Endüstriyel Minarel Borun Metalürji ve Seramikte Kullanımı

Türkiye’de ve dünyada demir madeninden ve hurda malzemelerden beslenen demir – çelik sanayisinde hurda malzemelerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan eritme işlemi sırasında ortaya çıkan ve cüruf olarak adlandırılan toz halindeki madde, ıslanma ve sıkışma özelliklerine sahip olmayan ve çok yer kapladığı için taşınma ve depolama işlemlerinde sıkıntıların çıkmasına neden olan bir yan üründür. Bor katkısıyla kompakt bir yapıya dönüşen cüruf, depolama ve taşınmadaki sorunların ortadan kaldırılmasıyla yeniden kullanılabilir bir hale gelmektedir. Bor ürünlerinin katkısı ile elde edilen cüruf, insan sağlığını tehdit etmez ve çevreye duyarlıdır. Düşük depolama maliyetleriyle tasarruf edilmesini sağlar.

Teknolojik ve endüstriyel alanlarda kaliteli, yüksek verimli ve sürdürülebilir ürünlerin ortaya çıkmasında etkin rol oynayan bor, metalürji ve malzeme sektörüne önemli katkılar sunmaktadır. Bor, yüksek sıcaklıklarda düzgün, yapışkan, koruyucu ve çapaksız sıvı oluşturabilme özelliklerine sahiptir. Çelik başta olmak üzere bor ve bor ürünleri katkı sunduğu bütün ürünleri dayanıklı ve sürdürülebilir bir hale dönüştürmektedir. Birçok metalde sert ve aşınmaya dayanıklı yüzeyler elde etmek amacıyla uygulanan olan borlama işleminde ve elektrolikit kaplamada kullanılmaktadır.

Uygun Maliyet, Yüksek Performans

Bor ve bor ürünleri; yüksek maliyetleri minimize ederek tasarruflu üretim sağlar. Demir – bor alaşımı olan ferrobor halinde, çelik üretiminde çeliğin sertleştirilmesi için kullanılan yüksek maliyetli malzemelerin yerini alır. Lehimleme işleminde iki maddenin birleştirilmesi uygulamasında etkin sonuçlar verir.

Bor ve borlu ürünlerin katkısıyla çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçerek elde edilen endüstriyel yağlar, endüstriyel makineler ve araçlarda; sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır. Makine ömrünün uzamasına yardımcı olur. Yüksek ısıya dayanıklı borlu yağlar; mevcut aşınmayı iyileştirerek gürültü oluşumunu azaltır ve gürültü kirliliğinin önüne geçer.

bor karbür seramik

Bor, uzay ve havacılık sektöründe aerodinamikteki gelişmelerde, yüksek hız kanat uygulamalarında, yüksek ısıya dayanıklı gövdelerin tasarım ve geliştirme aşamalarında da kullanılmaktadır.

Gücünü Bordan Alan Seramik

Kayaların parçalanmasıyla oluşan kil ve kaolin benzeri maddelerin karışımıyla, yüksek ısıda pişirilerek elde edilen seramik insanlığın uzun yıllardan bu yana kullandığı bir malzemedir. Bor ve bor ürünlerinin kullanımıyla seramik, fiziksel darbelere ve kimyasallara karşı daha dayanaklı yeni bir yapıya erişmektedir. Dünya bor tüketiminin yaklaşık %13’ü seramik sektöründe gerçekleştirilmektedir. Seramik sırı ve emaye yapımında borun kullanımı ile ısıya, kimyasallara ve fiziksel darbelere karşı dayanıklı ürünler elde edilmektedir. Bor ve bor ürünlerinin yüksek değer kattığı emayeler genellikle metal alaşıma sahip ürünlerin kaplanmasında, sır ise seramik ürünlerin kaplamasında aktif olarak tercih edilmektedir.

Yapı malzemelerinde, mutfak araç gereçlerinde ve dekoratif eşyalarda sıklıkla tercih edilen bor içerikli seramik hem endüstriyel alanda hem de gündelik yaşamda yaygın olarak tercih edilen bir üründür. Mutfakta sofra malzemeleri, banyoda seramik karo ve dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkan seramik ürünleri bor ve bor ürünlerinin katkısıyla daha pürüzsüz bir görünüme ince camsı yapıdaki seramik sır ile kavuşmaktadır. Silis ve alümina maddeleri yüksek ısıda fırınlanarak sır oluşumu sağlanabilmektedir. Fakat ihtiyaç duyulan bu ısıya ulaşmak hem teknik açıdan zor hem de yüksek maliyet gerektirdiğinden daha ekonomik ve kolay olan bor kullanım yoluna gidilmektedir. Bu evrede erime sıcaklığı düşük olan bor ve bor ürünleri doğrudan katkı sağlayarak seramik ürünlerinin hem düşük maliyetlerle üretilmesini hem de daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Borla Yenilenen Seramik

Ergiticilik ve bağlayıcılık özelliği yüksek olan bor, camın akışkanlığını ve yüzey gerilimini düşürerek seramiği fiziksel darbelere ve kimyasal etkilere daha dayanıklı bir hale getirmektedir. Seramiğin estetize edilme aşamasında boyanın daha iyi tutunmasını sağlayarak canlı ve parlak renkler elde edilmesine yardımcı olur. Bor ve bor ürünlerinin katkısıyla çizilmeye, kırılmaya ve darbelere karşı dayanıklı bir hal alan seramik ürünlerde erime ve yapışma olayları daha düşük sıcaklıkta gerçekleşmektedir. Hayatın birçok alanında aktif olarak kullanılan seramik ürünleri bor mineralinin katkısıyla aktif kullanılan araç gereçlerin dayanıklı ve estetik bir hal almasını sağlamaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın