Polietilen Boru Kaynakçısı

Polietilen boru ve ek parça üretiminde kullanılan hammaddeler MRS (Minimum Gerekli Dayanıklılık-Minimum Required Strength) ile sınıflandırılırlar. MRS, malzemenin 20°C’de 50 yıl süre ile iç basınca gösterdiği mukavemet değeridir. PE malzemelerin yoğunluğu arttıkça mekanik mukavemet değerleri de artmaktadır.

Aynı çalışma basıncına ve çapa sahip olan bir boru farklı hammaddelerden üretildiğinde hammaddenin minimum gerekli mukavemet değeri yükseldikçeet kalınlığı azalır ve içeriden geçen akışkan miktarı da artar.

Doğal gaz basınç düşürme istasyonlarında talep edilen basınca düşürüldükten sonra dağıtımı polietilen borularla sağlanmaktadır. Kimyasal olarak polietilenin formülü “C2 nH4 n+2” dir. Polietilen yoğunluk sınıfına göre; Yüksek Yoğunluklu (HDPE), Orta Yoğunluklu (MDPE), Alçak Yoğunluklu (LDPE) olarak gruplandırılmaktadır.

Polietilen borular ve ekleme parçaları yoğunluğu 0,94 – 0,95 gr /cm³ olan yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden imal edilmektedir. Boru ve bağlantı parçalarının yapıldığı malzemeler aynı özellikte olmalıdır. Polietilen boruların raf ömrü 2 yıl, bağlantı parçalarının raf ömrü ise 4 yıldır. Gaz taşımacılığında kullanılan polietilen borular TS EN 1555-2 standartına göre üretilmektedir. Polietilen borular gaz taşınmasında 4 bar, sıvı taşımasında 10 bar işletme basıncında kullanılır.

Polietilen Boru Kaynakçısı

Polietilen Boru Kaynakçısı Kitabı

Polietilen-Boru-Kaynakcisi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın