Tıkanan Gideri Açmak İçin Pratik Bilgiler

Bazen evinizin herhangi bir bölgesinde tıkanıklık olduğu anda kendiniz müdahale ederek açabilirsiniz. Mutfak gider tıkanıklığını açmak için kullanılan kimyasal ürünler ve çeşitli el aletleri mevcuttur. Aşağıda anlatılan tıkanan gideri açmak için pratik bilgileri uygularken lütfen koruyucu eldiven ve mümkünse gözlük kullanın.

Tıkanan gider nasıl açılır? Tıkanan gideri açmak için pratik bilgiler:

Gider Açma

El Pompası ile Gider Açma

El pompası ile bazen yavaş giden suyu basınç yaparak suyun gitmesini sağlayabiliriz. Kullanırken dikkat edilecek husus ise yavaş giden suyu pompalarken, mutfak tezgâhlarını yapıştırma yaptıklarından evyenin düşme ihtimali olmasıdır. Aşağıya doğru çok kuvvetli basınç yaparsak evye yerinden oynar ya da düşer.

Tel Çubuk veya Elbise Askısı ile Gider Açma

Evinizde herhangi bir uzun tel ya da elbise askısı yardımı ile de mutfak lavabosu tıkanıklığı sorununuzu çözebilirsiniz. İlk olarak mutfak evye sifonunu sökerek tıkanıklık olup olmadığını kontrol ediniz. Şayet evye sifonunda tıkanıklık yok ise gider borusunu tel yardımı kontrol ederek şayet içinde yabancı madde var ise çıkarmanız mümkün olabilir.

Bahçe Hortumu ile Gider Açma

Bahçe gider borusunu gidere sokup ileri geri yaparak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz.

Sirke-Karbonat Yöntemi İle Gider Açma

Tıkanan gideri açmak için doğal bir yöntemde sirke ve karbonattır. Tıkanan gidere 1 su bardağı karbonat dökünüz. Karbonatın üstüne 2 su bardağı sirke dökünüz. Sirkeyi döktükten sonra köpürme olması normaldir. Mutfak lavabonuz tıkandıysa karbonat ve sirkeyi yan taraflara da dökebilirsiniz. Karbonat ve sirke doğal temizlik ürünleridir.

Gider Açan Kimyasal Ürünler

Günümüzde bakkal, market, ve nalburda satılan lavabo açıcı kimyasallar dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Bu ürünleri kullanırken insanlar genellikle sıcak su ile kullanım sağlamaktadır. Aileler gider tıkanması durumunda önce kendi çabaları ile lavabo açıcı ilaç kullanarak tıkanıklığı açmayı denemektedir. Ancak lavabo aç kullanımı sonrası el yüz ve vücudunda, hatta gözlerinin zarar görmesi muhtemel tehlikeler arasındadır. Bu tip maddeleri tıkalı gidere döktükten sonra bir anda asit dumanla birlikte yukarı doğru taşıp sıçramaktadır.

Kimyasal maddelerin bir diğer zararı da gider borularınıza verdiği zarardır. Tıkalı giderlere dökülen bu tıkanıklık açıcı kimyasallar borularınızın erimesine ve büzülmesine neden olur. Almış olduğunuz birkaç liralık tıkanıklık açıcı ilaç başınıza büyük dertler açar. Tıkanıklığınızın açılmadığı gibi birde üstüne kendi elinizle masraf çıkarırsınız.

Gider Tıkanıklığı Açmak İçin En Doğru Yöntem Robotla Gider Açma

Günümüz teknolojisinde gider açma robotları sayesinde tıkanan giderler dakikalar içinde açılmaktadır. Herhangi bir riske girmeden, eviniz ve siz zarar görmeden yapılan bu işlem en doğrusudur. Gider sürekli tıkanıyorsa cihazlı su tesisatçısı tarafından açılan gider borularının içi kamera ile kontrol edilmeli ve sorunun kaynağı tespit edilmelidir.

Kaynak: Filtes Tesisat

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın