Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı

Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı sıhhi tesisat sektöründe projelendirme, taahhüt ve müşavirlik yapanlara yönelik hazırlanan, yenilenen ve gelişen teknolojiyle birlikte bilgileri paylaşmak ve mühendisliğe doğru adımlar atabilmek için Isısan yayınları tarafından ücret beklentisi olmadan genel kullanıma sunulmuş olup sitelerinde pdf olarak da yayınlanmaktadır. Bu doğrultuda Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı özellikle makine mühendisi olmak üzere bir çok mühendis için çok önemli bir kaynaktır. Isısan Sıhhi Tesisatı Kitabı ‘nı hazırlayan ve mühendislerin kullanımına sunan Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı öncesi Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI’nın  ön sözünden bir alıntı yapalım.

“Sıhhi Tesisat Kitabı’nı güncelleştirilmiş 2.baskısını Isısan Yayınları içersinde 17. Kitap olarak sizlere takdim ediyoruz.

Dünya pazarlarındaki fiyat artışı ve kriz döneminde yapılan devalüasyonun etkisi ile enerji Türkiye’de çok pahalılaşmıştır. 21. yüzyılda enerji daha verimli kullanılmak zorundadır. Dünyada fosil enerji kaynakları azalırken, enerji maliyetleri çok daha fazla artacaktır. Çevre koruma yasaları ile de enerji kullanımına sınırlamalar getirilecektir. Amortisman süreleri hesaplanırken, bugünkü enerji maliyetlerini kullanmak yerine, gelecekteki maliyetler tahmin edilmeye çalışılmalı ve kullanılmalıdır.

Türkiye’de bugünlerde giderek derinleşen bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. 1994 krizinin ötelenen nedenleri, 1998 Rusya krizi, 1999 Marmara depreminin maliyeti, ekonomik, politik ve sosyal sorunlarla birleşerek Şubat/2001 krizini yaşamamıza neden oldu.

Ülke genelindeki ekonomik kriz, doğal olarak firmaları da etkiledi. Türkiye’de çalışan firmaların önceden “kriz politikası” üretmeleri ve uygulamaya koymaları en azından daha sonraki yıllarda yararlı olacaktır. Firma yöneticileri “Gemi doğru yöne mi gidiyor?” sorusunu kendilerine hatırlatmalı ve firma çalışanları ile iyi bir takım olmaya çalışmalıdır. İhracat ve dış ülkelerde iş yapabilme şansı, kaliteli iş yapabilme becerisi ve arayışı olan her firma için vardır. Herkes işini severek, daha iyi yapmaya çalışmalı ve bilgiyi paylaşmalı işini iyi yapanlara da destek verilmelidir. Ülkemizi bu yaklaşımlarla daha ileriye götürebiliriz.

Bildiğiniz gibi Buderus, döküm kazanların tamamını Almanya’da yüksek teknoloji ile üretmektedir. Kazanlarda klasik GG-25 kır döküm yerine, GL-180 M esnek döküm (%40 daha esnek) kullanılmaktadır ve böylece termal şoklara çok daha fazla dayanıklı ve uzun ömürlü kazanlar üretilmektedir. Buderus, döküm radyatörü ise yıllardır ( bizim ısrarımız ile) yalnız Türkiye’den ithal ederek Avrupa pazarına dağıtmaktadır.

Ayrıca Isısan genel dağıtıcılık yaptığı (Buderus- Goodman – Elicent – Reflex ve diğerleri), 1989 yılından başlayarak Rusya’nın bir bölümüne, Türk Cumhuriyetlere ve bazı Arap Ülkeleri’ne pazarlamaktadır. Bayilerimiz de bu ülkelerde cihazların montajını ve tesisat işlerini yapmaktadır.

Ekonomik krize rağmen, çalışmaları iki yıldır devam eden Sıhhi tesisat kitabını yayımlamayı da ülkemiz için faydalı işler yapmanın küçük bir parçası olarak planladık. Türkiye’de herkesin çok mutlu olacağı günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Kara bulutlu günlerin ardından güneşli ve güzel günler de gelecektir.

Sıhhi Tesisatı Kitabını Prof.Dr.Ahmet Arısoy ile birlikte hazırladık. Prof. Abdurrahman KILIÇ “Yangın Tesisatı”, Sayın Sami BÖLÜKBAŞIOĞLU “Havuz Tesisatı”, Sayın Coşkun İRFAN “Endüstriyel Mutfak ve Çamaşırhane” bölümlerini hazırladılar. Sayın Aydın ACEMİ “Basınçlı Hava” bölümüne katkıda bulundu. Kendilerine özel olarak teşekkür ederim.

Isısan Mühendis ve teknisyenlerinin üstün çabaları ile  tam bir takım çalışması yapıldı. Volkan Gerdan, Fatih Öner, Zahide Köse, Selman Tarmur, Erkan Ülgen, Mehmet Kaykı, Arzu Tuna, Tarık Altınel şahıslarında kendilerine teşekkür ederim.

Ayrıca bu kitaba katkıları bulunan Sayın Erdoğan Atakar, Serdar Gürel, Ömer Kantaroğlu, Turan Kolak, Nurettin Küçükçalı, Celal Okutan, Değeri Ortağım Gökhan Özbek, Ayhan Razgat, Baycan Sunaç, Orhan Turan, Selim Uyar, Bülent Vural ve Edebiyat Öğretmeni Fatma Arısoy’a ve ayrıca bu kitabı okuyarak eleştirilerini bize iletme nezaketini gösterecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.”

02.05.2001
Rüknettin KÜÇÜKÇALI
Makina Y.Mühendisi

Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı

Is%C4%B1san%20S%C4%B1hhi%20Tesisat

Bilgi: Isısan Sıhhi Tesisat Kitabı pdf formatında Isısan tarafından yayınlanmıştır. Herhangi bir şekilde gerçek kitaptan scan edilmemiştir.

ısısan sıhhi tesisat kitabı

İlgili Yazılar

5 yorum

Kitap çok iyi oldu teşekkürler, nereden satın alabilirim acaba, ısısan stoklarda kalmadığından gönderemiyor.

Cemil Bey, Nadirkitap veya sahaflarda bulabilirsiniz.

2001 yılında yayınlamasına rağmen kitap en iyi kaynaklardan biri. Ömer Kantaroğlu, Sıhhi tesisat teknolojisi kitabı da çok faydalıdır, ttmd den edinilebilir. Pdf formatı elimde yoktu iyi olur teşekkürler.

Acaba yeni baskısı düşünülüyor mu? Rüknettin KÜÇÜKÇALI ısısan’a 2008 e veda etti diye biliyorum. Muhtemelen yeni baskısıda olmaz herhalde.

Sevim Hanım, Temmuz 2008 de son baskısı yapıldı. Yeni baskı yapılması ile ilgili bir bilgi malesef bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın