Adell Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Müzesi

Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Daimi Sergisi, Adell Armatür ve Vana Fabrikaları A.Ş idari bina bölümünde yılların emekleriyle oluşturulmuş olan koleksiyona ait daimi eserler su kardeşliği ve bir su Damlası olan insanın doğum ile ölüm arasındaki yolculuğunu anlamaya ve anlamlandırmaya yönelik olarak açıldı.

Zaman zaman konsept ve ürünler değiştirilerek geniş bir medeniyetin tüm yönleriyle anlaşılmasına yönelik olarak yurt içi ve yurt dışıdan gelen insanlar, ilim adamları, devlet yöneticileri, öğrencilerle paylaşımlarda bulunulmaktadır.

Adell Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Müzesi

Her şey bir hayalle başlıyor.

Recep Ali, Ercan ve Ergün Topçu kardeşlerin emekleriyle oluşturulmuş olan koleksiyon, suya odaklanmış tematik bir koleksiyondur. Su üzerinden varoluş ve ebediyete geçiş, yani ölüm arasındaki yolculuğumuzu anlamaya anlamlandırmaya çalışan ve su kardeşliği felsefesine inanan bir yaklaşımımız vardır. Bu yolla Anadolu sakinlerinin irfanını, bilgeliğini, zarafetini, hayatındaki ritüellerini ve ruhunun güzelliklerini anlamaya çalışıyoruz. Geçmişte “Bu çatlağını buldu” ifadesini ölen insanlar için kullanırlarmış. O halde “çatlağını bulma yolculuğu” diyebileceğimiz hayatı anlamak ve anlamlandırmak önem arz etmektedir. 30/35 yıllık çalışma sonucunda tüm Türkiye dolaşılarak oluşturulmuştur.

Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Müzesi

Metal, seramik, ahşap, sedef kakma, tekstil malzemelerinden oluşan yaklaşık 5000 parçalık koleksiyonda daha önce hiçbir yerde bulunamayan parçalar mevcuttur. 2500 yıllık Roma-Bizans döneminden günümüze kadar suyun, su kültürünün tarihini aktarıyor. Anadolu Medeniyet tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla yer aldığı koleksiyon Türkiye’de, beklide dünyada bir ilk sayılabilir. Müzeciliğin ötesinde bir deneyim sunmak istenmektedir.

Su, Anadolu Su Medeniyeti sevdalısı, gönüllüsü olarak yaşam boyu biriktirdiklerimizi, deneyimlerimizi bu koleksiyona aktarmaya gayret edilmiştir. Her bir eser uzmanlar tarafından kontrol edilerek müzeye kazandırılmaktadır. Aslında suyun, Anadolu Su Medeniyetimizin tarihini, serüveni anlatmak, bunalan, kimyası bozulan dünya insanımıza açılan bir pencere açmak, geçmişiyle, kökleriyle buluşturmak, toplumu daha çık barış, sevgi ve hoşgörü içinde bir aramaya yönlendirmektir. Burada çocuklar, insanlar mutlu olacak, bilgi alacak. Hangi dine, dile mensup olursa burada özüyle buluşacak, bilginin ışığını alacak.

Adell Su Kültürü Daimi Sergisi

Adell için en önemli şey bu. Çünkü bu ülkenin geleceği, bu dünyanın geleceği kardeşçe bir araya gelebilmekte, dünyamızı sevgi bahçesine, sulh adacığına dönüştürebilmekte olduğuna inanıyoruz.

Koleksiyon çalışmalarımızın etkinlikler, sergiler ve müze ile gelişerek ülkemize ve tüm insanlığa tatlı suyun, su kardeşliğinin etrafında toplanarak barışa, sevgiye ulaşılmasına vesile olmasını diliyoruz.

Adell Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Müzesi İletişim Bilgileri

36 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak bugünlere ulaşan Adell Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Koleksiyonuna ait daimi sergi salonunu, müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

Adres:Adell Fabrika & Genel Merkez Adres, İkitelli Organize Sanayi Mah. Hürriyet Bulvarı No:54 Başakşehir, İstanbul, Türkiye
Tel: +90.212.486.2000 pbx Fax: +90.212.485.4840
Web: http://www.adell.com

İlgili Yazılar

2 yorum

Selamin ÇİÇEK  -  15 Kasım 2017 / 18:49

Bende bir İBRİK var tahminim 150 yıllık. Balkanlardan gelme ihtimali var. Resmini göndersem MENŞEİ hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim

Selamin Bey merhaba,
0212 4862000 telefon numarasından Adell firmasıyla iletişime geçmeniz doğru bilgiye ulaşmanız için daha uygun olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın