İklimlendirme Sanayi İhracatı 2019 Yılı Yükselişi

İklimlendirme Sanayi ihracatı 2019 yılının Ocak-Nisan döneminde hem kg başına ihracatta hem de değer bazında yükselişini sürdürdü.

2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında ihracatını artıran iklimlendirme sektörü, kg bazında da yüzde 6,7 büyüdü. Sektörün Ocak-Nisan 2019 dönem ihracatı 1 milyar 465 milyon dolardan 1 milyar 505 milyon dolara ulaştı.

Sektör bu dönemde başta Almanya olmak üzere İngiltere, İspanya, Fransa, Romanya, Polonya, Irak, Rusya ve ABD, Mısır ve Hollanda’ya olan ihracatını arttırdı.

İklimlendirme Sanayi ihracatı 2019 Yılı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durağanlığa rağmen iklimlendirme sektörünün ihracatta yükselişini sürdürdüğünü ifade etti.

Sektörün ihracat potansiyelini maksimum seviyede değerlendirebilmek için İSİB olarak Pazar yelpazesini genişletmeyi amaçladıklarını, bu nedenle Güney Amerika, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerini mercek altına aldıklarını ifade eden Şanal, 2019 yılında ihracatı 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

İklimlendirme Sanayi ihracatı 2019 Yılı

İSİB’in bu sene özellikle sektörel ticari heyet organizasyonları ile yeni pazarlara kapı açacağını söyleyen Şanal, “Geçtiğimiz sene Şili, Arjantin, Tanzanya ile başlayan sektörel ticari heyet organizasyonlarımız, bu sene de artarak devam edecek.

Yılın ilk aylarında Mısır, Kolombiya-Peru ve Polonya’ya ticari heyet organizasyonları düzenledik. Bu organizasyonların sektörümüz ihracatına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Gittiğimiz ülkelerde sadece ürün tanıtımı değil Türk iklimlendirme sektörü ve

Türkiye hakkında da ayrıntılı bilgiler veriyoruz. B2B görüşmeleri ile daha kalıcı ilişkiler kurma imkanı elde ediyoruz.

isib sodex

İhracatçımız daha fazla pazarlara ulaşmak istiyor. Biz de İSİB olarak ihracatçımıza kılavuz olmak ve onların hedef ve istekleri doğrultusunda hareket ederek sektör ihracat çıtamızı her geçen sene daha da yukarıya taşıyoruz” dedi.

Şanal öte yandan sektör ithalat rakamlarında da gerileme yaşandığına dikkat çekerek, ihracat/ithalat makasını daraltmayı, ihracat fazlası veren bir sektör olmayı amaçladıklarını vurguladı.

Sektörün 2019 Ocak-Mart dönem ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97,4 olarak gerçekleşirken, ithalat geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 oranında geriledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın