Özgül Fan Gücü Nedir? (Specific Fan Power, SFP)

Fan sisteminin enerji verimliliğini tanımlamanın diğer bir yolu onun “özgül fan gücü”dür.  Bir fanın verimine bakarken veya fan verim verilerin incelerken, fanı meydana getirenleri tanımlamak çok önemlidir.

• Fan kelimesi çoğu zaman pervane yerine alternatif olarak kullanılır. Pervane fan hareketinin kalbidir ve hava hareketine enerjiyi aktarır. Verim hesabı, pervaneye giren mekanik güç ile pervaneden çıkan güç üzerine kurulmuştur. Pervanenin çalışabilmesi için mekanik hareket, elektrik motoru vb gibi ilave parçalardan kaynaklanan kayıplar olacaktır.
• Fan bir yuva içerisindeki bir pervane olabilir. Yukarıda tanımlanan ilave kayıplar verim değerinde düşüşe yol açacaktır.
• Fan mekanik hareket ile elektrik motorunun bir birleşimidir, buna göre fanın verimi elektrik motoruna giren güç ile pervaneden çıkan güçe göre hesaplanmalıdır.
• Eğer, kullanımdaki fanın kontrolü için değişken hız sürücüsü (VSD) gibi kontroller eklenecekse, bu da fan sistemine kayıp olarak eklenmelidir ve fan sisteminin belirlenen verimi düşecektir.
Fan, mekanik hareket, elektrik motoru ve VSD’nin birleşiminden oluşuyorsa, bu durumda verim VSD’ye giren güç ve pervaneden çıkan güçe göre hesaplanmalıdır.

Şekil 1 ve 2’de VSD’li ve kayış kasnaklı ya da doğrudan elektrik motoru bağlantılı farklı parçalardan oluşan fan sistemleri ve bu fan sistemlerindeki kayıplar gösterilmiştir. Genel verim, bir çok farklı kayıbı içerecek şekilde elektrik motorunun çektiği güç ve pervanin verdiği güçe göre aşağıdaki gibi hesaplanır:

ηe = Pu / Pe (1)

ηe : Genel verim
Pu : Debi (m3/sn) ve basınç (Pa) ilişkisi ile hesaplanan fan güç çıktısıdır. Basınç statik basınç veya toplam basınç olabilir ki, ikisi arasında ciddi fark vardır. Genelde toplam basınç kullanılır.
Pe : Motorun (W) veya eğer dahil ise VSD’nin elektrik güç girişidir.

Fan verimi, fanın çalışma aralığını bağlı olarak sadece pervane veya komple bir fan sisteminin verimi olarak da dikkate alınabilir.

Özgül Fan Gücü

Diyagram 1’de geriye eğik kanatlı aerofoil bir fanın veriminin orta hava hacmine doğru en yüksek değere ulaştığı ama yüksek ve alçak basınç değerlerinde ciddi olarak düştüğü görülebilir. Normalde fan verimi bu tepe (pik) verim veya “en iyi çalışma noktasındaki değer” olarak verilir.

Makalenin Devamı

https://www.dropbox.com/s/h2u0mvv6bau5rl2/38-ozgul-fan-gucu.pdf?dl=0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın