortamların ısıtılması gerekmektedir.

Isıtma sistemleri genel olarak dört ana gruba ayrılır.
1.Merkezi ısıtma (Bina altından ısıtma)
2.Tekil ısıtma (Kat ve villa ısıtması)
3.Bölgesel ısıtma (Uzaktan ısıtma)
4.Sıcak hava ile ısıtma”…

Isıtma Sistemleri ders notları dosyasını Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi programında öğretim görevlisi Makina Yüksek Mühendisi Orhan KISA hocamızdan alınan izinle sitemizde paylaşıyoruz. Kendilerine paylaşımlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

Isıtma Sistemleri Ders Notları

Is%C4%B1tma%20Sistemleri

Isıtma ders notları ile ilgili incelemeniz sonrasında ısı kaybı hesabı ve radyatör seçimi konusunu inceleyerek konuyu pekiştirebilirsiniz. İlgili konuda ısı kaybı hesabı için gerekli formüller, örnek hesaplamalar ve ısı kaybı hesaplama için programlar bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın