Boyler Hakkında Teknik Bilgiler

Boyler bir başka deyişle su ısıtıcı tanklar, içindeki serpantin sayesinde suyu ısıtan ve depolayan basınçlı kaplardır. Binalarda ısı merkezi kurulumunun yaygınlaşması ile beraber kullanım suyu ihtiyacının da bu merkezlerden sağlanması talebi artmıştır. Bu talebi karşılamak için,  sıcak su üretimini basit, ekonomik ve etkili şekilde gerçekleştiren, aynı zamanda da depolamasını sağlayan boylerler üretilmeye başlanmıştır. Zaman içinde ileri teknolojinin nimetlerinden de yararlanarak çok verimli ve sağlıklı hale getirilmiştir.

Boyler Kullanım Alanları Nerelerdir?

Boylerler genelde insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda, bireysel sıcak su üretimi yerine daha ekonomik yarar için merkezi sıcak su hazırlama sistemleri gibi kullanılmaktadır. Fabrikalar, kışlalar, oteller, yurtlar, apartmanlar, hastaneler, şantiyeler gibi toplu sıcak su ihtiyacının fazla olduğu aynanda musluk açan kişi sayısının artış gösterdiği yerlerde uygun olarak kullanılır.

Boyler Tesisat Ekipmanları ile Nasıl Kullanılır ?

Boylerlerde ısıtıcı akışkan olarak genellikle kazan veya kaskad sistemlerden sağlanan sıcak su kullanılmaktadır. Bir pompa vasıtası ile kapalı bir devre oluşturulup sirkülasyon sağlanır. Sıcaklık kontrolü için boyler üzerinde termostat girişleri mevcuttur. Bu girişlerden ölçülen değerlere göre pompa kontrolü ile akış kesilmektedir. Hedeflenen ısıtma süresine göre giriş sıcaklığı ve pompa hızı ayarlanarak maksimum verimde ısıtma sağlanmaktadır.

Boyler Nedir

Boyler Çeşitleri Nelerdir?

Tek Serpantinli Boyler: Su ısıtma ve depolama işlemini içinde bulunan tek serpantinle sağlayan boyler çeşitidir.

Çift Serpantinli Boyler: Anlık ısıtmanın daha kuvvetli gerçekleşmesi adına boyler içinde bulunan çift serpantin sayesinde ( Örneğin; güneş enerjisi ve kazan gibi 2 ısı kaynağı ile çalışa bilen ) ısıtma işlemini yapan boyler çeşitidir.

Elektirikli Boyler: Hiçbir ısı kaynağınızın ( kazan, güneş enerjisi, jeotermal kaynak vb.) olmadığı yerlerde elektirik enerjisi sayesinde ısıtma işlemini gerçekleştiren boyler çeşitidir.

Boylerde Emaye Neden Önemlidir ?

Boylerlerin içerisinde titanyum emaye kaplanarak daha hijyenik olması sağlanmaktadır. Boylerlerde kullanılan emaye bor ve silisyumdan oluşan ana yapı ağır metal içermemelidir. Rohs değerlerini ve avrupa standardını bozmadan üretilmelidir.

Neden Magnezyum Anot Çubuğu Kullanılmalıdır ?

Emaye ve galvaniz kaplı Boylerler magnezyum anot çubuğu ile korozyon koruması altına alınmalıdır. Magnezyum anot depo içinde meydana gelen elektroliz yardımıyla çözünerek, emaye kaplamanın ihtiyacı olan noktalara yapışır ve depo ömrünü uzatır. Boylerler de Avrupa Standartlarına uygun kimyasal bileşenlerde Magnezyum Anot Çubuk kullanılarak depo ömrü en üst seviyeye çıkarılmalıdır.

Boylerde Dayanım Testi Nasıl Yapılmalıdır?

Boyler su ısıtıcılar ve su depolayıcılar olarak adlandırılmaktadır. Su ile temas eden yüzeylerin korozyon süreçlerinin test edilmesi oldukça önemlidir.
Avrupa standartlarına göre uygulanan boyler testlerinde %10 sitrik asit çözeltisi kullanılır. Sitrik asit çözeltisi 15 dk ile süre emaye yüzeyine uygulanır, neticede emaye üzerinde yaptığı deformasyona göre asit dayanımı belirlenir.

Boylerde Sitrik Asit Dayanım Testi

Sitrik asit testi ISO 2722 standartlarına göre yapılmaktadır. Boyler emaye testlerinde sitrik asit çözeltisini 20 dk gibi uzun bir sürece tabii tutar ve sonuç AA olan en üst seviye sınıfındadır.

Boylerin Sac Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Boyler yaşlanmaya karşı dayanıklılığı olan, iyi kaynaklanabilirliği ile öne çıkan ve derin çekilebilir özelliklerine sahip, tek/çift kat veya tek/çift pişirim yapılarak kullanılan emaye kaplamaya uygun Ereğli TRKK 6222 soğuk şekillendirmeye uygun düşük karbonlu sıcak haddelenmiş sac kullanılmalıdır. Ayrıca daldırma galvaniz akümülasyon tanklarında S355J2 (ST 52-3) sac kullanır.

Boylerle Kaynar Su ve Buhar Dayanım Testi

Test parçası 48 saat süre ile kaynar su ve su buharı testine tabii tutulur. Bu süreç sonunda test parçasının üzerindeki emaye bir miktar azalmaktadır. Avrupa standartlarına göre bu miktar 3,5gr/m²dir. MIT marklı ürünlerinde ise bu miktar 2gr/m²’dir.

Boyler Seçimi Nasıl Yapılır ?

Binanın ihtiyacı olan sıcak su ihtiyacı , Makine Mühendisleri Odası’nın belirlediği ortalama kullanım değerleri ile hesaplanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay bulunmaktadır. Hesaplanan toplam saatlik ihtiyaç değeri tüm armatürler 1 saat süresince açık olduğu varsayılarak hesaplanmaktadır. Bu ihtimal çok düşüktür. Saatlik ihtiyaç,  eş kullanım faktörü adı verilen ve farklı kullanım alanları için belirlenmiş bir katsayılar ile çarpılarak ortalama olarak belirlenir. Bununla birlikte, hesaplanan bu değer direk olarak boylerin litre bazında kapasitesi değildir. Boylerler 1 saatte, depolama kapasitesinin çok üzerinde sıcak su sağlayabilirler. Bu nedenle hem tasarruf hem de ilk yatırım maliyetini düşürmek için saatlik üretim değerleri dikkate alınmalıdır.

Avantajları Nelerdir?

Boylerler kullanılmadığı zamanlarda içindeki sıcak suyu çok uzun süre muhafaza etmektedirler. Kullanılan ileri teknoloji ürünü izolasyon malzemeleri yüksek verim sağlarken, boyleri de dış etkilerden korumaktadır.

Boylerlerde serpantinler soğuk bölgeler oluşturmayacak şekilde dizayn edilmelidir.  Hızlı Boylerler özel serpantin tasarımları sayesinde soğuk bölgelerin oluşmasını önlemekte ve Lejyoner hastalığına sebep olan bakterilerin yaşamasına izin vermemektedir. Titanyum emaye kaplaması sayesinde de bakteri üremesi ve korozyon önlenmektedir.

Kaynak: Ekin Endüstriyel, Makine Mühendisi, Emrah Gündoğdu

İlgili Yazılar

19 yorum

Sihhi tesisat proje ornekleri dwg lazim proje okumayi ogrenmek icin yardimci olusaniz minnettar kalirim. Tesekkurler

Hasan Engin karademir  -  13 Kasım 2016 / 13:13

Mail adresini gönderirsen, sana örnek proje gönderebilirim

Banada gondere bilkrmisiniz?

Mehmet Bey, konu ile alakalı editörümüz tesisat projelerini içeren yazı hazırlamakta olup, en kısa süre içerisinde yayına alınacaktır.

Cengiz  -  14 Mart 2017 / 08:19

Hocam teknik resim okuma ve semboller ile alakalı bir yazı bekliyoruz

i.b.türer  -  26 Ocak 2019 / 12:55

merhaba
1-teknik resim okuması için tesisatı kastediyorsanız.ısısan-tesisat tavsiye ederim.
2-genel teknik resim sembolleri için milli eğitimin tenik sanat okullar için kitabını temin ediniz.

ibtürer  -  26 Ocak 2019 / 13:12

sn.editör,
sizin ısısan yayınların içinde gerek tesisatın,gerekse ısıtma havalandırma-klima ile ilgili yayınlarında sembollerle ilgili bilgi verilmiş durumda keza sizin yayınladığınız pdf formatlarındada bu yayınlar zaten mevcut.ben size bir hatırlatma yapayım diyorum.genç meslekdaşlarda bilgilerine bilgi katarlar.hemde isteklerni en kısa zamanda karşılarlar.
saygılarımla.25/01/19

tuğçe duymaz  -  25 Ocak 2019 / 16:49

merhabalar, oturduğum sitede sıcak su boyler tesisatı ile sağlanıyor.. benim dairem kazan dairesinin üzerinde.. boylerlerin birinden aşırı derecede uğultu şeklindeses geliyor.. nedeni ne olabilir.. bu sesi kesmenin bir çaresi var mıdır.. yardımcı olursanız çok sevinirim.. teşekkürler..

ibtürer  -  26 Ocak 2019 / 13:00

merhaba,
sitede daha önce benzer soru cevabı sizi ilgilendiren bilgiler mevcuttur.derdinize derman olacak bilgileri bulacaksınız.

Merhabalar,
Boyler depoları için, emaye kaplamaya uygun çelik olarak tavsiye edilen ürünler kullanılmaktadır. Eğer uygun çelik kalitesi kullanılmaz ise, çok kısa bir zaman dilimi içinde yapılan kaplama sac üzerinden dökülür ve depo korozyon nedeniyle kolayca delinir, bu nedenle ses sorunu oluşabilir. Boyler kontrol edilmeli, yalıtım yoksa yalıtım yapılması gerekmektedir. Boyler sıcak su değerini termometre üzerinden ve boyler basıncını manometre üzerinden uygun olmayan değerler var mı kontrol ediniz.

Ayrıca sesin kaynağının net olarak belirlenmesi gereklidir, resirkülasyon pompası hattında kapalı vana var mı, ses direkt boylerden mi geliyor, eğer sadece boylerden geliyorsa boyler ve serpantini kontrol ettiriniz.

i.btürer  -  29 Ocak 2019 / 06:20

mehaba,
sitedeki boyler eski tip gömlekli tip veya boyunlu tip ise büyük ihtimalle delimiş olabilir.zaten en iyi ihtimalle zamanında galvani yapılmıştır,ayrıca katadik koruması bile olmıya bilir.ayrıca bazı sitelerde ısıtıcı akışkan sıcak su yerine alçak basınçlı buharda kullanıldığını gözardı etmemek lazım,problemin çözümü boyler tipi ve ısıtıcı akışkan cinsidir.

ibtürer  -  29 Ocak 2019 / 06:04

merhaba,
sitenizdeki boyler guruplarının zaten 1-2 senede bir bakım talimatınauygun bakım yapılması şarttır.kontrol ve bakım yapılması lazım gelen boylerin tipini yazmadığınızdan arızayı uzaktan ihtimaller üzerinden cevaplıyoruz.
1-boyler kazanı fabrikadan hazır gelmiş ise ve montajı eski ise iç aksamlarının gözden gerilmeri sırasında depo ve serpantinlerde teşekkül eden kireçlenmenin temizlenmesi şarttir.ayrıca gövde kısmında korozyona mani olan katadik koruma elektrotunun ve gövde üzerindeki göstergelerinde, her yıl kontrol edilip temizlenmesi ve/veya küçülmüşse yerine yenisinin konması ile gövde ve diğer aksamının korozyonuna mani olunarak boylerin fonsiyonlarının devamını ve ömrünü uzatabilirsiniz.ayrıca diş aksamdaki vana ve otomasyon malzelerininde fonsiyon kontrolu şarttır.

ÇAKIR  -  30 Ocak 2019 / 21:45

Ben katı yakıt kazanına taktım kazan devamlı yandığından boylerdeki suda devamlı ısınıyor boylerdeki suyu sabit derecede tutmak için ne yapabiliriz bilen var mı?

Çakır Bey merhaba,
2 yöntemle çözebilirsiniz.

1.yöntem- Kazan kontrol paneli ekleyip veya mevcut kazan kontrol paneli üzerinden de yapılabiliyorsa, boyler sıcaklık sensörü ile ΔPc olarak çalışacak boyler sirkülasyon pompası kontrol paneli üzerinden çalışmasını sağlayabilir, boyler istenilen sıcaklığa gelince pompanın durmasını sağlayabilirsiniz.

2.yöntem- Boyler sirkülasyon pompasını frekans konvertörü ekleyerek ΔPv çalıştırıp, boyler dönüş hattına 2 yollu motorlu vana, boyler sıcaklık sensörü ekleyerek çözebilirsiniz. Boyler sıcaklık sensörü istenilen sıcaklıkta iki yollu motorlu vana kısacak veya kapatacak, bu durumda ΔPv basınca göre çalışan frekans konvertörlü pompa ise kısacak veya kendini kapatacaktır.

Merhaba iyi gunler 200 lt boylerim var 8 bar emniyet ventili surekli su kaciriyor yardimci olabilirmisiniz

Hüseyin  -  25 Mart 2019 / 10:15

Merhabalar,
Boyler soğuk su girişi hattında emniyet ventili öncesinde genleşme tankınız bulunuyor mu? Eğer varsa hava basıncını kontrol ediniz, düşükse hava veya azot basılması gerekmektedir. Ayrıca genleşme tankı öncesinde de basınç düşürücü varmı? Sistemdeki basınca göre normalde sıralama boyler soğuk su girişinden itibaren “Emniyet ventili- boşaltma vanası-Genleşme tankı- basınç düşürücü -çekvalf- pislik tutucu-vana” olmaktadır.

Merhaba,
İlk kez bir firmanın verdiği bilginin altında soruları da yanıtladığını gördüm. Hayretle ve minnetle yazıyorum buraya. Benim 15 yaşında bir ATAG kombim var. Şimdi arıza veriyor. Tamirci arkadaş Boylerde sorun olabileceğini söyledi. Fakat ATAG boyler ile değiştirmek gerektiğini, ama önce sensörünün değişebileceğini söyledi. Çok maliyetli geliyor bana. 15 yılda boylerin sensörü bozulur mu? Boyler bozulur mu? ATAG kombiye başka boyler bağlanmaz mı? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Merhabalar,
Kombi arıza kodu olarak hangi uyarıyı veriyor? Boyler sıcaklık sensöründe arıza olduğu veya algılama hatası olduğu arıza kodundan tespit edilebilmektedir. Diğer bir durum ise farklı boyler markaları da bağlanabilir. Bağlanmasına engel bir durum olacağını düşünmüyorum. Maliyet boyutunun dışında aynı markanın ürünleri olması arıza vs. gibi durumlar tek yetkili servisle bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirmeniz açısından faydalı olabilir.

Volkan  -  21 Ocak 2021 / 18:29

Boyler sisteminde sıcaklığı sabit tutmak ve sisteme dur-çalış komutunu veren ünite adedi boyler sayısınca mı olmalı yoksa çoklu sistemi tek kontrol ünitesine bağlayabilirmiyiz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın