Elektrikli Hybrid Motor Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hybrid motorlarla ilgili ilk çalışmalar 20. yüzyılın başlarına 1905 yılına gitmektedir.

Bir Amerikalı mühendis olan H. Piper; 23 Kasım 1905‟te önce hybrid taşıtını bir patent için düzenledi. Taşıtı 10 saniyede 25 mile (40 km/h) ivmelenebilmiştir.

Piper bugün standart hybrid taşıt olarak bilinen bir elektrik motoru ve bir benzin motorundan oluşan sistem ile bunu gerçekleştirdi. Ancak içten yanmalı motorlarla mücadele edememiştir.

1970‟lerde petrol krizinin gerçekleşmesinden önce geçen 50 yıl çeşitli deneysel hybrid taşıtlarının üretilmesine önderlik etmiştir. Daha sonra petrol kaynaklarının azalması ve çevre kirliliğine karşı önlem alınmasıyla birlikte 1990‟larda hybrid teknolojileri üzerinde temel çalışmalar başlatılmıştır. Halen tüm gelişmiş ülkelerde araştırmalar devam etmektedir.

Elektrikli Hybrid Motorların Çalışma Prensipleri

Elektrikli taşıtların menzillerinin kısa oluşu hybrid taşıtları gündeme getirmiştir. Bir elektrik motoru yardımcı güç ünitesi olarak içten yanmalı motor ile birlikte kullanılmak suretiyle menzili artırılmıştır.

Yardımcı güç ünitesi olarak benzinli, dizel, sıvı petrol gazlı, doğal gazlı bir içten yanmalı motor kullanılabildiği gibi; gaz türbini veya jeneratör de kullanılabilmektedir. İçten yanmalı motor genellikle taşıt üzerindeki aküleri şarj etmek için kullanılmaktadır.

Ayrıca şehir içi kullanımlarda düşük hızlarda ve daha az egzoz emüsyonu sağlamak için elektrik motoru ile hareket edilirken, yüksek hızlarda ve şehir dışı mekânlarda içten yanmalı motorla hareket sağlanmaktadır. Şekilde elektrikli taşıtın genel yapısı görülmektedir.

Elektrikli Hybrid Motor

Hybrid Nedir?

Bu tip taşıtlarda şoför, taşıt hareketinin elektrikle, yardımcı güç ünitesi ile veya her ikisini birlikte kullanarak sağlanmasını seçebilmektedir. Bu sisteme elektrikli hybrid taşıt adı verilmektedir.

Ancak elektrikli tahrikli taşıtlar; elektrikli taşıtın bazı dezavantajlarını azaltmak amacıyla elektrikli taşıta geçiş aşaması olarak düşünülmüş ve geliştirme aşamasında olup, yardımcı güç ünitesinin (içten yanmalı motor) emüsyonlarının azaltılmasına çalışılmaktadır.

SABİT DURUMDA
(Kırmızı ışıkta durduğunda)
Benzinli motor devre dışı ve yakıt tüketimi
sıfır.
ÇALIŞTIRMA VE HIZLANMADABenzinli motor, elektrik motoru desteği ile
düşük hız modunda çalışıyor.
ANİ HIZLANMADABenzinli motor elektrik motor desteği ile
yüksek hız modunda çalışıyor.
DÜŞÜK HIZDA SEYİRBenzinli motor çalışmıyor. Araç sadece
elektrik motoru ile çalışıyor
KADEMELİ HIZLANMA VE YÜKSEK
HIZDA SEYİR
Benzinli motor düşük hız modunda
çalışıyor
FRENLEMEDEBenzinli motor çalışmıyor. Elektrik motoru
hızlanma sırasında açığa çıkan enerjiyi
maksimum oranda geri kazanıyor ve aküde
depoluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın