Soğutma Devre Elemanları

Soğutma Devre Elemanları ve Soğutma sistemi denince bireysel kullanımı amaçlayan cihazların yanı sıra iklimlendirme ve klima cihazları, frigorifik araçlar, gıda ve endüstriyel ürünlerin üretim ve stoklanmasında ayrıca tıp alanında ihtiyaç duyulan özel ortamların soğutulması akla gelmelidir. Günümüzde küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin etkisiyle eskiden lüks olarak görülen klima ve iklimlendirme cihazları artık ihtiyaç listesinde kendisine yer bulmaktadır. Tüm bu gelişmeler göstermiştir ki zamanla soğutma sistemlerinin şekli ve işleyişi değişse de bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulacak ihtiyaç sürekli artacaktır.

Soğutma sistemleri, maddenin hal değişimleri, sıcaklık, ısı, basınç gibi teknik konularda teorik bilgi ve uygulama için yeterli seviyede el becerisi gerektiren bir daldır. Elinizdeki bu modül soğutma sistemleri dalına bir giriş niteliğinde olup mutlaka öğrenilmesi gereken bilgi konularıyla becerinizi arttıracak yöntem ve teknikleri içermektedir.

Soğutucu imalatı yapan işletmelerde, uygun soğutma yönteminin seçimi, kapasitenin belirlenmesi ve estetik konular göz önüne alınarak yapılacak planlama, imalatın ilk aşamasını oluşturur. Temel bilgileri edindikten sonra soğutma devre elemanlarının görevlerini ve sistemdeki yerlerini tespit edeceksiniz. Soğutucu iskeletini oluşturacak malzemeleri ve özelliklerini öğrendikten sonra montaj kabinini boyutlandırıp tekniğine uygun olarak birleştireceksiniz. Son olarak hazırlanan kabinin ayarlanan sıcaklık değerini uzun bir süre koruyabilmesi için kullanılan izolasyon malzemelerinin özelliklerini ve uygulama tekniklerini öğreneceksiniz.

İletişim becerilerinin baş döndüren bir hızla geliştiği günümüzde teknolojik gelişmelerde bu hıza ayak uydurmuştur. Bugünün teknolojisine sahip olmadan yarınların bilgi düzeyine ulaşmamız mümkün değildir. Öğrendiğiniz bilgi, yöntem ve teknikleri sektördeki firmalarda uygulanan yöntem ve tekniklerle karşılaştırmak mesleki gelişiminize önemli katkılar sağlayacaktır.

Soğutma devre elemanları, Megep tarafından Montaj Kabini Hazırlama konusu olarak hazırlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığınca ücretsiz olarak verilmiştir. Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı başlığı altında yayınlanmaktadır.

Bu yayın, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve öğretim programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik olarak öğrencilere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış bireysel öğrenme materyalidir.

Soğutma Devre Elemanları

Montaj%20Kabini%20Haz%C4%B1rlama

Soğutma Devre Elemanları

Kaynak: Megep, Mesleki ve Teknik Eğitim Programlar ve Öğretim Materyalleri, Soğutma Devre Elemanları, megep.meb.gov.tr

İlgili Yazılar

4 yorum

Megep’in diğer yayınları özellikle ısıtma ve sıhhi tesisat kısmını da eklemeniz iyi olur, kullanıcılar faydalanacaktır. Paylaşım için teşekkürler.

Mahmut Bey, diğer yayınları da sitemizde paylaşacağız. Öneriniz için teşekkür ederim.

Megep tarafından bu dokümanların ücretsiz yayınladığını yeni öğrendim. Tebrik ederim gayet başarılı olmuş.

Evet Sinem Hanım, Megep tarafından bu dokümanlar ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.
Sitemizde mekanik tesisat ile ilgili konular yer alacak olup, Megep tarafından hazırlanan diğer mühendislik ve sosyal konular ile ilgili dokümanlara megep.meb.gov.tr modüller başlığı üzerinden erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın