Bor Cam yünü ve Tekstil Tipi FiberGlass

0

Dünya rezervinin %73’üne sahip olan Türkiye’de üretilen bor ürünleri cam sektöründe hem iç pazar hem de dış pazarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu eşsiz özellikler nedeniyle birçok sektörde tercih edilen bor özellikle cam sanayisinin önemli ham maddeleri arasında yer almaktadır. Cam ürünleri borun dokunuşuyla birlikte ısıya ve kimyasallara dayanıklı bir hale dönüşmektedir. Borun katkısıyla farklı kullanım alanlarına erişen camın, devam eden Ar- Ge çalışmalarıyla birlikte kullanım ağının genişletilmesi planlanmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen borosilikat cam; ısıya ve kimyasallara karşı daha dayanıklı olması istenen cam tepsi, saklama kabı, demlik ve cezve gibi mutfakta sıkça kullanılan cam içerikli ürünlerde, elektronik cihazların ekran camlarında, dayanıklı bir hale dönüştürülmek istenen aydınlatma aksamlarında, Güneş enerjisi sistemlerinde, kamera ve fotoğraf makinelerinin mercek camlarında, dürbünlerde uçak ve otomotiv endüstrisinde, şurup, antibiyotik, vitamin hapları vb. şişeleme işleminde kullanılmak üzere ilaç sektöründe, şişe içecek sanayisinde, bilimsel araştırma laboratuvarlarında kullanılan cam ürünlerinin yapımında vb. birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

Çevreye Duyarlı Cam Yünü

Isı etkisiyle sıvı hale getirilip ergonomik yapıya dönüştürülen cam liflerinden üretilen cam yünü, üretim aşamasında ilave bor oksit içeriğiyle güçlü ve dayanıklı bir yapıya erişmektedir. Isı ve ses yalıtımında etkin olarak kullanılan cam yünü; şilte, levha, boru ve dökme gibi çeşitli formlarda üretilmektedir. Duvar ve betonarmelerin iç yüzeylerinde, merdiven ve asansör boşluklarında, ahşap, metal ve oturtma çatılarda, klima ve çatı şiltelerinde, dış cephe yalıtımlarında, sanayi boruları, kalorifer tesisatları, merkezi ısıtma sistemleri vb. alanlarda kullanılmaktadır. Küf tutmayan, dağılmayan, çürümeyen, korozyon ve pas yapmayan cam yünü, sıcağa ve rutubete karşı dayanıklı olmakla birlikte haşereler ve mikroorganizmalar tarafından da deforme edilememektedir.

Kimyasal Tepkimelere Dayanıklı Uygun Maliyetli Tekstil Tipi Cam Elyafı

Borun katkısıyla oluşan bir diğer cam ürünü olan Tekstil Tipi Cam Elyafı; düşük maliyetlerle üretilen yüksek çekmeye, kimyasal tepkimelere ve darbelere karşı dayanıklı endüstriyel bir üründür. Güçlendirilmiş malzemeler ve kompozitler başta olmak üzere deniz botları, kayak takımları, yakıt tankları, gemiler, tren vagonları, çatı kaplama malzemeleri, elektronik devre panoları, otomobillerin tampon, çamurluk, koltuk ve ön panellerinde kullanılmaktadır. Ayrıca “Yeşil Enerji” sektöründe rüzgâr panellerinin üretiminde de etkin bir rol oynamaktadır.

Camın Endüstrideki Dönüşümü: Fiberglass

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünün bileşenleri arasında borlu ürünler yer almaktadır. Bor ürünlerinin kullanıldığı tekstil tipi fiberglass, ahşap ve metale alternatif bir ürün olarak birçok endüstriyel alanda sıkça tercih edilmektedir. Camın yüksek ısıda eritilmiş halinin fiziksel ve kimyasal işlemlerle katılaştırılması sonucunda elde edilen tekstil tipi fiberglass; yüksek çekmeye, çarpmaya, kimyasal reaksiyonlara dayanıklı, hafif ve düşük maliyetli bir üründür. Bor ürünlerinin kullanılmasıyla birlikte düşük maliyetli ve dayanıklı bir malzemeye dönüşen tekstil tipi fiberglass, uygulamadan sonra yüksek maliyet gerektirmeyen bakım ihtiyacıyla uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Uygun Maliyet Yüksek Verim

Bor ürünlerinden elde edilen malzemeler arasında en fazla tüketilen ürün olma özelliğine sahip olan tekstil tipi fiberglass: ısı ve elektriği iletmeyen, çatlama, genişleme, bükülme, bölünme, aşınma ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı bir üründür. Zorlu ve farklı iklim koşullarına kolaylıkla uyum sağlar. Aynı zamanda ısıyı minimum seviyede iletmesinden dolayı birçok sektörde genellikle yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Fiziksel darbelere karşı dayanıklı ve hafif olması, düşük maliyetlerle üretilmesi; tekstil, inşaat, otomotiv, uzay sanayisi, ev aletleri, dekorasyon ürünleri, askeri sanayi, denizcilik vb. alanlarda sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Tekstil Tipi Fiberglass

Borla Gelişen ve Güçlenen Tekstil Tipi Fiberglass

Endüstriyel alanda yaygın bir kullanım alanına sahip olan tekstil tipi fiberglass türü olan “E-camı” suda düşük çözülme özelliğine sahip endüstriyel bir üründür. Uygulama aşamalarında gösterdiği düşük kırılganlığı ve sağlam yapısıyla dünyada tekstil tipi fiberglass tüketiminin yaklaşık %90’ını karşılamaktadır. Birçok sektörde ana bileşenlerin daha dayanıklı bir hale getirilmesini sağlayan borlu ürünlerden üretilen tekstil tipi fiberglass: deniz botları, kayak takımları, gemiler, yakıt tankları, tren vagonları, çatı kaplama malzemeleri, elektronik devre panoları ve otomobil sanayisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yeşil Enerji sektöründe de tercih edilen tekstil tipi fiberglass, rüzgâr panellerinin üretiminde etkin bir rol almaktadır.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz.