Robur Nedir ? Gaz Yakıtlı Sıcak Hava Üreteçleri

Robur sıcak hava üreteçleri, doğalgaz veya LPG ile çalışan gaz yakıtlı ısıtma cihazlarıdır. Benzerlerine oranla en son teknoloji kullanılarak geliştirilmiş olup ihtiyaç duyulabilen hemen her alanda ısıtma yapmaya imkân sağlamaktadırlar. Bu bağlamda Robur ürün yelpazesinde, basit anlamda münferit çalışabilen standart modellerden, bir kanala bağlanıp çalışabilen modellere, dış mekâna monte edilebilen modellerden yoğuşmalı modellere ve hatta modülasyonlu modellere kadar hemen her ihtiyaca yönelik çok çeşitli seçenek sunulmaktadır.

Cihazı oluşturan elemanların kaliteleri ve imalatındaki teknolojik seviyesiyle Robur sıcak hava üreteçleri, kullanıcıya emniyetli, konforlu ve aynı zamanda ekonomik ısıtma çözümleri sunmaktadır. Bu özelliğiyle güvenilirliği üst düzeyde tutan Robur, gelişen teknolojiye göre devamlı ürünlerinin özelliklerini artırmaktadır.

Robur Kullanım Alanları

• Fabrikalar
• Atölyeler
• Depolar
• Hangarlar
• Servis İstasyonları
• Spor Salonları
• Camiler
• Seralar
• Cafe ve Restaurantlar
• Çiftlikler ve Diğer Tesisler

robur nedir

Modüler Yapı

Modüler yapısı sayesinde Robur sıcak hava üreteçleri çok farklı montaj imkanına sahip olup, monte edilen her bir cihaz tek başına veya gruplar halinde termostatik olarak kontrol edilebilir. Bunlara ilaveten her bir ısıtıcı “fan” konumunda yazın ortamı serinletmek amacıyla da kullanılabilir.

Taşınabilir Yapı

Robur sıcak hava üreteçleri ihtiyaç olduğu hallerde ilk monte edildikleri yerlerden alınıp yeni ihtiyaç duyulan farklı yerlere de monte edilebilirler. Bu taşınabilme özelliği sayesinde yeni ve ilave yatırımlarda işletmecilere ekonomik ve kolay ısıtma çözümü sunarlar. Cihazlar ziyan olmadığı gibi uzun seneler hizmet sunmaya devam ederler

Güvenilirlik

Robur sıcak hava üreteçleri aşağıda sıralanan teknik özelliklerinden dolayı sınıfındaki en güvenilir cihazlardır.

• AR-GE departmanında geliştirilmiş olan özel tasarımlı ve patentli alüminyum döküm eşanjör kullanılmaktadır.
• Mekanik gerilme oluşmasına ve çatlamaya müsaade etmeyen kaynaksız yanma odası ve buna akuple edilmiş özel brülör kullanılmaktadır.
• Sistemi oluşturan tüm parçalar ve sistemin tamamı CE işareti taşımaktadır.
• Robur ve Çukurova Isı ISO 9001 kalite belgesine sahiptir.

Kolay Montaj

Herhangi bir ısı merkezine, kazan dairesine, kızgın/sıcak/soğuk su veya buhar hatlarına gerek duymaması nedeni ve modüler yapısı sayesinde Robur sıcak hava üreteçlerinin montajı ve kullanımı son derece kolaydır. Cihazların profesyonel ve yetkili ekiplerce doğru bir şekilde monte edilebilmesi için gerekli montaj talimatları ve şablonları cihazla birlikte verilmektedir. Ayrıca cihazların monte edilecekleri yerlere uygun standart konsollar da mevcut olup, sağlam, düzgün ve daha pratik montaj imkânı sağlanmaktadır.

Tam Emniyetli Hermetik Çalışma

Çalışma şemasında da gösterildiği gibi, cihazların çalışması için gerekli yanma havasının bina içinden alınmasının istenmediği durumlarda, cihazların yanma havası dışarıdan alınabilmektedir. Yanan gazların da bina dışına egzoz edilmesiyle beraber, tam hermetik çalışma sağlanmakta ve ortamdaki hava temiz kalmaktadır.

EN1020 Üçlü Emniyet

1- Limit Termostatı: Tüm cihazı aşırı ısınmaya karşı korur.
2- Basınç Anahtarı (Pressure Switch): Hava girişi veya borusunda hava akışına mani bir durum olduğunda gaz girişini keser.
3- Elektrik Panosu Emniyet Termostatı: Elektrik panosunu aşırı ısınmalara karşı korur.

Çalışma Sistemi

Robur, Sıcak Hava Üreteçleri doğalgaz veya LPG ile çalışır. Paslanmaz çelikten imal edilmiş yanma odasına yerleştirilen atmosferik brülörleri vasıtasıyla doğalgaz veya LPG bu yanma odasında yakılır. Yanmış gazlar Robur’un özel tasarımlı, patentli alüminyum eşanjörlerinden geçirilerek dışarıya egzoz edilirken eşanjörler de ısınır. Eşanjörlerin arkasındaki fan marifetiyle ortam havası, eşanjörlerin arasından üflenir ve ısıtılarak tekrar ortama verilir. Bu şekilde ortam havası arzu edilen sıcaklığa ulaşıncaya kadar cihaz çalışmaya devam eder.

Robur Çalışma Prensibi

Yüksek Verimli Isı Eşanjörü

Robur sıcak hava üreteçlerinde bulunan eşanjörler, ısı geçirgenliği çelikten 10 kat daha fazla olan alüminyum dökümden mamul olup, özel tasarımı sayesinde kullanımda büyük enerji tasarrufu ve etkin ısıtma sağlar. Robur’un patentli bu dizaynı ile eşanjör üzerinde kanatçık sayısı ve yüzeyi maksimize edilmiştir. Ayrıca en önemlisi, bu özel tasarımlı kanatçıklar sıcak havanın üzerine “yer etkisi” tabir edilen baskı uygulayarak hemen yükselmesini engeller, ısıtılmak istenen ortamda kalmasını sağlar. Bu eşanjörlerin üst tarafının sıcaklığı ve yüzeyi alt tarafından daha azdır. Dolayısıyla üst kısımda nispeten daha soğuk bir hava geçişi söz konusudur ve yukarı çıkmaya çalışan hava bir şekilde üstteki soğuk hava ile aşağı doğru bastırılır ve ısıtılmak istenen mekânda daha hızlı ve etkin ısıtma sağlanır.

Robur Brülörü

Robur sıcak hava üreteçlerinde gazı yakan brülör, Robur’un kendi AR-GE departmanı tarafından özel olarak tasarlanmış, yüksek yanma verimini haiz patentli bir atmosferik brülördür. Uzun Ar-GE çalışmalarının ürünü olan bu brülör sağladığı enerji tasarrufunun yanı sıra düşük NOx değerleriyle çevrecidir. Isıl genleşmelere karşı oldukça mukavim olarak tasarlanıp imal edilen bu brülörlerin gövdelerinde ve bağlı bulunduğu konstrüksiyonda ısınıp soğumalardan dolayı çatlak oluşması söz konusu değildir

Elektronik Kontrol Paneli

Robur Sıcak Hava Üreteçlerinin baca çıkış ekipmanları, her türlü montaja imkan verecek biçimde modüler yapıdadır. 100 mm çapındaki lazer kaynaklı, pratik birbirine geçmeli ve sızdırmaz bağlantı ağızları bulunan ekipmanlar, paslanmaya karşı dayanıklı 0,4 mm çelikten imal edilmiştir. Sırasıyla baca boruları, 90° dirsek, adaptör (110-100), çatı çıkışı, duvar çıkışı, aynadan oluşan ekipmanlar, değişik uygulamalarda montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Otomasyon kolaylığı ve enerji tasarrufu sağlayan özgün Çukurova Isı dizaynı olan Optimum Heat ekonomi panelinin haftalık program saati, iki kademeli şifre koruması, dona karşı koruma özelliği, ekonomik kullanıma müsaade eden ve kendi kendine öğrenen optimizasyon yeteneğini bulunmaktadır. Bu cihazların sıcaklık algılayıcısı kendi üzerlerindedir. Modbus tabanlı Scada sistemi ile entegre edilebilir.

Kaynak: Çukurova Isı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın