Hidrofor Arızaları ve Gürültü Önleme

Hidrofor arızaları, hidroforun çalışmaması, hidrofor çalışıyor fakat musluklardan su akmaması veya basınçsız olması ve çok sık devreye girip çıkmasından dolayı kaynaklanabilir. Bu durumda ne yapabiliriz inceleyelim.

Hidrofor Çalışmıyorsa

– Elektrik: Elektriğin olup olmadığını kontrol ediniz.
– Depo (Susuz çalışma koruması için flatör kullanılıyorsa): Depoda yeterli su olup olmadığını kontrol ediniz. Depoda su yoksa susuz çalışmaya karşı koruma devreye girmiş ve elektriği kesmiştir. Depo dolduğunda hidrofor tekrar çalışacaktır.

Hidrofor Çalışıyor Fakat Musluklardan Su Akmıyor ya da Basınçsızsa

Vana: Hidrofor vanalarının kapalı olup olmadığını kontrol ediniz.
-Pompanın hava yapması: Hava alma tapasını açıp su doldurunuz ve tapayı tekrar sıkıştırınız. Aynı şekilde emiş hattını da su ile doldurunuz.
-Hava sızıntısı: Emiş hattında hava sızıntısı olabilir. Kontrol ediniz. Varsa engelleyiniz.
-Depo: Su bitmiş olabilir. Derhal cihazı durdurunuz.

Hidrofor Çok Sık Devreye Girip Çıkıyorsa

– Delik membran: Tank üzerindeki vidalı plastik sibop kapağını çıkarınız. Kalem gibi bir cisimle siboba bastırınız. Su geliyorsa membran yarılmış ve görevini yapamıyor demektir. Membran değiştirilmeli ve basınçlandırılmalıdır
– Az basınçlı tank: Membranlı tankın içindeki gaz veya hava basıncı eksik olabilir. Servise başvurunuz veya tanka hava basınız.
– Aşırı basınçlı tank: Membranlı tankın içindeki gaz veya hava basıncı fazla olabilir. Servise başvurunuz.
– Tanktaki gazın basıncı pompaların çalışma basıncından 0,5 bar civarında düşük olmalıdır.
– Prosestat ayarı yanlış olabilir.
– Çek valf: Çek valf su kaçırıyor olabilir. Sızdırmazlık sağlayan contalar arasına pislik gelmiş olabilir veya hasar görmüş olabilir. Temizleyiniz veya değiştiriniz.

Dik Tip Hidrofor Bağlantı Şeması

Hidroforlarda Gürültü Önleme Çareleri

– Her şeyden evvel mümkün olduğu kadar sessiz çalışan pompa seçiniz.
– Su deposu (kaynağı) olarak saç depo kullanıyorsanız hidroforu bu deponun yakınına monte etmeyiniz. (Ses rezonans dolayısı ile büyüyebilir).
– Sesin borular vasıtası ile tesisata taşınmasını engellemek için hidrofor pompasının emme ve basma taraflarındaki bağlantılarında basınca dayanıklı bezli lastik hortum (veya flexıbil hortum) kullanmalı, bunları emniyetli şekilde boru kelepçesi ile bağlayınız.
– Pompa titreşimlerinin zeminden bina duvarlarına yayılmasını engellemek için pompa kaidesi altına tekniğine uygun lastik takozlar monte ediniz.
– Çek valflerin ses yapmaması için klapelerin lastiklerinin aşınmadığına dikkat ediniz. Ayrıca klapenin altına paslanmaz çelikten yapılmış yumuşak spiral yay yerleştirerek klapenin darbe etkisini yumuşatınız.
– Pompa -motor gürültüsü çok rahatsız edici seviyede ise (pompa ve motorda herhangi bir teknik arızadan dolayı gürültü varsa giderdiğiniz hâlde pompa-motor grubunu motorun soğutma hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde içi strapor (beyaz mantar köpük) kaplı bir tahta sandık içine alınız.

İlgili Yazılar

11 yorum

Hidrofor iki öptür birden devreye giriyor kademeli bir şekilde kontaktır aç kapa yapıyor arızası neden kaynaklanıyor

Birol Bey merhaba, Genleşme tankı basıncını kontrol ediniz. Eğer uygun değilse membranda deforme var mı kontrol edip gaz basıncını ayarlayınız.

Hidrofor çalışıyor fakat banyo yapar ken suyu ılık tutamıyoruz ya sıcak yada soğuk geliyor sebebi ne olabilir +evde güneş enerji si sistemi var sıcak su ordan sağlanıyor

Tesisat  -  10 Ekim 2019 / 09:12

Erhan Bey merhaba,

Su basınç kaybının daha az olacağı noktaya doğru hareket edecektir. Çalışma basıncı yüksek olan sistem diğer sistemin çalışmasını engelleyebilir, beraber çalışabilir. Sonuç olarak, Güneş enerjisi ve hidrofor çıkışlarına 1 adet çekvalf takılması yaz döneminde ise hidrofor hattının kapatılması gerekmektedir. Kış dönemi ise güneş enerjisinin açık sistem olması nedeniyle suyunun boşaltılarak kapatılması tavsiye edilir. Marka ve modele göre kış şartları için üretici firmaya danışabilirsiniz.

Merhaba; Apartmana ait hidrofor musluklarda hava basıncı yapmaya başladı, sorun ne olabilir.

Tesisat  -  10 Ekim 2019 / 09:06

Merhabalar,
Hidrofor çalışma basıncı ile genleşme tankı basıncını kontrol ediniz. Genleşme tankı basıncı düşükse azot veya hava ilavesi yapılarak uygun basınca getirilmelidir.

doğalgaz merkezi sisteme sitemiz geçti fakat çok fazla ses geliyor sesin nereden geldiğini anlamak için ne yapmak lazım

Merhaba, genleşme depolarının hacmi ve bar değeri nasıl hesaplanır? 9 katlı 16 daire ve 2 dükkandan oluşan apartmanımızda 750 lt 10 bar lık genleşme deposu kullanışmış. Şimdi patlak ve değiştirmemiz gerekiyor. Aynı değerde mi almamız lazım?

mehmet  -  4 Nisan 2021 / 00:08

sicak suyu actığımda hıdrafor devamli devreye gırıp cıkıyor nedeni nedır

muammer keleş  -  24 Mayıs 2023 / 11:35

Hidrofor sesi değilde depoya giden su ile ilgili problem var, depo dolunca sürekli depodan su kabarcıklarına benzer 2 saniyelik 2 saniye arayla ses geliyor ne zaman depo boşalmaya başladığında su sesi kesiliyor. Oldukça rahatsız edici bir ses uyumakta zorluk çekiyoruz sitede buna bir önlem alamıyor ne yapmalıyız.

Merhaba iyi günler.
Karavanımda su kullanımı olmadığı halde hidrofor (3,6 lt 0,55MPa 12V 1,5A) sık sık kendi kendine çalışıyor. sorun ne olabilir ? arızayı nasıl giderebilirim ? teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın