BDR Thermea Group, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak’ın da aralarında yer aldığı dünyanın iklimlendirmede lider markalarını bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı.

BDR Thermea Group tarafından geliştirilen kombi, CO2 salınımı olmadan rüzgâr veya güneş enerjisinden üretilen saf hidrojenin kullanımıyla sektörde çığır açmaya hazırlanıyor.

BDR Thermea Group

Dünyanın iklimlendirmede lider şirketlerinden BDR Thermea Group, dünyada ilk kez hidrojenin konutların merkezi ısıtma sisteminde kullanılmasını sağlayan kombisini tanıttı.

Baymak’ın da aralarında yer aldığı lider markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group’un İtalya’daki AR-GE Merkezi’nde geliştirilen hidrojenle çalışan kombi, Hollanda’da gaz dağıtım firması Stedin iş birliğiyle gerçekleştirilen ilk pilot çalışmanın ardından, Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde geniş ölçekli test uygulamalarına başlayacak.

BDR Thermea Group

Sürdürülebilirlikteki iddiamızda kararlıyız

Hidrojen ile çalışan kombinin geliştirilmesinin BDR Thermea Group’un düşük karbon salınımına sahip ısıtma çözümlerinin bir parçası olduğunu belirten BDR Thermea Group CEO’su Bertrand Schmitt sözlerine şöyle devam etti;

“Sürdürülebilir şekilde üretilen hidrojen, gelecek için önemli ve potansiyeli yüksek bir enerji taşıyıcısı. Özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi gibi kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan kaynakların uzun süre kullanımı için gerekli depolama koşullarının sağlanması konusunda bu teknolojiye ihtiyaç duyacağız. Yakıt kullanan ürünlerimizin yanı sıra hidrojen ile çalışan yeni kombimizle sürdürülebilir bir çevre yaratmak konusunda kararlıyız.”

Pilot Çalışmaların Alanı Genişleyecek

Hidrojenle çalışan kombinin kullanımı ve test alanları konusunda bilgi veren BDR Thermea Group CTO’su Peter Snel; “Hidrojen ile çalışan kombinin çalışma prensibi, doğal gaz ile çalışan bir kombininki ile aynı.

Gelecekte doğal gaz hatları yoluyla hidrojenin tedarik edilmeye başlanması ile doğal gaz ile çalışan kombileri, hidrojen ile çalışan kombilerle değiştirebileceğiz. Bu nedenle şebeke operatörleriyle iş birliği yapmak, çok önemli.

Hollanda’daki pilot çalışmaya ek olarak Birleşik Krallık’ta geniş ölçekli bir demo projeyi de uygulamaya alacağız. Önümüzdeki iki yıl içinde 400’ün üzerinde hidrojen ile çalışan kombinin kurulumu ve ilk çalıştırması yapılacak” dedi.

Test uygulamaları için iş birliği yaptıkları gaz firması Stedin gibi Avrupa’daki diğer gaz dağıtım kuruluşları ve bina sahiplerini de saha testleri için iş birliğine davet ettiklerini dile getiren Snel, CO2‘siz ısı tedarik teknolojilerinin gelişiminde ancak bu şekilde bir hızlanma yaşanabileceğini, bu uygulamaların aynı zamanda rüzgâr ve güneş enerjisi kullanarak sürdürülebilir ve çevreci enerjinin üretimini de artıracağını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın