Dizel Araç Turboşarjırların Termodinamik Analizi ve Motorla Uyumu

Motorlar mekanik enerji üretmek için yakıt-hava karışımını yakacak şekilde tasarlanmıştır. Söz konusu mekanik enerji, pistonları yukarı aşağı hareket ettirerek bir aracın tekerleklerinin dönmesini sağlayan devri üretmektedir. Mekanik enerji ne kadar yüksek olursa motorun üretebileceği güç de o kadar yüksek olur.

Turboşarjlı dizel motorlar ile geleneksel, doğal emişli benzinli motorlar arasındaki önemli farklardan biri, dizel motora giren havanın yakıt enjeksiyonundan önce sıkıştırılmasıdır. Bu noktada dizel motorun güç üretiminde ve verimliliğinde, turboşarjın önemi devreye girer. Turboşarjın görevi, daha çok sıkıştırılmış havayı motorun silindirine göndermektir.

Hava sıkıştırıldığında, oksijen molekülleri birbirine daha fazla yaklaşır. Havadaki bu artış, aynı boyuttaki doğal aspirasyonlu motor için daha fazla yakıt eklenebilmesini sağlar. Bu durum mekanik gücü artırırken, ateşleme sürecinin daha verimli olmasını sağlar.

Dolayısıyla, turboşarjlı motorların boyutları küçültülebilir ve böylece, emisyonların yanı sıra ambalaj, ağırlık ve toplam yakıt tüketiminde de azalma sağlanır. Bu çalışmada dizel araçlarda turboşarj eklemesi yapılarak verim ve güç değerlerini test edilmiş olup aynı zamanda uygun kompresör ve türbin modeli ile kullanılan Consept Nrec programı ile analizler gerçekleştirilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-066

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın