ERBAY, Free Cooling (Doğal Soğutma) Entegreli Soğuk Su Üretici Grup Ürünü

ERBAY, Ekonomik ve Enerji Dostu Free Cooling (Doğal Soğutma) Entegresi ile Yüksek Oranda Enerji Verimliliği Sağlayan Ürününü Tanıttı. Erbay, enerji tasarrufunun yanı sıra birçok avantajı olan Free Cooling (Doğal Soğutma) Teknolojisi üzerinde yoğunlaşarak dizayn ettiği yeni ürünü ile müşterilerine rekabet avantajı sunuyor.

Dünyada ve ülkemizde enerji verimliliği konusunda çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Enerji tasarrufunun öneminin bilinciyle Erbay, Free Cooling (Doğal Soğutma) teknolojisine adapte ettiği özel yazılım sayesinde günümüz mekanik soğutma sistemlerine nazaran %60’a varan enerji tasarrufu sağlayan Free Cooling (Doğal Soğutma) Entegreli Soğuk Su Üretici Grup ürünü ile müşterilerine birçok avantajı bir arada sunmaktadır.

Doğal soğutma Entegreli Soğuk Su Üretici Cihazlar, özellikle tüm yıl boyunca soğuk su ihtiyacı olan endüstriyel ve iklimlendirme tesisleri için daha anlamlıdır. Bu cihazın konulacak olduğu bölgenin dış hava sıcaklık değerleri; bu cihazdan elde edilebilecek kazancın tespit edilmesinde en önemli unsurdur. Tesis için kurulacak olan soğutma sisteminin kazanç durumunun anlaşılabilmesi için sıcaklık değerlerinin yıllık tekrar edilme sıklıklarının bilinmesi (Bin değerleri) ve bu verilerin değerlendirilmesi (Bin metodu) çok önemlidir.

ERBAY Free Cooling

Başlıca avantajlarını sıralamak gerekirse;

• %60’a varan enerji tasarrufu sağlar
• İşletme ve bakım maliyetini düşürür
• Cihaz yatırım değeri 1-1,5 yılda geri döner
• Mevsim geçişlerine tam otomatik adaptasyon sağlar
• Kompakt yapı sayesinde kolay kurulum imkanı sağlar

Enerji dostu doğal soğutma sisteminin sağladığı tasarruf avantajından bahseden Faruk Kömürcü, “365 kW soğutma kapasitesine sahip su soğutma grubunun (chiller) kompresör COP’si yaklaşık olarak *4,45’tır. Yani 365 kW soğutma kapasitesini elde edebilmek için saatte 82 kW enerji tüketmeniz gerekmektedir. Soğutma Grubunun tüm yıl boyunca ve günde 18 saat çalıştığını düşünür isek; 82kW x 18 saat/gün x 365 gün/yıl = 538.740 kW/yıl gibi kompresör kaynaklı enerji sarfiyatı oluşmaktadır. Yeni ürünümüzle birlikte %60’a varan enerji tasarrufu imkanı ile müşterilerimiz çok ciddi kazançlar elde etmektedir” dedi.

Tüm bu şartlar doğrultusunda; tasarruf, rekabet ve çevre dostu olması gibi avantajlarının yanı sıra; artan cari açık göz önüne alındığında, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla Free Cooling (Doğal Soğutma) Entegreli Soğuk Su Üretici Grup kullanımının yaygınlaşması ülkemizin çıkarları doğrultusunda gereklilik arz etmektedir.

*Su giriş / çıkış sıcaklığı 20/15°C – Dış ortam sıcaklığı: 35°C – Soğutucu akışkan: R134A

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın