FORM’dan “Ofis Projeleri” için Climate Master Su Kaynaklı Isı Pompaları

Su ve toprak kaynaklı ısı pompası konusunda 50 yılı aşkın deneyimi ve yılda 50 bin adedin üzerindeki imalatıyla yüksek imalat hacmine sahip firma Climate Master’ın 1993 yılından beri temsilciliğini yapan Form Şirketler Grubu, çevre dostu ürünüyle ofislerin hem soğutma hem de ısıtma ihtiyacını aynı anda sağlıyor

Sadece bina dış kabuğu ve temel tesisat sistemi yapılarak, yaygın tabiriyle içi tamamlanmamış olarak teslim edilen iş merkezleri Shell & Core Ofisler olarak adlandırılır. Ülkemizde özellikle son yıllarda bu tarzda inşa edilen ofis binalarına talepte artış gözlenirken, buna paralel olarak ofis binalarında su kaynaklı ısı pompası kullanımı da hızla yaygınlaşıyor.

WSHP (su kaynaklı ısı pompası), aynı anda bağımsız olarak soğutma ve ısıtmayı 2 borulu sistem ile sağlıyor

Günümüzde ofis projeleri sadece çalışma alanları olarak değil cafe, restoranlar, mağazalar, spor salonları gibi diğer sosyal olanakları da içinde barındıran yaşam kompleksleri şeklinde kurgulanıyor. Bu tip karma ofis projelerinde, su kaynaklı ısı pompası kullanımı avantaj sağlıyor. Bina içerisinde aynı anda farklı iklimlendirme ihtiyacı (ısıtma veya soğutma) talep eden mahallerin sayısının artması, sistem içindeki ısı geri kazanımını da artırarak daha verimli bir sistem sunar. Ayrıca su kaynaklı ısı pompalarının düşük enerji tüketimi, ısıtma-soğutma konusundaki maliyet minimuma indirir.

Climate Master Su Kaynaklı Isı Pompası

Isı pompası kullanılan ofis projelerinde, yatırımcı sadece soğutma kulesi, kazan ve borulamayı içeren ekipmanları alırken; ofisler mimari çözümlerine uygun şekilde cihazlarını kendileri alır. Her ofis mimari çözümünü özgürce yapar ve buna uygun şekilde ısıtma – soğutma cihazlarını kendi temin eder. Yatırımcı açısından değerlendirildiğinde, ısı pompalarının ofisler tarafından alınıyor olması mekanik olarak ilk yatırımda %50’nin üzerinde tasarruf sağlarken, mimari açıdan bakıldığında çözüm esnekliği sağlar. Bu durum, satış ve kiralama içinde ciddi bir avantaj oluşturur.

Sistem, mimari değişikliklere kolayca uyum sağlayarak önemli bir avantaj sunar. Çalışan diğer cihazlar hiç etkilenmeden ünite değişimi ve ilavesi kolaylıkla yapılabilir, sistemin bütünlüğü ve konforu bozulmamış olur. Isı pompası sisteminde her birim harcadığı enerji bedeli kadar fatura öder. Bu sayede birbirinden bağımsız alanlara sahip mekanların iklimlendirilmesinde kullanıcılara önemli enerji tasarruf avantajları sağlar.

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına sahip çevre dostu bina tasarımına uygun olan su kaynaklı ısı pompası sistemi, yıl boyunca bağımsız sıcaklık kontrolü, en düşük ilk yatırım maliyeti ve düşük bakım ve işletme maliyetleri ile ofis, avm, fabrika, hastane, plaza vb. büyük hacimli binalarda özellikle tercih ediliyor.

Su kaynaklı ısı pompası sistemi’nin kiracı ve mülk sahiplerine sunduğu avantajlar;

– Maliyet açısından etkin başlangıç ve yüksek satış değeri
– Hızlı kurulum ve erken yatırım getirisi
– Güvenilirlik
– Merkezi olmayan yaklaşım nedeniyle arıza durumunda minimum kesinti
– Düşük bakım
– Verimlilik ve azaltılmış işletme maliyetleri
– LEED sertifikası alınmasına katkı
– Gece geri bildirimi ile işletme ekonomisi için kontrol imkanı
– Enerji tasarrufu için gündüz programlı kontroller
– Ekonomi ve rahatlık için saat dışı kullanım kontrolleri
– Bölümleme esnekliği.
– Ofis ekipmanı ve insanlar tarafından daha fazla kullanım için yerden tasarruf sağlar
– Sessiz, rahat çalışma imkanı
– Tasarımda esneklik, çeşitli alanların yalnızca gerektiğinde tamamlanmasına olanak tanır
– Ayırma ölçümü
– Basit, iki borulu su hattı uygulaması ile 4 borulu sistem konforu elde etme imkanı. Ayrıca, bakır borulu bir sistem olmadığından, bakır boru maliyetinden de tasarruf sağlar.

Form Endüstri Ürünleri Ticaret A.Ş. Hakkında

Ana faaliyet alanı Merkezi Klima sistemleri konusunda temsilcilik ve satış olan Form Endüstri Ürünlerinin, yüksek enerji verimliliği içeren ve çevre dostu sistem çözümleri sağlayan cihazlar konusunda çalışmaları bulunuyor. Paket klimalar, toprak/su kaynaklı ısı pompaları, soğutma grupları, fancoiller, soğutma kuleleri ve klima santralleri şirketin satışını gerçekleştirildiği başlıca ürünler arasında yer alıyor. Lennox, Climate Master, Clivet, Decsa, Dunham-Bush ürünlerinin Türkiye’de satışını gerçekleştiren Form Endüstri Ürünleri firması, alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller, iş merkezleri, marketler, mağazalar ve endüstriyel alanlara hizmet sunuyor. Toprak ve deniz kaynaklı klimalar, AVM lerde ısı pompası uygulamaları alanında çok büyük bir deneyim ve pazar payına sahip Form Endüstri Ürünleri, sektörünün öncü şirketleri arasında yer alıyor.

Kaynak: Form Şirketler Grubu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın