Soğutma Devresi Değerlerinin Ölçülmesi

Soğutma Devresi ölçme ve performans testleri, üretim aşaması sonunda ürünün hedeflere uygunluğunu test eden bir değerlendirmedir. Ayrıca kullandığımız tüm alet ve gereçler bir süre sonra performanslarını kaybederler.

Sebepler genellikle yanlış montaj, kirlilik veya arıza oluşumu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Soğutma sistemleri teknisyeni olarak imal ettiğimiz veya bakım ve arıza giderme işlemleri yaptığımız soğutma sisteminin, performans ölçümlerini yaparak kullanım amacına uygunluğunu test etmemiz gerekir. Performans testinde sıcaklık, basınç ve elektrik tüketimi değerleri belirleyici unsurlardır. Soğutma sisteminin performans ölçümlerinde doğru veriler elde etmek ve yorumlamak önemlidir. Test ve ölçü aletlerinin özelliklerinin doğru olarak bilinmesi ve kullanımı güvenilir bilgiler elde etmemizi sağlayacaktır.

Soğutma Devresi Performansı modülünde yer alan bilgi ve faaliyetlerle soğutucu cihazların performans ölçümlerini yapabileceksiniz. Ölçülen değerleri yorumlayarak soğutma sistemi performans değerlerini belirleyebileceksiniz. Test ve ölçü cihazlarının öncelikle özelliklerini çok iyi bilmeli ve onları amacına uygun kullanmalısınız. Soğutucu cihazın doğru çalışıyor olması başta kullanıcı olmak üzere sizleri de memnun edecektir.

Soğutma Devresi, Megep tarafından Soğutma Devresi Performansı konusu olarak hazırlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığınca ücretsiz olarak verilmiştir. Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı başlığı altında yayınlanmaktadır.

Bu yayın, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve öğretim programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik olarak öğrencilere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış bireysel öğrenme materyalidir.

Soğutma Devresi Ölçme ve Performans Testleri

So%C4%9Futma%20Devresi%20Performans%C4%B1

SOĞUTMA DEVRESİ DEĞERLERİNİN ÖLÇÜLMESİİ

Kaynak: Megep, Mesleki ve Teknik Eğitim Programlar ve Öğretim Materyalleri, megep.meb.gov.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın