Bor Ürünlerle Ahşap Koruma ve Cam Işıltısı

Borlu bileşikler, Türkiye’de ve dünyada ahşap koruma sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde sınırlama getirilen zehirlilik etkileri yüksek pek çok kimyasal içerikli ahşap koruma ürünlerinin yerini insan sağlığına ve çevreye duyarlı borlu koruma ürünleri almaya başlamıştır. Bor bileşikleriyle üretilen ahşap koruma ürünleri zararlı biyolojik etkenlere karşı dayanıklı, suda hızlıca çözünebilen ve kolaylıkla uygulanabilen ürünlerdir.

Ahşaba Kolaylıkla Uygulanan Borlu Koruma Ürünleri

Yüksek maliyetli tekniklere ihtiyaç duyulmadan ahşap ve ahşap ürünlerinin bünyesine; daldırma, batırma, fırça ile sürme, süpürme, püskürtme, vakum veya basınçlı sistemlerin uygulanmasıyla gerçekleştirilen emprenye işleminde borlu bileşikler kullanılmaktadır. Borlu bileşikler, ahşabı güçlü ve dayanıklı bir malzemeye dönüştürerek kullanım ömrünü uzatır ve tasarruf edilmesini sağlar. Ayrıca olası yangın durumlarında; diğer ahşap koruma ürünlerine kıyasla alevin güçlenmesini minimum seviyeye indirdiği için bulunduğu alanının güvenliğini sağlayarak oluşabilecek her türlü hasarı en düşük seviyelere indirmektedir. Ağaç malzeme yüksek sıcaklıklara karşı karşıya kaldığı durumlarda, dış tabakalarındaki suyu hızlıca dışarıya vererek hızla kömürleşir. Kömürleşen dış tabakalardan içeriye ısının iletilmesi bor katkısıyla önlenerek yavaş yanmayı temin eder ve yangında acil müdahaleye zaman kazandırarak can ve mal kaybının en aza indirilmesine yardımcı olur. Suda ve yüksek rutubetli ortamlarda çözünebilirliği nedeniyle daha önceden koruyucu işlem görmüş veya görmemiş ahşap konstrüksiyonlarda tuz çubukları şeklinde ahşap üzerinde açılan deliklere yerleştirilebilir ve buralarda su veya rutubet etkisi ile çözünerek malzemeye yayılması yolu ile uygulanabilir.

Çevreye Duyarlı Borlu Ahşap Koruması

Borlu koruma ürünleriyle dayanıklı, kaliteli ve uzun ömürlü ürünlere dönüşerek yaygın kullanım alanına erişen ahşap kaplamalar, ekolojik dengeye zarar vermeyen doğa dostu ürünlerdir. Borlu koruma ürünleri, insan ve hayvan sağlığına herhangi bir tehdit unsuru barındırmaz. Ahşap üzerinde zararlı organizmaların oluşmasına engel olur. Mantar, böcek, termit ve deniz zararlılarına karşı koruyucu olarak da kullanılır. Bu doğrultuda borlu ürünlerle uzun ömürlü, dayanıklı, çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir ahşap koruması sağlanmaktadır.

bor ahşap koruma

Uygulama alanına uzun süre dayanıklılık sağlayan borlu ahşap kaplamaları düşük maliyetlerle bakım gerektirmeden kullanım ömrünü uzatarak, ormanlık alanların korunmasına ve ağaç tüketiminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Cam Işıltısı Bordan Geliyor

Dünya rezervinin %73’üne sahip olan Türkiye’de üretilen bor ürünleri cam sektöründe hem iç pazar hem de dış pazarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu eşsiz özellikler nedeniyle birçok sektörde tercih edilen bor özellikle cam sanayisinin önemli ham maddeleri arasında yer almaktadır. Cam ürünleri borun dokunuşuyla birlikte ısıya ve kimyasallara dayanıklı bir hale dönüşmektedir. Borun katkısıyla farklı kullanım alanlarına erişen camın, devam eden Ar- Ge çalışmalarıyla birlikte kullanım ağının genişletilmesi planlanmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen borosilikat cam; ısıya ve kimyasallara karşı daha dayanıklı olması istenen cam tepsi, saklama kabı, demlik ve cezve gibi mutfakta sıkça kullanılan cam içerikli ürünlerde, elektronik cihazların ekran camlarında, dayanıklı bir hale dönüştürülmek istenen aydınlatma aksamlarında, Güneş enerjisi sistemlerinde, kamera ve fotoğraf makinelerinin mercek camlarında, dürbünlerde uçak ve otomotiv endüstrisinde, şurup, antibiyotik, vitamin hapları vb. şişeleme işleminde kullanılmak üzere ilaç sektöründe, şişe içecek sanayisinde, bilimsel araştırma laboratuvarlarında kullanılan cam ürünlerinin yapımında vb. birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

Çevreye Duyarlı Cam Yünü

Isı etkisiyle sıvı hale getirilip ergonomik yapıya dönüştürülen cam liflerinden üretilen cam yünü, üretim aşamasında ilave bor oksit içeriğiyle güçlü ve dayanıklı bir yapıya erişmektedir. Isı ve ses yalıtımında etkin olarak kullanılan cam yünü; şilte, levha, boru ve dökme gibi çeşitli formlarda üretilmektedir. Duvar ve betonarmelerin iç yüzeylerinde, merdiven ve asansör boşluklarında, ahşap, metal ve oturtma çatılarda, klima ve çatı şiltelerinde, dış cephe yalıtımlarında, sanayi boruları, kalorifer tesisatları, merkezi ısıtma sistemleri vb. alanlarda kullanılmaktadır. Küf tutmayan, dağılmayan, çürümeyen, korozyon ve pas yapmayan cam yünü, sıcağa ve rutubete karşı dayanıklı olmakla birlikte haşereler ve mikroorganizmalar tarafından da deforme edilememektedir.

Kimyasal Tepkimelere Dayanıklı Uygun Maliyetli Tekstil Tipi Cam Elyafı Borun katkısıyla oluşan bir diğer cam ürünü olan Tekstil Tipi Cam Elyafı; düşük maliyetlerle üretilen yüksek çekmeye, kimyasal tepkimelere ve darbelere karşı dayanıklı endüstriyel bir üründür. Güçlendirilmiş malzemeler ve kompozitler başta olmak üzere deniz botları, kayak takımları, yakıt tankları, gemiler, tren vagonları, çatı kaplama malzemeleri, elektronik devre panoları, otomobillerin tampon, çamurluk, koltuk ve ön panellerinde kullanılmaktadır. Ayrıca “Yeşil Enerji” sektöründe rüzgâr panellerinin üretiminde de etkin bir rol oynamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın