Selenoid Vana Çalışma Prensibi ve Çeşitleri

Selenoid vana, sıvı ve gazların akışını kontrol için kullanılan elektromekanik bir valftir. Selenoid vana üzerindeki bobine elektrik enerjisi (220V, 110V, 24V, 12V, 6V vb AC, DC voltaj) vererek valfin konumunun değişmesi sağlanır.

Gaz emniyet sistemlerinde kullanılan bu valf türü ülkemizde yaygın olarak deprem algılama cihazları ve gaz alarm cihazlarına paralel olarak monte edilen ve ana sistemden aldığı kontak ile gaz akışının kesilmesini sağlayan sistemlerdir. Yangın emniyet sistemlerinde kullanılan 24 V ile çalışanları da mevcuttur.

Selenoid vanalar gerektiği anda sistemin kapatılması için tasarlanmışlardır. Bu nedenle istenilen her sistemde kullanılabilir.

Selenoid Vana Çalışma Prensibi

Otomatik Gaz Kesme Ventili (Selenoid valf)

Bunlar hepimizce bilinen Selenoid vana olarak adlandırılan elektrikli gaz kesme vanalarıdır. Ancak gaz güvenlik sisteminin bir parçası olarak kullanılan bu Selenoid vananın gaz yolu armatürlerinde kullanılan vanadan farklı olarak elle kurmalı tip olması tavsiye edilir.

Selenoid Vana Çeşitleri

Bu tip vanalar, merkezi panodan kapama sinyalini aldığında gazı keser ve merkezi panodan açma sinyalini alsa dahi el ile (seçilen modeline bağlı olarak üstüne bastırılırak ya da yukarı doğru çekerek) tekrar kurulmadıkça gaza yol vermez. Böylece gaz kaçağını oluşturan nedenin kullanıcı tarafından tespiti, onarımının yapılmasını mutlaklaştırıp ancak bu şartla gaza yol verilmesi hedeflenir.

Elle kumandalı vanalar da diğer Selenoid vanalarda olduğu gibi “Normalde Açık” veya “Normalde Kapalı” olmak üzere iki tiptir. “Normalde Açık” olarak adlandırılan bir vana, bobine besleme gerilimi gelmediği sürece gaza yol verir. Gazı kesmek istediğinde, bobine, alarm sisteminin NA ya da NO olarak kodlanmış röle çıkışından besleme gerilimi verilerek devre açık hale getirilir ve gaz kapanır. Bu tip vanalar, bobinin üzerinde sürekli besleme voltajı bulundurmayıp sadece alarm halinde beslendikleri için bobinin ömrü açısından avantajlı gibi, gözükmelerine karşın, elektrik kesilmesinde de gazı kapatmama gibi bazı uygulamalarda emniyetsiz sayılabilecek bir dezavantaja sahiptir. Örneğin kazan dairesi gibi elektrik kesilmesinde yakma işleminin otomatik olarak durdurulduğu uygulamalarda, özellikle elektriğin kesilip geri gelmesi ile yakma sisteminde bazı potansiyel arızaların olabileceği de göz önünde bulundurulduğunda, gaz vanasının açık kalarak kazan dairesine-brülöre kadar gaz gelmesi, risk artırıcı bir unsur olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle kazan dairesi gibi, tüm elektriğe bağımlı olarak çalışabilen gaz yakma sistemlerinde NORMALDE KAPALI vana ve mutfak gibi elektriğe bağımlı olmadan çalışabilen gaz yakma sistemlerinde de NORMALDE AÇIK vana kullanımı teknik olarak doğru bir yaklaşımdır. Ancak burada ülkemizin bir gerçeği olarak, çok sık elektrik kesilmesi ve her elektrik kesilip geldiğinde gaza yol vermek için elle kurma gereksinimi kullanıcıyı normalde kapalı vana yerine tüm uygulamalarda normalde açık vana kullanımına yöneltmiştir.

Basit Direk Çekmeli Normalde Kapalı Solenoid Yapısı

Normalde Kapalı Selenoid Vana

Basit Pilot Kontrol Selenoid Valf

Selenoid vanalar akışkanlar üzerinde en çok kullanılan kontrol üniteleridir. Vakum solenoit vana, paslanmaz selenoit vana, kızgın buhar için Selenoid vana, asitli su için Selenoid valf, elektriik motorlu Selenoid vana, double Selenoid vanalar gibi çeşitleri vardır.

Selenoid Vana Konumları

İlgili Yazılar

7 yorum

necmetttin bayrak  -  13 Haziran 2018 / 11:27

selenoid vana bahçe sulamada 1 tonluk depodan sulama yapmamız için açıp kapama yapar mı yapmaz ise ne uygulamamız gereklidir

Necmettin Bey merhaba,
Kablolu veya pille çalışan selenoid vana ve kelebek vana grubu ile bahçe sulama işleminizi gerçekleştirilebilirsiniz. Kablolu olması durumunda dekoder kontrolör kullanıp işletme saatlerini dekodere tanımlayarak kullanabilirsiniz ancak çoklu selenoid grubu kullanmayacaksanız pilli olan kullanmanız maliyet açısından daha uygun olur.

feylefus  -  2 Ocak 2019 / 12:37

Gazla mı bahçe suluyorsun Necmettin?

Hayırlı günler Kalorifer sistemine monte etmek istiyorum bu valfden bana yardımcı olabilirmisiniz neresine takmalı hangi marka model olmalı

Caner Bey, Kalorifer sisteminde ne amaçlı kullanacaksınız ve kullanacağınız hattın yükü nedir? Bu doğrultuda ilgili selenoid vana özelliği, kapasitesi ile ilgili detaylı bilgilendirme yapabiliriz.

merhaba elektrik motoru ile çalışan vanaları sınıflayacak olursak elektrik aktüatörlü ya da selenoid sinyalli demek doğru olur mu ?

Merhabalar.
1 Selenoit valfe kaç adet kaçak gaz algılama dedektörü takılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın