Bahreyn Havaalanı’nda Acrefine Sismik Koruma ile Gripple Askı Sistemleri

Ortadoğu’daki en büyük havaalanı yarışında 1,1 milyar USD’lik bütçesiyle ön saflarda yer alan Bahreyn Uluslararası Havaalanı projesinde kullanılan Acrefine sismik koruma ve titreşim yalıtımı ürünleri ile Gripple askı sistemleri, yüklenicilere ve yatırımcıya büyük tasarruf sağladı.

Proje kapsamında hem mekanik hem de elektrik tesisatlarında ve hem sismik koruma ile titreşim yalıtımı hem de askılama için kullanılan Acrefine ve Gripple ürünlerinin mühendislik çalışmaları Ulus Yapı uzman ekiplerince gerçekleştirildi.

acrefine gripple

Projenin mekanik tesisat yüklenicisi Sönmez Global Yapı A.Ş. Proje Müdürü Cem Göktürk; “Sönmez Global olarak özellikle Orta Doğu ve Asya’da çok büyük projelere imza atıyoruz. Bilhassa havaalanı projelerinde çok sayıda referansa sahibiz; Riyad, Cidde, Medine, Tunus bunlardan sadece birkaçı. Gerek Türkiye’deki gerekse uluslararası projelerimizde yıllardır Acrefine ve Gripple ürünlerini güvenle kullanıyoruz. Ekibimizdeki uluslararası deneyimli mühendisler ile Ulus Yapı’nın alanında uzman mühendisleri, birlikte en ekonomik ve hızlı çözümleri üretiyorlar. Özellikle askılama konusunda Gripple ürünleriyle ilgili ilk başlarda tereddütlerim vardı. Sonuçta bu meslekte kendimizi bildik bileli askılama denilince aklımıza ilk gelen çözüm hep rotlar ve profiller oluyor. Dolayısıyla çelik halatla askılama yapmak fikri ilk intiba olarak ister istemez bir şüphe uyandırıyor. Oysa düşününce çelik halat teknolojisi, çekme kuvveti gerektiren her türlü uygulamada en güvenilir yöntem. Şantiyelerimizde etrafımızı saran kule vinçler, gemi yükleme limanlarındaki devasa konteynerleri taşıyan vinçler, göklere varan yüksek binalardaki hızlı ve büyük asansörler… Bunların hepsinde çelik halatlar yıllardır güvenle kullanılıyor. Bu açıdan bakınca bizim işimiz olan tesisat bileşenleri (hava kanalları, kablo tavaları, borular, ekipmanlar vb.) gibi nispeten hafif yüklerde çelik halat kullanımının son derece mantıklı olduğunu görüyorsunuz. Sağladığı pratiklik ve tasarruf da cabası.”

Sönmez Global Şantiye Şefi Cenk Gencal; “Orta Doğu’daki projelerde en büyük mücadelelerden biri, sahadaki imalatların mümkün olan en yüksek hızla gerçekleştirilmesi gereksinimidir. Sonuçta bunlar devasa projeler ve şantiye ekibinin aylık sabit giderleri yüzbinlerce doları buluyor. Bu şekilde düşününce, sadece bir aylık zaman kazancı bile yükleniciye ve yatırımcıya yüzbinlerce dolar kazandırabiliyor. Gripple askıları hızlı saha imalatı için benzersiz imkanlar sunuyor. Bir örnek vermem gerekirse; teslimatı gecikmiş ancak bir an önce asılması gereken plenum kutularımız vardı. Gripple askıları zamanında teslim edilmiş olduğu için elimizde hazırdı. İşveren bana iş programı vermem için büyük baskı uyguluyordu ve ben de bunların asılması için olabilecek en iddialı süre olarak 5 işgünü yazdım. Plenum kutuları geldiğinde hızla askılamaya giriştik ve sadece 1,5 günde hepsi bitti. Gripple askıları bize %70 hız kazandırmıştı. Üstelik bu projenin sadece bir zonu idi. Tüm proje genelinde süre ve dolayısıyla işçilik ile genel gider maliyetlerinden kazancımız çok daha fazla oldu.

Ulus Yapı Genel Müdürü Eren Kalafat; “20 yıldır tesisatlarda sismik koruma ve titreşim yalıtımı alanlarında faaliyet göstermekteyiz. Son yıllarda ise uluslararası iş ortaklarımız olan İngiliz Acrefine ve Gripple firmaları ile birlikte faaliyet alanımızı askı sistemleri genelinde genişletiyoruz. Gerek Acrefine markalı UL listeli / FM onaylı boru kelepçeleri, askı mengeneleri, perfore profiller vb. geleneksel askı ürünleri, gerekse Gripple marka inovatif ve patentli çelik halatlı askılarını Ulus Yapı’nın uzman mühendisliği ile bir araya getirerek, her türlü tesisatın ve mimari elemanların asılmasında yüklenicilere ve proje sahiplerine ekonomi sağlıyoruz, zaman kazandırıyoruz, güven sunuyoruz. Acrefine ve Gripple ile yakın zaman önce yaptığımız anlaşma kapsamında tüm Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya bölgelerinde 50’ye yakın ülkede tek yetkili temsilci olarak faaliyetlerimizi çok geniş bir coğrafyaya taşıdık. Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz işlerden biri olarak Bahreyn Uluslararası Havaalanı projesinin tüm mekanik ve elektrik tesisatında hem Acrefine sismik koruma ve titreşim yalıtımı ürünleri hem de Gripple askıları ile işverene ve yüklenicilere büyük tasarruf sağladık.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın