Türkiye Nükleer Bilgilendirme Merkezleri

Nükleer enerji alanında Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki işbirliği kapsamında Mersin’de Toplum Bilgilendirme Merkezleri kurulmuştur. Bu merkezler çok amaçlı iletişim ve bilgi edinme merkezi olarak planlanmıştır.

Başta Mersin halkı ve yakın çevresi olmak üzere Akkuyu’da yapılması düşünülen nükleer güç santrali ve genel olarak nükleer enerji konusunda bilgi almak isteyen halk için gezi programları ile halkın bilgilendirilmesi öngörülmüştür. Çocuklar, ilk-orta-lise-üniversite öğrencileri, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, medya yetkilileri ve turistler için gruplar halinde bilgilendirme gezileri düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bilgilendirme Merkezi ziyaretçilerine; Akkuyu NGS Projesi, nükleer sanayinin tarihi ve gelişimi, fizik bilimindeki başarılar, enerji gelişiminin görünümü, nükleer endüstri ve ilgili altyapı inşası, radyasyon, radyasyondan korunma için alınacak tedbirlerle ilgili bilgiler görsel araçlar ve slaytlar yardımıyla sunulacaktır. Bilgilendirme merkezlerinde, nükleer güç santrallerinin çalışma prensibi ve emniyet bariyerlerinin yapısı görsel olarak anlatılmaktadır. Merkezde nükleer güç santralinin yerleşimi ve reaktörlerin maketleri bulunmakta ve maketler yardımıyla halkın santralin yerleşimi konusunda fikir sahibi olması sağlanmaktadır. Nükleer santral inşaat aşamaları ve gelinen son durum hakkında da periyodik olarak paydaşların bilgilendirilmesi faaliyeti yürütülecektir. Öğrenciler için özel hazırlanmış video ve slayt gösterileri bulunmaktadır

Bilgilendirme Merkezleri’nde; eğitim programları, konferanslar, seminerler ve yuvarlak masa toplantıları düzenlenerek, işletmeci, kamu kurumları ve yerel yönetim kuruluşları ile ortak programlar yürütülmesi planlanmaktadır.

Bilgilendirme Merkezleri, başta vatandaşlar olmak üzere tüm paydaşların sorularına yanıt bulabilecekleri bir organizasyondur.

Santralin yapılması planlanan Akkuyu Sahası’nda çeşitli paydaş gruplar için geziler ve toplantılar düzenlenerek NGS inşaatın nasıl yürütüleceği konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. İnşaat öncesi yapılan jeolojik, sismik ve meteorolojik çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir.

Akkuyu NGS tarafından açılan bilgilendirme merkezleri yalnızca bilgilendirme amaçlı düşünülmemektedir. Yöre halkı için önem taşıyan faaliyetleri de yürütülecek ve gerekli teknik altyapının hazırlanmasının ardından halka yönelik çeşitli alanlarda kurslar açılacaktır.

Büyükeceli ve Mersin Bilgilendirme Merkezleri’nin finansmanını işletmeci kurum olan Akkuyu NGS A.Ş üstlenmektedir.

Bilgilendirme Merkezleri’nin yürüttüğü proje tanıtım çalışmaları kapsamında; proje ile ilgili mevcut çalışmalar, inşaat sürecinin nasıl gerçekleşeceği, işletme sırasındaki işletme koşulları, güvenlik sistemleri ve nükleer santralin kimin tarafından işletileceği gibi önemli konular ayrıntılı olarak paydaşlara anlatılmaktadır. Yöre halkı, toplantıların sonunda merak ettikleri soruları Akkuyu NGS yetkililerine sorarak cevap bulabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın