Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme

Doğalgaz sektörü emniyetli olarak kesintisiz gaz arzının ve kaliteli hizmetin sağlanması gereken alanlardan biridir. Bu sektörde yılların birikimine sahip öncü kuruluşlardan biri olan UGETAM, kaliteli hizmetin eğitimli personelle sağlanabileceğinin bilincindedir. Bu nedenle doğal gaz teknolojisiyle ilgili hiçbir konu ihmal edilmeyerek ilgili personel işinin en kalifi ye elemanı olmalıdır. UGETAM bu hizmetlerin sunulmasında kalite ve emniyeti ön planda tutarak gaz kullanıcılarının, tesisat dönüşümü yapanların ve gazla ilgili her personelin can ve mal güvenliğini korumayı amaçlamıştır.

Temiz enerji kaynaklarından biri olan doğal gazın verimli, ekonomik ve çevreci bir yakıt olması nedeni ile kullanımı dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun oluşumu ve piyasanın gelişmesi ile beraber birçok şehrimizde doğal gaz kullanımına geçilmiştir. Doğal gaz hizmetinin kaynaktan başlayıp son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçirmiş olduğu evrelerin ciddi projeler olarak ele alınması gerekmektedir. Standartlara uygun, kaliteli ve ileri teknolojiye sahip ürünleri kullanmak ve bu alanda çalışacak olan personelin kalifi ye olması bu sektörün olmazsa olmazlarındandır.

Konutların ve ticari işletmelerin doğal gaza dönüşümünü yapacak olan sertifi kalı firmaların yapacakları sistem tasarımı ve buna göre proje dosyası hazırlama, borulama ve tesis montajı, işletmeye alma gibi faaliyetlerinde bu dokümandaki bilgilerden faydalanacaklarına inanıyorum. Ayrıca bütün bu tasarım ve uygulama süreci boyunca tesisat firmalarının Gaz Dağıtım Şirketleriyle olan iletişimlerinde bu eğitim notunun zaman ve para kayıplarının önlenmesi, tesisatın ulusal ve uluslararası standartlara uygun tasarımı ve yapımı konusunda bir kılavuz olması amaçlanmıştır.

Şüphesiz ki çok geniş bir alan olan gaz şebekesi ve tesisatı tasarım ve işletimi ile ilgili bütün konuları tek bir kitapçıkta toplamak mümkün değildir. Bu dokümanda bulunamayan konularda Gaz Dağıtım Şirketleri’nin Tesisat Dönüşüm ve Uygulama Esaslarına bakılarak veya ilgili birimleri ile temasa geçilerek doğru uygulamaların tespit edilip uygulanacağına inanıyorum. Ayrıca gelişen teknolojiye paralel olarak mekanik ve elektronik cihazlarda ve tesisat uygulama kurallarında sürekli yenilikler ve değişiklikler olmaktadır. Bu gelişim doğrultusunda bu eğitim notunda da gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Hazırlanan bu eserin ülkemizin doğal gaz piyasasına ışık tutacağını ve doğal gazın güvenli, sürekli, kaliteli ve ekonomik olarak sunulmasında fayda sağlayacağına inanıyorum. Konuyla ilgilenenlerin yararlanmasını ümit ettiğim bu eğitim notunun hazırlanmasına katkısı olan herkese teşekkür eder, konutların ve ticari işletmelerin doğal gaza dönüşümüyle ilgilenen herkese mesleki bilgi ve becerilerinde yeni ufuklar kazandırarak faydalı olmasını dilerim.  Abdülkadir Alper AKGÜNGÖR, Mak. Y. Müh. / Eğitim Uzmanı

Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme

Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme Kitabı

Dogalgaz-ic-Tesisat-Muhendis-Yetkilendirme

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın