Birim Fiyat Poz Numaralandırma Sistemi Değişti

Her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu tarafından yayınlanan birim fiyatlar diğer resmi idare birim fiyatlarının temelini teşkil etmektedir. Diğer resmi idareler birim fiyatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fiyatları yayınladıktan sonra yayınlamaktadırlar.

40 yıldan fazladır Kamu ihalelerinde kullanılan ve ana kitap olarak kabul edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarının poz numaralandırma sistemi 2019 birim fiyatları ile beraber çok önemli bir değişiklik geçirdi. Yüksek Fen kurulu, resmi idareler tarafından yayınlanan tüm birim fiyatlar için ortak bir numaralandırma sistemi oluşturdu ve 2019 yılı itibariyle poz numaralandırma sistemini komple değiştirdi.

Yapılan değişiklikle poz numaralarına idare kodu eklendi ve poz numaraları 11 haneli olarak yeniden düzenlendi.

Örnek bazı poz numaraları şu şekilde oldu :

Poz No

Yapılan düzenlemede kodlamalar belli bir sistem içerisinde gerçekleştirildi.

Bu düzenlemeye göre;

  1. Poz numarasının ilk iki hanesi idare kodunu temsil etmekte. Artık her bir idare bir kod ile temsil edilecek. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın kodu ise “10” olarak belirlendi.
  2. Kitap kodundan sonraki kısım ise poz numarasını ifade etmekte ve ilk 3 hane imalatın “poz grubunu” temsil edereken, geriye kalan 4 hane ise pozun kendisini temsil etmektedir.

Yüksek Fen Kurulu’nun gerçekleştirdiği bu değişiklik ile birlikte Türkiye’de yayınlanan tüm kurum pozları için ortak bir numaralandırma sistemi oluşturulması amaçlanıyor.

Kaynak: AMP

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın