Doğal Gazın İnsan Sağlığına Etkisi ve Avantajları

Genel olarak zehirlenmeler Karbonmonoksit (CO)’e bağlıdır. CO kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur.

Doğal gaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Çok miktarda bulunduğu zaman ortamda oksijen azalacağından boğulmaya sebep olabilir.

Bu nedenle doğal gaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması gerekir.

Solunduğunda kısa süre içinde baş dönmesi ve denge kaybı, bir süre sonra da bayılma ve ölüm gerçekleşir. Bunun nedeni ise zehirlenme değil oksijen solunumunun durmasıdır.

Doğal Gaz Zehirlemez Boğar

Doğal gazın havadan hafif olması sonucu solunduğunda ciğerlerde ince bir film tabakası oluşturup alveol yüzeylerini kaplar ve havayla teması keser. Nefes alıp verme devam etse de oksijen ciğerler tarafından emilemez ve beyindeki oksijen miktarının azalması sonucu önce baş dönmesi ve baygınlık, ardından da ölüm gerçekleşir.

Medyada ve halk arasında doğal gaz zehirlenmesi olarak geçen vakalar aslında boğulma vakalarıdır. Kişi doğal gaza  maruz kalmışsa hemen temiz havaya çıkarılmalı, yere sırtüstü yatırılıp gövde 45 derece yana çevrilerek derin soluma yaptırılarak ciğer içindeki gazın dışarı çıkarılması sağlanmalıdır.

Doğalgaz doğada sıvı fazında bulunmaz, kaynama noktası -161.6°C’dir. 254 litrelik doğal gaz yüksek basınç ile sıvı hale getirilerek 22 litreye kadar sıkıştırılabilir. Bu sıvı fazı ile temas oluşursa deride ciddi soğuk yanıkları oluşur.

Doğal Gazın Kullanımının Getirdiği Avantajlar

1. Doğal gaz her an için kullanıma hazırdır.
2. Stok yapma, önceden sipariş verme gerektirmez.
3. Doğal gaz depolama yeri gerektirmez, böylece binalarda boş alanlar elde edilir.
4. Doğal gaz ekonomiktir. Zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanır.
5. Doğal gazlı cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur.
6. Doğal gazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapıldığı için hem yakıt kaybı azalır hem de konfor ve enerji tasarrufu sağlanır.
7. Verimli bir yakıt olması sebebiyle de enerji tasarrufu sağlar.
8. Yandığı zaman atık bırakmaz, zehirsiz, külsüz, dumansızdır.
9. Diğer yakıtlardan daha ucuzdur.
10. Uzun zaman dilimi içinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.
11. Gaz oluşundan dolayı hava ile çok iyi karıştığından yanma verimi yüksektir.
12. Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.
13. Doğal gaz tesisatı ve cihazları düşük basınçla çalıştığı için LPG tüpleri gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur.
14. Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.
15. Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.
16. Ham petrole alternatif bir yakıt olarak dış kaynaklı enerji çeşitliliği açısından stratejik bir avantaj sağlar.
17. Ayrıca boru hatlarıyla kullanıcıya kadar iletildiği için yakıtın taşınması için gerekli enerjinin tamamından tasarruf edilir ve karayollarında taşıyıcı araç yükünü azaltır.
18. Bir apartmanda her dairenin ayrı gaz sayacı monte ettirmesi halinde ne kadar gaz tüketildiği kolaylıkla belirlenir.
19. Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmamasından dolayı bir çok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi, hem sistem veriminin hem de ürünün kalitesinin artmasını sağlar.
20. Karbon içeriğinin düşük olması nedeniyle atmosferde sera etkisi oluşturan ve insan sağlığı bakımından zehirleyici olan karbondioksit gazı emisyonu, katı yakıtlara göre 1/2 oranındadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın