Buhar Hattı Kondens Ceplerinde Tasarım ve İmalat Hataları

Buhar hattı kondens ceplerinde en sık karşılaşılan tasarım ve imalat hatalarını 3D çizimlerle birlikte makalemizde bulabilirsiniz.

Şekil-I’de görülen tasarım, sahada en sık tekrarlanan hatadır. Buhar kapanı çapında alınan branşman tıkanmalara ve yetersiz kondens tahliyesi sonucu koç darbesinin oluşumuna neden olur.

Kondens Cebi 1

Şekil-I: Buhar kapanı çapında hatalı kondens branşmanı

Şekil-II’de görülen tasarım, sahada en sık tekrarlanan diğer bir hatadır. Buhar kapanı çapında alınan branşman tıkanmalara ve yetersiz kondens tahliyesi sonucu koç darbesinin oluşumuna neden olur. Hatalı branşman tasarımından dolayı çok güçlü koç darbeleri sonucu buhar hattı ciddi zarar görebilir.

Kondens Cebi 2

Şekil-II: Buhar kapanı çapında hatalı diğer bir kondens branşman tasarımı

Şekil-III’de doğru bir tasarıma yakın imalata rağmen kondensin toplanmasını ve akışını engelleyen çıkıntı nedeniyle güçlü koç darbeleri kaçınılmaz hale gelir. Bu çıkıntı kondens cebine kondensin toplanmasına engel olur ve düzgün bir şekilde kondens tahliyesinin yapılmasını engeller.

Kondens Cebi 3

Şekil-III: Buhar hattı içine çıkıntı nedeniyle hatalı kondens cebi tasarımı

Şekil-IV ideal kondens cebi tasarımıdır. Bu tasarım kondensin cebe toplanmasına izin vererek buhar hattındaki kondensin uzaklaştırılmasını sağlar ve koç darbesi tehlikesi en aza indirir.

Kondens Cebi 4

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın