Artı ve eksileri ile BIM/Revit Kullanımı

BIM tasarım, planlama ve inşa şeklimizi değiştiriyor.  BIM 3D (boyutlu) modellemeyle bilgisayar, bina içerisinde çakışma olan yerleri (borular ve havalandırmalar için) belirtir. Şimdiye kadar BIM projelerinde genel boru sistemleri kullanılıyordu. BIM Revit borulama paketlerinin sınırlı olması ve doğru ek parça ve boru sisteminin seçilmesi konusundaki karmaşıklık bir sorundu, bu sorun Wavin BIM Revit içerik paketleriyle çözüldü. Bu paketler, kullanıcıya seçilen boru sisteminin uygulandığında tam olarak nasıl olacağını kolayca ve ürün kataloğuna gerek olmadan modellenmesini sağlıyor.

Mayıs 2016’daki lansmandan bu yana Wavin BIM Revit paketleri Avrupa genelindeki ülkelerde, farklı ihtiyaç ve gereklikler nedeniyle değişik oranlarda benimsendi. Örnek olarak İngiltere’de projenin tüm aşamalarında kullanılırken, Polonya’da sadece tasarım aşamasında kullanılıyor.

Bununla birlikte hala 2D modelleme kullanan pek çok tasarımcı ve uygulamacı var. CAD pek çoğu için basit ve kullanımı kolay bir program. Değişimi hayata geçirmek bazen zor olabilir. BIM (3D+) modellerinin fonksiyonelliği ve yetenekleri geleneksel CAD çizimlerinin çok ötesindedir. Aşağıdaki tablodan iki programın karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Bim Autocad Revit

Peki kimler BIM’i daha çok kullanıyor? Açıkça görülüyor ki Hollandalı uygulamacılar, özellikle HVAC uygulamacıları, BIM’in faydalarının bilincindeler, sadece 9’u BIM’e aşina değil. HVAC uygulamacılarının tüm inşaat sürecine baştan sona daha çok dahil olmaları, BIM kullanımının faydalırının (kullanım kolaylığı, tutarlılık, kesinlik, hız ve maliyet avantajı v.b.) farkında olmaları ve kullanmaya daha istekli olmaları bu oranın yüksek olmasının başlıca nedenleridir.

BouwKennis ‘in “BIM –Trends en Ontwikkelingen 2015” raporuna göre her 10 mimardan 9’u BIM hakkında bilgi sahibi (a’I BIM’i projelerde kullanıyor), mütahitlerin D’ü projelerde BIM’in kullanılmasını tercih ediyor ve uygulamacıların’ının BIM hakkında bilgisi var (3’ü projelerde kullanıyor.)

Bim Ülkeler

Kaynak: USP Pazarlama Danışmanlığı

Raporda BIM’I sıklıkla kullananların BIM’in artı ve eksileri konsunda görüşleri de yer alıyor. Maliyet, eğitim gereksinimi ve kullanımın zorluğu en çok dile getirilen 3 negatif yöndür. Fakat genel olarak bakıldığında artılar eksilerden çok daha fazla. En önemli artılar hatasız tasarım ve uygulama, hesaplama zamanının azaltılması, hızlı kullanım ve hatadan kaynaklanacak maliyetin önlenmesidir.

BİM Eksileri

Bim Eksileri

BİM Artıları

Bim Artıları

Kaynak: USP Pazarlama Danışmanlığı

Çalışmalarını optimize etmek, mimarların BIM’i günlük kullanımda benimselerinin en büyük nedeni. Örneğin, İtalya’da BIM kullanımında gözle görülür bir artış var. BIM’i şu an kullanmayan mimarların P’si büyük ihtimal gelecekte de kullanmayacaktır.  BIM’i benimseyenlerse bunu işlerini geliştirmek ve rakabet edebilmek için kullananlardır. İtalya’nın aksine Fransa’da BIM adaptasyonu daha hızlı gelişiyor. En son ”European Architectural Barometer” raporuna göre açık ara en populer program Autodesk’in  Revit’i.

Aşağıda İngiltere, Hollanda ve Fransa’da BIM’in projelerde kabullenilme oranlarını görebilirsiniz. Hem İngiltere hem de Hollanda’da BIM çoğunlukla tasarım aşamasında kullanıyor. Fransa’da ise ağırlıklı olarak geliştirme aşamasında kullanılıyor.

Bim Pazarı

Kaynak: USP Pazarlama Danışmanlığı

Yeni nesil tasarım

“BIM inşa sürecinde tasarımın, mühendisliğin, bilgi paylaşımının ve kullanımının “yeni nesli” olarak görülebilir. Mimar, mühendis ve işçilerin potansiyel tasarım, inşa ve diğer operasyonel durumları sanal ortamda görselleştirerek tespit etmelerine yardımcı olur. Daha da fazlası, projede rol oynayan herkesin projeye entegre olmasını sağlar; ayrıca bazı ülkelerde yasal izinleri alabilmek için BIM’in kullanımı zorunludur.”- Dirk Hoogenboom

Hollandalı pazar araşırma şirketi USP Marketing Consultancy’nin araştırma sonuçlarından elde edilen bu bilgiler doğrultusunda, BIM kullanımı tüm Avrupa’da yaygınlaşıyor, ama farkındalık yaratmak, eğitim vermek ve şüphe ile yaklaşan bazı sektör temsilcilerini ikna etmek için hala kat edilecek çok yol var. Revit içerik paketlerimizi yapmaktaki temel amacımız BIM tasarımcılarına çalışmalarında kolaylık, hız ve kesinlik kazandırmaktır. Tasarımcılar BIM’in önemini anlayana ve adapte olana kadar da Wavin’in bu yöndeki çalışmaları devam edecektir.

Wavin Group YouTube kanalındaki kullanım videolarımızı izleyerek nasıl kolayca BIM projeleri oluşturacağınızı ve özellikle Revit içerik paketlerimizin kullanımını öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Wavin Pilsa

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın