İlk Yapay Zekalı Pompa “Wilo-Stratos MAXO”

Teknolojideki öncülüğüyle dünyada pompa endüstrisine liderlik yapan Wilo, yeni ürünü Stratos MAXO ile akıllı pompa dönemini başlattı. Sistem verimliliği, enerji tasarrufu ve kullanım kolaylığı açısından çığır açan Stratos MAXO, en karmaşık sistemler için bile kolay ve kullanışlı çözümler sunuyor.

Yenilikçi ürünleriyle suya en hızlı ve en verimli şekilde yön veren Wilo, 150 yıllık teknoloji deneyimiyle pompa sistemleri sektörüne öncülük yapmaktadır. Bina teknolojilerinden, alt yapı uygulamalarına ve endüstriyel uygulamalara kadar farklı alanlarda uzman bir marka olarak hizmet veren Wilo, bugüne kadar hayatı kolaylaştıran pek çok ilki gerçekleştirmiştir. İlk sirkülasyon pompasını icat eden Wilo, içinde bulunduğumuz dijital çağda dünyanın ilk akıllı pompasını geliştirmiştir. Wilo’nun geliştirdiği ilk yapay zekalı pompa olan Stratos MAXO, sektördeki rekabetin çıtasını yükseltmektedir.

Wilo-Stratos MAXO

Stratos MAXO, şu özellikleriyle fark yaratarak hayatı kolaylaştırmaktadır:

Öğrenme yeteneğine sahip Stratos MAXO, “Dynamic Adapt Plus” özelliği ile sistemi her 24 saatte bir analiz ediyor ve veri girişine gerek kalmadan en verimli çalışma noktasını kendi öğrenebilmektedir.

Multi-Flow Adaptation” özelliği sayesinde; primer devre pompaları, Wilo-Net ile işletme verilerini alarak sekonder devre pompalarının debi ihtiyacına göre çalışmasını belirlemektedir.

Bina otomasyonuyla ve farklı mahallerdeki pompalar ile iletişim halinde kalarak sistem verimliliğini maksimize etmektedir.

Akıllı telefonlar ve tabletler ile herhangi bir adaptör olmadan pompa verilerine kolayca ulaşmayı sağlamaktadır.

Wilo-Stratos MAXO’nun detaylı teknik özellikleri

Stratos MAXO; “Dynamic Adapt Plus”, “Multi-Flow Adaptasyonu”, “Sabit Debi”, “T-Sabit”, “ΔT- Sabit” olmak üzere beş yeni kontrol fonksiyonuna sahiptir. Stratos MAXO; “Dynamic Adapt Plus” özelliği sayesinde pompa içerisindeki sıcaklık ve akış sensörlerini kullanarak 24 saatlik periyotlarla akışı analiz ediyor. Pompa, sisteme çalışma noktası set edilmeden gerçek çalışma noktasını bulabilmektedir. Sürekli olarak sistemi izlemesi ve sistemdeki değişime göre kendi performansını ayarlaması Stratos MAXO’nun en önemli özelliklerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Multi-Flow Adaptasyonu ile primer devre pompası, tüm sekonder devre pompaları ile iletişim halinde çalışmaktadır. Primer pompa, işletme verilerini ve sekonder devre pompaların ihtiyacını, Wilo – Net üzerinden algılayarak sekonder tarafın debisi dahil toplam debiyi sağlamaktadır. Sabit debi fonksiyonu ile ısıtma ve soğutma proseslerinde debi kapasitelere uygun olarak karşılanarak, kullanıcıyı pahalı ve verimsiz kontrol vanaları ihtiyacından kurtarmaktadır. Ayrıca pompa debisi maksimum ve minimum aralıkta sınırlandırılabilmektedir. Bu sayede sistemin hidrolik dengesizlik riski azaltılırken, ihtiyaç değiştiğinde harici ekipmanlara gerek duyulmamaktadır.

Pompa ömrünü uzatan özellikler

Sistemdeki tüm vanalar kapalı olduğunda, ürün sisteme adapte olabilmek için minimum akışa ulaşana kadar pompa motoru durmaktadır. Her 5 dakikada bir, birkaç saniye pompa yeniden çalışmaktadır. Pompa içinde bulunan akış kontrol sensörü ile akış kontrol edilmektedir. Bu şekilde bekleme modundayken enerji tüketimi 1 w/s’den daha küçük oranda gerçekleşmektedir. Bu sayede elektrik tasarrufu sağlanırken, pompanın aşırı ısınması önlenmektedir. Buna bağlı olarak pompanın ömrü uzamaktadır.

Yüzde 80’e varan elektrik tasarrufu

Stratos MAXO’da, ΔT- Sabit Sıcaklık Kontrolü ile primer ve sekonder devre arasındaki sıcaklık farkını sabit tutacak şekilde primer pompanın devrinin ayarlanması sağlamaktadır. Bu sayede primer pompa, sekonder pompanın ihtiyacı kadar çalışarak yüzde 80’e kadar elektrik tasarrufu sağlamaktadır. Hızlı ve kolay montaj için geniş elektronik gövdesi, çalışma ve ayar için 4,2” led ekranı, kataforez kaplamalı gövde ve rakor/ flanş bağlantı seçeneği, Wilo-Connector ve yeşil düğme teknolojisi ile kolay kurulum, tek kablolu kolay bağlantı, klemens kutusuna erişim için çıkarılabilir kontrol paneli, ısı kaybını azaltmak için izolasyon ceketi ve EC motor sayesinde yüksek performans, Stratos MAXO’nun dizaynında dikkat çeken diğer özellikleri arasında yer almaktadır.

Akıllı mobil cihazlarla uzaktan erişim kolaylığı

Akıllı telefonlar ya da tabletlerle herhangi bir adaptör olmadan direkt bluetooth arayüz bağlantısı ile Stratos MAXO’nun işletme bilgilerine erişilebilmektedir. Uzaktan erişim kolaylığı ile pompa üzerinde açma-kapama gibi işlemler yapılabilirken, pompaların eş yaşlanma prensibinde çalışması da görülmektedir. Bu şekilde çalışma modu konfigürasyonu özellikle de erişilmesi zor pompalar için çok faydalı bir özellik olarak dikkat çekmektedir. Entegre frekans konvertörlü yüksek verimli Wilo-Stratos MAXO ürün grubu, sirkülasyon sistemlerindeki ısıtma, soğutma, güneş enerjisi, jeotermal enerji ve domestik sıcak su uygulamalarında fark yaratmaya hazırlanmaktadır. Wilo-Stratos MAXO ailesinin üyeleri; Stratos MAXO, Stratos MAXO-D ve Stratos MAXO-Z, yapay zeka, tasarım ve kullanım kolaylığı sağlayan özellikleriyle bina otomasyonuyla iletişimin gerekli olduğu uygulamalarda akla gelecek ilk pompa grubu olma iddiasını taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın