Doğal Gaz Sayaçları ve Çalışma Prensipleri

Kullanım özelliklerine göre sayaç seçimi genellikle kolaydır. Körüklü sayaçlar genellikle evsel kullanımlar gibi küçük debilerde kullanılırken, orifis sayaçlar şehir giriş istasyonları gibi yüksek basınç ve büyük debi gerektiren yerlerde kullanılır. Ortalama yük aralıklarında ise çeşitli tipte sayaçlar kullanılır. Bu yük aralığı ticari ve bir çok endüstriyel tüketimlerden oluşur. Bu bölgede körüklü sayaç kapasiteleri yetersiz kalır, rotary, türbin ve orifis sayaçlar kullanılır.

Ortalama yük aralığında sayaç seçiminde maliyetler, mevcut basınç, gaz talep miktarı, büyük durma-çalışma yüklerinin varlığı ya da yokluğu ve sayaç tesisatı için mevcut alan, belirleyici kriterler olmaktadır. Kapasite başına kurulum ve bakım maliyetleri körüklü sayaçlara göre daha düşük olduğundan bu bölgede rotary ve türbin sayaçlar en çok tercih edilenlerdir.

Aynı kapasite için kıyaslandığında rotary sayaçlar körüklülerin 1/4 ile 1/6’sı kadar bir hacme sahiptir. Rotary sayaçlar işletme karakteristiklerine bakıldığında kapasitelerinin % 5’inden daha düşük yüklerde uzun süre çalışabilirler. Ani etkili kazan brülörleri gibi büyük durma- çalışma yüklerinde sağlıklı ölçüm yapabilirler. Bazen körüklü ve rotary sayaçların birlikte aynı tesisatta kullanıldığı olur. Körüklü sayaç küçük tüketimlerin ölçümünde kullanılırken daha büyük tüketimler için rotary sayaç kullanılır.

Geniş aralıktaki çekişlerde doğru ölçüm iki farklı sayaç kullanımıyla sağlanır. Çok küçük şehir giriş istasyonlarında bir orifis ya da türbin sayacın yanına küçük tüketimleri ölçmek için bir körüklü ya da rotary sayaç kullanılır. Daha büyük şehir giriş istasyonlarında ise birkaç orifis ya da türbin sayaç paralel olarak bir otomatik emniyet kapama valfiyle birlikte yerleştirilir.

Doğalgaz Sayaçları ve Çalışma Prensipleri

Doğal Gaz Sayaçları ve Çalışma Prensipleri Kitabı

Dogalgaz-Sayaclari-ve-Calisma-Prensipleri

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın