Güneş Enerjisi İle Sıcak Su Temini

Güneş enerjisi Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı teknolojidir. Dünyanın yörüngesi üzerinde, uzayda, birim alana ulaşan güneş ışınları, güneşe dik bir yüzey üzerinde ölçüldükleri zaman 1,366 W/m²’dir. Bu değer güneş enerjisi sabiti olarak da anılır. Atmosfer bu enerjinin %6’sını yansıtır, %16’sını da sönümler ve böylece deniz seviyesinde ulaşılabilen en yüksek güneş enerjisi 1,020 W/m²’dir. Bu değerler söz konusu olduğunda güneş enerjisinden sıcak su elde edilmesi kaçınılmazdır.

Bu doğrultuda Güneş enerjisi ile sıcak su temini konusunda “Güneş Enerjisi ile Edirne’de 21 Dairelik Binanın Sıcak Su Temini Tesisinin Projelendirilmesi” adlı projelendirme konusunu sitemizde yayınlıyoruz.

Giriş bölümünden alıntı;

Edirne’de 21 dairelik bir binanın yıllık kullanım suyu güneş enerjisi ile temin edilecektir. Kapalı devreli zorlanmış sirkülasyonlu olarak düzenlenecek düz toplayıcı sistemin projelendirilmesi yapılacaktır.

Günümüzde doğal enerji kaynaklarından yararlanma biçimi enerji kaynaklarının giderek azalması ve dünya politikasındaki değişimler nedeniyle çok değişik boyutlara ulaşmıştır. Ülkemiz güneşten yararlanma olanakları açısından çok elverişli bir konumdadır.

Hızlı kentleşme, endüstrileşme ve nüfus artışının getirdiği enerji kullanım artışı, artık değişik enerji biçimlerini kullanmaya zorlamaktadır. Güneş enerjisi bu arayış içerisinde, ele alınan ve üzerinde yoğun araştırmalar yapılan bir enerji kaynağı olarak ortaya çıkmaktadır. En iyi enerji kaynağı tükenmeyen ve aynı zamanda bedava olan güneş enerjisidir. Artık dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu enerji kaynağından nasıl faydalanılacağı, nasıl depo edileceği araştırılmaktadır. Bu enerji ile elektrik üretimi, ısıtma, damıtma, kurutma, soğutma vb. gibi olaylar gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda güneş enerjisi ile çalışan otomobiller yapılmaktadır.

Gerçekte, bütün enerji kaynakları güneşten türemiştir. Yaygın olarak kullanılan fosil yakıtlar, çağlar önce güneşten aldıkları enerji sayesinde karakteristiklerini değiştirmişler ve bugünkü kullanılır şekillerini almışlardır. Fosil yakıtların bulunmasıyla birlikte kullanımları öyle hızlı bir şekilde artmıştır ki, çok yakın bir gelecekte bitirilmeleri söz konusudur. Bu nedenle, enerji ihtiyaçlarımızın büyük bir bölümünü, depolanmış enerji kaynaklarından değil, güneşten elde etmeye, mümkün olduğu kadar kısa zamanda başlamalıyız.

Güneş Enerjisi İle Sıcak Su Temini

Güneş Enerjisi ile Edirne’de 21 Dairelik Binanın Sıcak Su Temini Tesisinin Projelendirilmesi

G%C3%BCne%C5%9F%20Enerjisi%20%C4%B0le%20S%C4%B1cak%20Su%20Temini

Kaynak: Erdal GÖCEN, Makina Mühendisi

İlgili Yazılar

2 yorum

güneş  -  27 Mart 2018 / 21:47

merhaba, ilgili dosyayı tekrar yükleyebilir misiniz? Şu anda dosya güncel olmadığı için içerisindeki birçok resim görünmüyor. (örn sayfa 9 ilk resim)

Merhaba,
Makale yazarının pdf dosyasında belirttiğiniz gibi bazı resimler eklenmemiştir. Eğer geri dönüş olabilirse düzenlemeleri eklemeye çalışacağız. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın